Gorc

Gorce - Pasmo Gorca


Gorc Studencka Baza namiotow "Gorc" działa, praktycznie nieprzerwanie, każdego lata od 1968 r. (z jednoroczną przerwą w stanie wojennym). Długo należała do krakowskiego oddziału Studenckiego Biura Podróży i Turystyki "Almatur", a obecnie do Oddziału Akademickiego PTTK z Krakowa. Tradycyjnie prowadzą ją przewodnicy z krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich. Położona jest na halach podszczytowych Gorca, dokładnie na hali Gorc Gorcowski, przy zielonym szlaku schodzącym w stronę Ochotnicy Dolnej, nieco na południe od głównego grzbietu, na wysokości 1154 m n.p.m. Baza czynna jest od 1.VII do 30.VIII.

     Zasadniczą cześć rozbijanej na skraju hali pod lasem bazy stanowią dwa 10-osobowe namioty wojskowe. Jeden pełni rolę kuchni, drugi zaś biura, magazynu i mieszkania "bazowego". Stoi ponadto kilkanaście namiotów 2-, 3-, 4- i 5-os. wyposarzonych w koce, gąbkowe materace. Honorowane są zniżki PTTK, na ulgi mogą również liczyć przewodnicy górscy. Przy większych grupach, zwłaszcza w weekendy, wskazana jest wcześniejsza rezerwacja, w OA PTTK Kraków - ul. Radziwiłłowska 21 tel. 012/4227003. W przypadku skrajnego "deficytu budżetowego" potencjalnego klienta możliwy jest, po wytrwałych negocjacjach z bazowym - nocleg "za odróbkę" (w postaci np. rąbania drewna). Przy bazie funkcjonuje pole namiotowe, gdzie można rozbić własny namiot i korzystać z zaplecza gospodarczo-socjalnego bazy.

     Do dyspozycji turystów jest około 40-stu miejsc noclegowych na materacach piankowych z możliwością wypożyczenia śpiwora i koców. Kuchnia i jadalnia urządzone w dużym namiocie zaopatrzone w komplet naczyń oraz piec z kamiena i gliny, woda bieżąca jest w źródle z przygotowanym miejscem do mycia oraz urządzona w lesie plenerowa, acz zadaszona namiotowym tropikiem toaleta. W kuchni obsługa serwuje herbatę (w tym również tzw. "gorcowską", czyli zaparzoną z zebranych w okolicy ziół), kawę, wodę z sokiem.

     By dotrzeć na bazę pod Gorcem najlepsze drogi dojściowe to:
1.Zielonym szlakiem z Turbacza (3 godziny): Bogaty w widoki wierzchołkowy szlak, biegnący przez serce Gorców. Z szeregu polan otwierają się widoki na Gorce i Beskid Wyspowy. Przy szlaku napotkacie owianą legendami Bulandową Kapliczkę i naznaczone krzyżami pola bitew partyzantów.
2.Niebieskim szlakiem z Lubomierza-Rzek (2 godziny): Jeden z ciekawszych widokowo szlaków w Gorcach. Wiedzie co prawda przez większą część lasem (i stromo pod górę), lecz pod koniec wyprowadza na halę Gorc Kamienicki, uważaną za jeden z najlepszych punktów widokowych w Beskidach. Opodal hali bije tajemnicze źródło Do Smoka, dające możliwość zaspokojenia pragnienia smaczną, krystalicznie czystą wodą.
3.Ze Szczawy szlakiem czarnym i później niebieskim (3 godziny): Trasa jeszcze ciekawsza od poprzedniej. Oprócz uroków hali Gorc Kamienicki oferuje wędrówkę wśród odsłonięć skalnych oraz lecznicze "kwaśne wody" okolic Szczawy, o orzeźwiającym, lekko szczypiącym smaku.
4.Szlakiem zielonym z Ochotnicy Dolnej (2 godziny): Bogate w panoramy podejście na bazę od strony południowej. Oprócz atrakcji samej Ochotnicy oferuje widoki na Lubań, Tatry i Beskid Sądecki oraz dreszczyk emocji podczas mijania szczytu Piorunowca (znanego z częstych i nieraz śmiertelnych wyładowań atmosferycznych).

     Z bazy tej można orgaznizować wypady na Turbacz i Gorc dla ambitniejszych na Lubań czy Kudłoń oraz do ciekawych miejscowości leżących wokół Gorców jak np. Lubomierza, Ochotnicy, Szczawy (wody mineralne) i Kamienicy. W jeden dzień spokojnie osiągniemy stąd katowicką bazę na Polanie Wały czy szałas na Jasieniu a także drugą krakowską bazę namiotową pod szczytem Lubania. Całkiem blisko stąd na Hawiarską Kolibę.


GORCSTOK

Od 1994 r. w przedostatni weekend sierpnia na bazie pod Gorcem organizowany jest plenerowy festiwal (a bardziej spotkanie) piosenki turystycznej i nie tylko - zwany Gorc-stokiem. Występują tu znani i nieznani twórcy i wykonawcy (soliści i zespoły) piosenki turystycznej, poezji śpiewanej itp. Przez dwie noce na estradzie naturalnego mini-amfiteatru, zadaszonego specjalnie na ten cel skonstruowaną wiatą oraz przy ognisku rozbrzmiewają stare rajdowe przeboje, premierowe ballady o górach, życiu, przemijaniu i radości wędrowania. Ostatnimi laty Gorc-stok niezależnie od pogody gromadził ponad 200 osób publiczności i wykonawców. Dlatego na tę okazję trzeba się tam wybrać z własnym namiotem, ponieważ baza nie jest w stanie zapewnić noclegu dla takiej liczby chętnych. Sama impreza ma charakter dwuczęściowy: I.część pierwsza to koncert znanych (nie tylko ze śpiewników) autorów, takich jak Barbara Sobolewska, Andrzej Mróz, Paweł Orkisz, Jerzy Filar, Stanisław Figiel, Jerzy Bożyk. II.cześć druga to spontaniczne, całonocne wspólne śpiewy przy ognisku, do których przyłączyć może się każdy w dowolnej roli.

Gorc

Namiary:

Studenckie Koło Przewodników Górskich
Oddział Akademicki PTTK
ul. Radziwiłłowska 21
31-026 Kraków
tel. (0-12) 422-70-03
fax (0-12) 423-16-97
w sezonie: 506 790 072
e-mail: gorc@skpg.krakow.pl
http://bazagorc.blogspot.com/