"Gibasówka" - przełęcz Gibasowa

Beskid Mały - Grzbiet Gibasów Wierchu


Gibasówka Gibasówka znajduje się w przysiółku Gibasy w pobliżu Przełęczy Gibasowej 810 m n.p.m. w grzbiecie Gibasów Wierchu, leżącym pomiędzy dolinami Łękawki i Kocierzanki w Beskidzie Małym - a dokładniej w jego części nazywanej Góry Zasolskie. Pomiędzy chatką a stodołą przebiega zielony szlak z Łamanej Skały do Kocierza. Jest własnością prywatną i prowadzi ją sympatyczny Pan Staszek, który na codzień mieszka "w dolinach" i bywa na Gibasach w weekend'y bądź w terminach wcześniej przez turystów zarezerwowanych. Z noclegu na Gibasach można korzystać praktycznie przez cały rok. Lecz aby być pewnym noclegu najlepiej skontaktować się z Gospodarzem chatki wcześniej przez telefon komórkowy - zalecany SMS ze względu na gubiący się zasięg. Ceny wahają się od 10 zł (gimnazjum, podstawówka) do 15 zł (dorośli, studenci).

     Gibasówka choć nie jest prowadzona przez studentów ma jednak wspaniały klimat, który z powodzeniem mieści się w konwencji tej strony. W jej skład wchodzi stodoła znajdująca się po drugiej stronie bitej drogi przebiegającej przez przysiółek oraz zasadnicza chałupa podzielona na część mieszkalną i gospodarczą. W przysiółku, prócz chatki, znajdują się jeszcze dwa inne zabudowania - oba to domki letniskowe, oraz piękna, murowana z kamienia kapliczka z figurką Chrystusa upadającego pod Krzyżem.Kapliczka na Gibasach Z kapliczką związana jest pewna legenda: mianowicie, w tym miejscu stały kiedyś dwa domy, w którym mieszkało dwóch gospodarzy. Wojowali oni ze sobą całe życie, lecz na starość w końcu się pogodzili i w podzięce za tą zgodę ufundowali ową kapliczkę. Wewnątrz na postumencie pod figurką są wykute dwie postacie podające sobie ręce na zgodę - nasi dwaj gospodarze. Nalezy chyba jeszcze dodać, że w czasie II wojny światowej w kapliczce znajdowała się skrzynka kontaktowa lokalnych struktur AK. Nazwa Gibasy (groń Gibasów, Gibasówka) pochodzi od nazwiska Gibas, które to do połowy XIX wieku nosili wszyscy gospodarze zamieszkujący przysiółek. Z okolic chatki rozciąga się szeroka panorama na wschód i południe ukazująca większą część Beskidu Żywieckiego a przy dobrej widoczności zobaczymy nawet kawałek Tatr. W stronę północną możemy podziwiać najwyższe wzniesienia Beskidu Małego.

     Chatka dysponuje około 20 miejscami noclegowymi na łóżkach lub grubych materacach rozkładanych w sali z kominkiem. W części gospodarczej mieści się drewutnia i podręczny magazynek. Strych jest jeszcze nie do końca zagospodarowany, ale w porze wiosenno - letniej można tam spać na karimacie. Jest kuchnia z piecem, na którym można we własnym zakresie gotować czy wysuszyć odzież. Mniejszy pokój sypialny ogrzewa piec kuchenny, drugi zaś większy, znajdującyu się tam piec kominkowy. W chatce jest też urządzony niewielki kącik do mycia. Do budyneczku jest doprowadzony prąd jednak nie ma w nim bieżącej wody - przynosi się ją z pobliskiej studni, a mycie odbywa się w miednicy. Ubikacja znajduje się również na zewnątrz w bezpośredniej bliskości chatki. Warunki mieszkalne są podobne jak te, które panowały w beskidzkich przysiółkach przez ostatni wiek. Obok chatki istnieje możliwość rozpalenia ogniska.

     Na Gibasy dotrzemy najszybciej leśną drogą, bez szalku od strony Ślemienia w ok.45 minut. Możemy również wybrać znakowana drogę z przystanku Kocoń Przydawki, najpierw slakiem niebieskim do "Skrzyżowania Anula" a stamtąd zielonym w kierunku Kocierza. Od strony doliny Kocierzanki mamy do wyboru dwie drogi, bądź z przystanku Kocież - Szkoła, szlakiem zielonym przez Ściszków Groń i Kucówki, bądź z ostatniego przystanku Kocierz - Basie, najpierw drogą asfaltową wzdłuż doliny, a następnie drogą leśną przez polanę Pudłówka. Wybierając dojście na Gibasówke przez szczyt Łamanej Skały, możemy dotrzeć tu od strony przełęczy Kocierskiej, z Potrójnej, z doliny Rzyczanki albo też ze Schroniska na Leskowcu. Równie ciekawym wariantem może być wejście na Madohorę z Krzeszowa zielonym szlakiem przez Czarnę Górę.

     Okolice Gibasówki obfitują w rozliczne atrakcje, możemy stąd wybrać się na najwyższe wzniesienia Beskidu Małego: Łamaną Skałę i Leskowiec albo nawet dalej na Magurkę Ponikiewską. Możemy też przez Krzeszów dojść w Pasmo Żurawicy lub przez Ślemień w Pasmo Pewelskie. W stronę zachodnią możemy urządzić sobie wycieczkę na przełęcz Kocierską zielonym szlakiem przez Kucówki i Kocierz Górny, bądź przez Łamaną Skałę i Potrójną. W najbliższym otoczeniu chatki znajdują się jaskinie szczelinowe na Czarnych Działach - pieszo ok. 15min. Nieco dalej pod Ściszków Groniem znajdziemy Skały Bazaltowe "Zamczyska" i Grotę Lodową. W zboczu Łamanej Skały, około godziny drogi od chatki, znajduje się Grota Komonickiego wraz z największym wodospadem na terenie Beskidu Małego.

     W niewielkiej odległości od Gibasów znajduje się chatka "Pod Potrójną" - dzieli je zaledwie niecała godzina spokojnego marszu. Natomiast Schronisko na Leskowcu jest oddalone stąd o nieco ponad dwie godziny drogi. Jeśli wybieramy się z Gibasów w dalszą wędrówkę do dyspozycji mamy w kierunku południowym: chatkę na Adamach, na Lasku, schronisko na Opacznem, "Zygmuntówkę" na Klekocinach lub Studencką Baze Namiotową na przełęczy Głuchaczki. Jeśli skierujemy się w stronę Pilska, to przez Pasmo Pewelskie powinniśmy z powodzeniem dotrzeć do Jeleśni, a następnie pod Pilsko: na Halę Miziową lub do Bazy Namiotowej na Polanie Górowej, a wybierając "wariant dolinny" do chatki Budowlańców w Sopotni Wielkiej. Wybierając kierunek zachodni, grzbietami Beskidu Małego możemy zawędrować stąd do Chatki "Limba" znajdującej się na przełęczy Trzonka w Paśmie Palenicy bądź nad Jezioro Żywieckie, zaś przecinając dolinę Soły, mamy do wyboru Hrobaczą Łąkę bądź chatkę na Rogaczu.

Przysiółek Gibasy

Namiary:

Chatka "Gibasówka"
przełęcz Gibasowa
Gospodarz p. Staszek
tel. 692-284-011
Strona Oficjalna:
http://www.gibasy.prv.pl
e-mail:   brak