"Pod Wysoką" - Jaworki

Małe Pieniny


Pod Wysoką Studencka Baza Namiotowa "Pod Wysoką" prowadzona jest przez Towarzystwo Beskidzkie z siedzibą w Łodzi i Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Łódzi. Położona jest w Małych Pieninach nieopodal miejscowości Jaworki, na wschód od Szczawnicy w urokliwej dolince potoku Kamionka, u ponóża najwyższego szczytu Pienin - Wysokiej (1052 m. npm.), na wysokości 762 m n.p.m. przy zielonym szlaku prowadzącym z Jaworek przez Wąwóz Homole do turystycznego przejścia granicznego ze Słowacją.

Baza czynna jest w sezonie 2014 w terminach od 30 czerwca do 29 sierpnia, dysponuje 70 miejscami noclegowymi w namiotach bazowych, głownie typu NS gdzie spi się na "kanadyjkach" ew. na drewnianych podestach, oraz sporym płaskim terenem pod rozbicie własnego namiotu, mogącym pomieścić spokojnie kolejne 70 osób. Do dyspozycji bazowiczów jest duża wiata z wydajnym piecem oraz wszelkie wyposażenie kuchenne: sztućce, garnki, patelnie, kubki, tace itp. Jadalnia urządzona jest w dużym namiocie obok kuchni a znakomite źródło pitnej wody z dużą zawartością wapnia, znajduje się kilkanaście metrów od wiaty kuchennej. Prócz tego wzdłuż całej bazy płynie potok, który służy za umywalnię zaś dla bardziej wybrednych opodal jadalni montowany jest polowy prysznic na konewkę. Oryginalne ekologiczne kibelki znajdują się w dolnej części bazy w postaci trzech zółto-zielonych ToiToi'ów. Centralnie położone miejsce na ognisko gromadzi wieczorami wszystkich chętnych przy gitarze, która także znajduje się na wyposażeniu bazy. Nadmienić też należy, że na terenie bazy jest specjalny obiekt nazwany "Palarnią", którego przeznaczenie zmienia się w zależności od potrzeb i chęci bazowiczów.

     Historia bazy sięga 1982 roku, kiedy to AKT z Łodzi rozstawił bazę namiotową na przełęczy Chyszówki w Beskidzie Wyspowym. Jednak już następnego roku została ona przeniesiona w Małe Pieniny i w sezonie 1983 już pod egidą SKPB rozstawiona została na polanie nieopodal górnego wyjścia z Wąwozu Homole. W tym miejscu funkcjonowała przez dwa następne sezony letnie by w roku 1985 stanąć wreszcie na obecnym miejscu, czyli na Polanie Rówienka Za Potok u stóp najwyższego szczytu Pienin.

Pod Wysoką     "Baza pod Wysoką" z racji terenu na jakim się znajduje podzielona jest na trzy zasadnicze części: w dolnej części jest pole biwakowe gdzie turyści mogą rozbijać własne namioty, powyżej miejsca na ognisko zaczyna się centralna i najważniejsza część bazy z kuchnią, jadalnią, "mostkiem garowym" namiotem bazowego i czterema NS-ami przenaczonymi dla turystow. Natomiast powyżej namiotu bazowego znajduje się tzw. "Dzielnica Willowa", gdzie co roku rozstawiane są małe 4-5 osobowe namioty dla turystów, którzy cenią sobie spokój i większy komfort oraz jeden duży namiot zwanym-zgodnie ze swym przeznaczeniem-"Waletówą". Ten układ powoduje, że każda z poszczególnych części bazy żyje jakby własnym życiem i każdy znajdzie tu coś dla siebie, zaś pragnący kontaktaktów towarzyskich znajdą je napewno w kuchni, na "Palarni" czy przy ognisku.

     Z Jaworek wchodzi się na bazę drogą zaledwie 45 minut, a schodzi na dół około pół godziny, jednak samo położenie namiotów zapewnia całkowite odcięcie od cywilizacji, oferuje ciszę i urokliwe widoki a w nocy uspakajający szmer strumienia. Niewąpliwą atrakcją są codzienne przemarsze przez teren bazy dużego stada owiec, które wypasane są przez baców na okolicznych halach. Małe Pieniny słyną z licznych bacówek i pasących się - liczacych nawet ponad tysiąc sztuk - kerdli owiec. Na tym terenie co roku dział conajmniej kilkanaście szałasów pasterskich-w tym jeden przy drodze z bazy do wsi na Bukowinkach, gdzie można zaopatrzyć się w wyroby z owczego sera. Inną możliwością dotarcia do bazy jest zielony szlak z Jaworek, który prowadzi przez malowniczy Wąwóz Homole, jednak jest to droga nieco dłuższa (około 1:15h) i w pogodne dni bardzo uczęszczana przez wczasowiczów ze Szczawnicy, zaś w czasie deszczu może być tam bardzo ślisko, w związku z czym raczej nie polecam jej pokonywania z ciężkim plecakiem.

Pod WysokąUrozmicona okolica zachęca do wędrówek, turysta ma do wyboru wycieczki w najbliższe okolice: na szczyt Wysokiej, do Wąwozu Homole, Białej Wody czy do rezerwatu Zaskalskie-Bodnarówka. Przy sprzyjających okolicznościach warto zwiedzić byłą cerkiewkę w Jaworkach i piękną, zbudowaną w stylu wschodniołemkowskim, cerkiew w Szlachtowej. Na dłuższą trasę można polecić wycieczkę grzbietem Małych Pienin do Szczawnicy czy w słowacką część Pienińskiego Parku Narodowego aż do Czerwonego Klasztoru, osiągalne są też praktycznie wszystkie ważniejsze szczyty Pasma Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Natomiast, korzystając z regularnie i często kursujących z Jaworek busów, można wybrać się z bazy na wycieczkę w Pieniny Właściwe na Trzy Korony i Sokolicę, w Gorce na Lubań czy na zwiedzanie najciekawszych zabytkow polskiego Spisza. Nikogo chyba nie trzeba zachęcać do odwiedzin na Zamku w Nidzicy, czy Kościółka w Dębnie, a równie warte polecenia są zabytki Frydmanu, Trybsza czy Łopusznej.

     Z bazy "Pod Wysoką" w ciągu jednego dnia wędrówki dotrzemy z powodzeniem na krakowską bazę na Lubaniu, a nawet na Gorc czy do Hawiarskiej Koliby. Do schroniska PTTK na Przechybie lub pod Bereśnikiem. W stronę wschodnią do chatki pod Niemcową, urokliwego, prywatnego schronisko na Cyrli i na Halę Łabowską w paśmie Jaworzyny Krynickiej czy - z małą pomocą środków komunikacji publicznej - na drugą łódzką bazę w Muszynie-Złockim.

Namiary:

Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich Pod WysokąOddział PTTK Łódź-Polesie
ul. Lipowa 48 90-630 Łódź
http://www.skpb.lodz.pl/
http://www.jaworki.skpb.lodz.pl/

Rezerwacje przyjmuje: Tomasz Mazurek
tel.: (42) 652 76 85
tel. gsm: 600 42 20 90
e-mail: jaworki@skpb.lodz.pl