Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne bazy

Baza Gorc


Gorce - Pasmo Gorca


Baza Gorc Studencka Baza Namiotowa "Gorc" działa, praktycznie nieprzerwanie, każdego lata od 1968 r. (z jednoroczną przerwą w stanie wojennym). Długo należała do krakowskiego oddziału Studenckiego Biura Podróży i Turystyki "Almatur", a obecnie do Oddziału Akademickiego PTTK z Krakowa. Tradycyjnie prowadzą ją przewodnicy z krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich. Położona jest na halach podszczytowych Gorca, dokładnie na hali Gorc Gorcowski, przy zielonym szlaku schodzącym w stronę Ochotnicy Dolnej, nieco na południe od głównego grzbietu, na wysokości 1154 m n.p.m. Baza czynna jest od 1.VII do 30.VIII.

     Zasadniczą cześć rozbijanej na skraju hali pod lasem bazy stanowią dwa 10-osobowe namioty wojskowe. Jeden pełni rolę kuchni, drugi zaś biura, magazynu i mieszkania "bazowego". Stoi ponadto kilkanaście namiotów 2-, 3-, 4- i 5-os. wyposażonych w koce, gąbkowe materace. Honorowane są zniżki PTTK, na ulgi mogą również liczyć przewodnicy górscy. Przy większych grupach, zwłaszcza w weekendy, wskazana jest wcześniejsza rezerwacja, w OA PTTK Kraków - ul. Radziwiłłowska 21 tel. 012/4227003. W przypadku skrajnego "deficytu budżetowego" potencjalnego klienta możliwy jest, po wytrwałych negocjacjach z bazowym - nocleg "za odróbkę" (w postaci np. rąbania drewna). Przy bazie funkcjonuje pole namiotowe, gdzie można rozbić własny namiot i korzystać z zaplecza gospodarczo-socjalnego bazy.

Gorc wejście na bazę

     Do dyspozycji turystów jest około 40-stu miejsc noclegowych na materacach piankowych z możliwością wypożyczenia śpiwora i koców. Kuchnia i jadalnia urządzone w dużym namiocie zaopatrzone w komplet naczyń oraz piec z kamienia i gliny, woda pitna jest dostępna w źródle nieopodal bazy. Miejsce do mycia, turystyczny prysznic oraz toaleta w postaci sławojki, znajdują się wśród drzew nieco poniżej namiotu bazowego. W kuchni obsługa serwuje herbatę (w tym również tzw. "gorcowską", czyli zaparzoną z zebranych w okolicy ziół), kawę, wodę z sokiem. Można również zaopatrzyć się w różnego rodzaju gadżety "gorcowskie" m. in. koszulki, magnesy, chusty czy nawet skarpetki.

     Od czasu powstania wieży widokowej na szczycie Gorca a co za tym idzie również powstania drogi dojazdowej, przechodzącej tuż za płotem bazy zmienił się również charakter samego obiektu. Baza - dawniej położona w sporym oddaleniu od jakiejkolwiek cywilizacji, na przestronnej polanie wśród borówek i małych smreczków - zyskała dojazd pod samą bramę, co niekoniecznie pozytywnie wpływa na panującą tam atmosferę. Zdarzają się nocne rajdy traktorów pełnych młodzieży z okolicznych miejscowości ale równie często opodal bazy parkują jej goście przybywający autami terenowymi wprost z Krakowa. W tym kontekście przeżytkiem wydaje się zmuszanie turystów wyruszających na dłuższy szlak do zabierania ze sobą swoich śmieci, skoro baza ma możliwość wyekspediowania ich wygodnie środkami transportu do Ochotnicy. Wędrowcom długodystansowym odradzałbym nocleg na Gorcu w okresie weekendów, kiedy to baza przeważnie obłożona jest w 100% i to niekoniecznie "strudzonymi wędrowcami" a raczej spragnionymi rozrywek pasażerami samochodów terenowych z rejestracją KR.

Gorc - widok na bazę

     By dotrzeć na bazę pod Gorcem najlepsze drogi dojściowe to:
1.Zielonym szlakiem z Turbacza (3 godziny): Bogaty w widoki wierzchołkowy szlak, biegnący przez serce Gorców. Z szeregu polan otwierają się widoki na Gorce i Beskid Wyspowy. Przy szlaku napotkacie owianą legendami Bulandową Kapliczkę i naznaczone krzyżami pola bitew partyzantów.
2.Niebieskim szlakiem z Lubomierza-Rzek (2 godziny): Jeden z ciekawszych widokowo szlaków w Gorcach. Wiedzie co prawda przez większą część lasem (i stromo pod górę), lecz pod koniec wyprowadza na halę Gorc Kamienicki, uważaną za jeden z najlepszych punktów widokowych w Beskidach. Opodal hali bije tajemnicze źródło Do Smoka, dające możliwość zaspokojenia pragnienia smaczną, krystalicznie czystą wodą.
3.Ze Szczawy szlakiem czarnym i później niebieskim (3 godziny): Trasa jeszcze ciekawsza od poprzedniej. Oprócz uroków hali Gorc Kamienicki oferuje wędrówkę wśród odsłonięć skalnych oraz lecznicze "kwaśne wody" okolic Szczawy, o orzeźwiającym, lekko szczypiącym smaku.
4.Szlakiem zielonym z Ochotnicy Dolnej (2 godziny): Bogate w panoramy podejście na bazę od strony południowej. Oprócz atrakcji samej Ochotnicy oferuje widoki na Lubań, Tatry i Beskid Sądecki oraz dreszczyk emocji podczas mijania szczytu Piorunowca (oficjalna nazwa to Jaworzynka Gorcowska 1047 m) znanego z częstych i nieraz śmiertelnych wyładowań atmosferycznych.

Biwakowanie na Gorcu

     Z bazy tej można organizować wypady na Turbacz i Gorc dla ambitniejszych na Lubań czy Kudłoń oraz do ciekawych miejscowości leżących wokół Gorców jak np. Lubomierza, Ochotnicy, Szczawy (wody mineralne) i Kamienicy. Całkiem blisko stąd do Gorczańskiej Chaty. Wyruszając w dalszą drogę w jeden dzień spokojnie osiągniemy stąd katowicką bazę na Polanie Wały czy szałas na Jasieniu - kierując się na północ. Wybierając południe - drugą krakowską bazę namiotową pod szczytem Lubania lub z pomocą komunikacji łódzką bazę "Pod Wysoką". Wyruszając na zachód w nieco ponad 3 godziny dotrzemy na Turbacz a nocleg możemy zaplanować na Starych Wierchach czy w Bacówce na Maciejowej.



GORCSTOK

Od 1994 r. w przedostatni weekend sierpnia na bazie pod Gorcem organizowany jest plenerowy festiwal (a bardziej spotkanie) piosenki turystycznej i nie tylko - zwany Gorc-stokiem. Występują tu znani i nieznani twórcy i wykonawcy Gorcstock (soliści i zespoły) piosenki turystycznej, poezji śpiewanej itp. Przez dwie noce na estradzie naturalnego mini-amfiteatru, zadaszonego specjalnie na ten cel skonstruowaną wiatą oraz przy ognisku rozbrzmiewają stare rajdowe przeboje, premierowe ballady o górach, życiu, przemijaniu i radości wędrowania. Ostatnimi laty Gorc-stok niezależnie od pogody gromadził ponad 200 osób publiczności i wykonawców. Dlatego na tę okazję trzeba się tam wybrać z własnym namiotem, ponieważ baza nie jest w stanie zapewnić noclegu dla takiej liczby chętnych.
Sama impreza ma charakter dwuczęściowy:
I.część pierwsza to koncert znanych (nie tylko ze śpiewników) autorów, takich jak Barbara Sobolewska, Andrzej Mróz, Paweł Orkisz, Jerzy Filar, Stanisław Figiel. Czy reprezentujących nieco młodsze pokolenie Grzegorz Śmiałowski i zespół "Na Bani".
II.cześć druga to spontaniczne, całonocne wspólne śpiewy przy ognisku, do których przyłączyć może się każdy w dowolnej roli.


Namiary:

Gorc przed kuchniąStudenckie Koło Przewodników Górskich
Oddział Akademicki PTTK
ul. Radziwiłłowska 21
31-026 Kraków
tel. (0-12) 422-70-03
fax (0-12) 423-16-97
w sezonie: 506 790 072 (tylko SMS)
e-mail: gorc@skpg.krakow.pl
http://www.bazagorc.pttk.pl,
http://bazagorc.blogspot.com/