Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne bazy

Regetów


Beskid Niski


Regetów stara wiata Studencka Baza Namiotowa w Regetowie prowadzona jest przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Warszawy. Znajduje się w Beskidzie Niskim, w tzw. Górach Hańczowskich, w dolnej części wsi Regetów Wyżny należącej do gminy Uście Gorlickie i powiatu gorlickiego, u stóp Rotundy (771 m n.p.m.), na którą obok bazy prowadzi Główny Szlak Beskidzki. Działa od czerwca 2000 roku, a powstała w miejscu, gdzie wcześniej funkcjonowało zakomite darmowe pole namiotowe, pozostałością po tym polu była bazowa wiata. W czerwcu 2014 roku "ekipa bazowa" postawiła nową, nieco większą wiatę w miejscu starej. Jest to, w chwili obecnej, najbardziej na zachód wysunięta baza namiotowa w Beskidzie Niskim.

Regetów namioty bazowe      Czynna jest w miesiącach lipiec-sierpień, oferuje 25 miejsc noclegowych w namiotach bazowych oraz możliwość rozbicia własnego namiotu. Baza ta składa się - inaczej niż "starsze" bazy - z namiotów typu kopułki i kempingowych, nie znajdziemy tu typowych dla baz NS-ów i "harcerzy". Wiata dostępna dla turystów jest częściowo otwarta i (z pozoru) nie zapewnia całkowitej ochrony przed wiatrem i deszczem. Baz jednak położona jest w zacisznym miejscu, wśród gęstej roślinności i drzew co sprawia, że ani wiatr ani zacinający deszcze zwykle nie zagrażają turystom. Zawsze możemy tu liczyć na poczęstunek w postaci darmowej gorącej herbaty i ciepłe przyjęcie. Jest miejsce na ognisko, które płonie praktycznie każdego wieczoru, zawsze jest śpiewanie i gitara, która stanowi wyposażenie bazy. Jest też bazowe boisko do siatkówki, malownicze urwisko na Regetowce, przyzwoite toalety. Za umywalnię służy basen na potoku Regetowka, w którym przy wyższym stanie wody można nawet popływać. Na bazie obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu, na pewno więc nie trafimy tu na żadną libację. Prócz tego na bazie prowadzona jest sprzedaż map, śpiewników oraz wydawnictw typu "Magury" i "Połoniny", które dzięki uprzejmości bazowych można sobie też przeglądnąć i poczytać. Baza znajduje się w przybliżeniu ok.15 minut od najbliższego sklepu a całkiem niedaleko można od gospodarzy kupić świeże mleko. W okolicznych lasach i na łąkach mnóstwo płodów natury w postaci poziomek, malin i grzybów.

Cmentarz na RotundzieOtoczenie bazy to wieś Regetów lub - jak wolą niektórzy - Regietów, dawniej były to dwie wsie: Regetów Wyżny i Niżny, obie zostały całkowicie wysiedlone po II wojnie światowej. Później w Regetowie Niżnym powstał PGR i wieś ponownie ożyła, jednak Regetów Wyżny, gdzie znajduje się baza, pozostaje do dziś niemal bezludny. Z drugiej strony szczyt Rotundy rozsławiony, pięknie położonym cmentarzem. Jest to cmentarz wojskowy nr 51 z okresu I wojny światowej, jeden z kilkuset tego typu obiektów wzniesionych w latach 1915-18 na terenie Galicji przez władze austriackie. Chyba najciekawszy i najbardziej okazały, spośród 31 projektów cmentarzy słowackiego architekta Dušana Jurkoviča na terenie tzw. Okręgu Żmigrodzkiego. A jednocześnie jeden z najbardziej dotychczas zaniedbanych obiektów tego typu Małopolsce. Pierwotnie cmentarz, położony na szczycie nie zalesionej góry, był widoczny z daleka. Obecnie, tak jak okoliczne wzgórza, szczyt Rotundy porośnięty jest lasem. W miarę dobrym stanie pozostała kamienna tablica inskrypcyjna z wykutym krzyżem maltańskim i czterowierszem w języku niemieckim, autorstwa Hansa Hauptmanna. W tłumaczeniu brzmi on:

"Nie płaczcie, że leżymy tak z dala od ludzi, A burze już nam nieraz we znaki się dały - Wszak słońce co dzień rano tu nas wcześniej budzi I wcześniej okrywa purpurą swej chwały."

W latach 2002-2004 baza namiotowa w Regetowie udzielała noclegów dla obozów remontowych porządkujących i odbudowujących ten cenny i ciekawy zabytek. Obecnie cmantarz jest już prawie całkowicie odnowiony, odzyskał dawny wygląd, choć znajdą sietacy, którzy twierdzą, że niektóre elementy zbudowane na nowo przerastają nawet pierwotne założenia architekta z początków minionego stulecia.

Baza w Regetowie      Dotarcie do bazy ze strony zachodniej możliwe jest czerwonym szlakiem z Hańczowej przez Kozie Żebro (847m), zielonym z Wysowej także na Kozie Żebro i dalej jak wyżej, szlakiem niebieskim do granicy i z przeł. Regetowskiej dalej żółtym szlakiem bądź wybierając od początku szlak żółty przez Blechnarke i przeł. Wysowską(610 m). Z Uścia Gorlickiego drogą przez Kwiatoń (Piękna cerkiew), Skwirtne i Regetów Niżny. Z Gładyszowa, również drogą, przez Smerekowiec. Od strony wschodniej: ze Zdyni przez szczyt Rotundy lub z Koniecznej szlakiem niebieskim wzdłuż granicy do przeł. Regetowskiej a potem w dół żółtym szlakiem, wzdłuż potoku Regetowka.

Namiot bazowy Pobyt na bazie w Regetowie pozwala na zorganizowanie wycieczek w masyw Koziego Żebra na Rotundę czy Banne. Ale przede wszystkim możemy cieszyć się spokojem tego Beskidu, zapoznać się z historią i etnografią terenu odwiedzając wojenne cmentarze, prócz tego na Rotundzie, w pobliżu znajduje się również cmentarz nr. 48 pod Jaworzynką 869m., do którego prowadzi czarna ścieżka szlaku cmentarnego. Zwiedzając ciekawe cerkiewki, które znajdziemy praktycznie w każdej wiosce w okolicy, zapoznając się z budownictwem łemkowskim czy penetrując pozostałości dawnych wsi.

     Z bazy w Regetowie z powodzeniem w jeden dzień wędrowcy powinni dotrzeć do bazy w Radocynie, chatki w Nieznajowej czy prywatnego schroniska w Banicy. Poza tym do schroniska w Nowicy lub PTTK-owskich na Magórze Małostowskiej i w Bartnem. Natomiast większy problem mogą mieć wędrowcy wybierający się z Regetowa w dalsza drogę na zachód. Po likwidacji bazy w Hucie Wysowskiej mogą liczyć, na odcinku do Krynicy, najwyżej na prywatne kwatery w rejonie Izb, Banicy czy Mochnaczki. Godne polecenia jest na tej trasie prywatne schronisko znajdujące się w Hańczowej pod numerem 115. Położone jest blisko czerwonego szlaku i sklepu, oferuje też możliwość rozbicia namiotu.

Regetów nowa wiata

Namiary:

SKPB Warszawa,
Pl. Politechniki 1,
00-661 Warszawa,
Rezerwacje:
Alicja Szymków (Kuchar) tel. +48 661 386 322
Krzysiek Mazurek: tel. +48 888 394 357
http://www.skpb.waw.pl/baza.html
e-mail: baza@skpb.waw.pl