AKT "Dobrodziej" - d. Budowlańców


Beskid Żywiecki - Sopotnia Wielka


UWAGA!
Chatka w ostatnich latach przeszła w ręce prywatne i przyjmowane są tam wyłącznie grupy zorganizowane. Dlatego przed wyjazdem do Sopotni wskazany jest kontakt z opiekunką chatki z odpowiednim wyprzedzeniem.

Dane kontaktowe - zaktualizowane 20.04.2017

Budowlańców Chatka AKT "Dobrodziej" (d. "Budowlańców" - czyli Chatka Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach) położona jest w Beskidzie Żywieckim na północnym stoku Buczynki niedaleko Pilska na polanie Witasówka nad Sopotnią Wielką. Dojście od przystaneku Sopotnia-Kolonia, lub od przystanku PKS Sopotnia Wielka-Wodospad (25 min. szlakiem chatkowym). Prowadzona jest przez Stowarzyszenie AKT "Dobrodziej", które jest również jej właścicielem.

Położona jest na dużej, śródleśnej polanie, Witasówka nieco w bok od zielonego szlaku z Sopotni na Halę Miziową. Czynna jest w wakacje i weekendy posiada 30 miejsc noclegowych na pryczach w wieloosobowych salach. Turysta może skorzystać z ogólnodostępnej kuchni, bieżącej zimnej wody oraz toalet zaimprowizowanych wewnątrz chatki. Obok chatki miejsce gdzie można zapalić ognisko.

     O chatce tej krążą rozmaite opinie, niektórzy twierdzą, że to mocno alkoholowa chatka zaś innych urzeka spokójem i cisza oraz niewielką liczbą odwiedzających ją turystów. Obecnie gospodarzem jest tam - nobliwy już - pan Henryk Poloczek i za jego kadencji sytuacja w chatce znacznie się poprawiła. Jednak chatak ta rzadko odwiedzana jest przez turystów "plecakowych", gdyż raczej nie leży na uczęszczanych trasach a ponadto jest usytuowana dość nisko (bliżej stąd do doliny Sopotni niż gdziekolwiek w góry), co sprawia, że jej bywalcami jest specyficzna grupa miłośników właśnie tego miejsca.

     Chatka AKT "Dobrodziej" może stanowić bazę wypadową na Pilsko, Romankę i Halę Lipowską czy do schroniska na Słowiance. Można stąd bezpośregnio powędrować pieszo do Żywca przez Sopotnię Małą i grzbiet Wojtowskiego Wierchu, bądź do Świnnej przez grzbiet Czerwieńca. Również dzięki turystycznemu przejściu granicznemu na Pilsku oraz drogowemu na przełęczy Glinka nad Korbielowem, można stąd wybrać się w Orawske Beskydy na Słowacji, Oravskou Magure czy na Babią Górę od strony naszych południowych sąsiadów.

     Wybierając się z Chatki Budowlańców w dalszą drogę na zachód dotrzemy stąd spokojnie w jeden dzień do Bacówki na Krawców Wierchu do Starej Chaty w Soblówce czy Halę Boraczą. Wybierając kierunek północny w niewielkiem odległości mamy Chatkę na Lasku, zaś w kierunku wschodnim wprawiony turysta powinien z powodzeniem dotrzeć do prywatnego schroniska pod Jaworzyną, na katowicką Baze Namiotową na przełęczy Głuchaczki czy na przełęcz Klekociny. Polanę Witasówka zaledwie 1,5 h drogi dzieli od drugiej katowickiej Bazy Namiotowej na Polanie Górowej pod Pilskiem a około 2 h. od schroniska na Hali Miziowej.

Wschód Słońce na Pilsku

Namiary:

Marta Znojek
34-340
Sopotnia Wielka 244

Rezerwacje:
tel.: 509 479 552