przełęcz Głuchaczki

Beskid Żywiecki - Grupa Mędralowej


GłuchaczkiBaza namiotowa "Głuchaczki" znajduje się na Przełęczy Głuchaczki (830 m. n.p.m.) w Beskidzie Żywieckim, prowadzona jest przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Katowic. Położona jest w paśmie Babiej Góry w Grupie Mędralowej przy głównym szlaku beskidzkim mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Pilskiem a Babią Górą. Dokładniej na przełęczy rozdzielającej szczyty Mędralowej i Jaworzyny, niespełna 200 metrów od granicy za Słowacją, w północnym narożniku polany pod samym lasem. Funkcjonuje w tym miejscu od 1992 roku i jej powstanie było ukoronowaniem wieloletnich starań katowickiego koła. Wcześniej, jeszcze w latach osiemdziesiątych, przeszkadały temu przepisy graniczne i nieprzychylność lokalnych władz. Czynna jest w miesiącach lipiec i sierpień a dokładniej od pierwszego lipcowego weekendu do pierwszego weekendu wrześniowego.

Pieczątka Głuchaczek     Posiada 40 miejsc noclegowych w namiotach 10-cio osobowych. Spanie odbywa się w nich, na kanadyjkach lub na podestach, do dyspozycji turystów są też materace, koce i bazowe śpiwory. Ogólnodostępna kuchnia urządzona jest pod nowo wybudowaną wiatą, wyposażoną w piec na drewno, stoliki i w niezbędne sprzęty kuchenne. Wiata spełniarównocześnie rolę świetlicy i jadalni. Za pomocą systemu węży na bazę doprowadzona jest bieżaca woda, nieopodal wiaty znajduje się całkiem przyzwoity turystyczny prysznic, również z bieżacą wodą. Baza zajmuje teren w pewnym oddaleniu od drogi prowadzącej z przełęczy Głuchaczki do Przyborowa i obecnie - po wiatrołomach sprzed kilku lat - znalazła się praktycznie na środku rozleglej polany. Jest dobrze widoczna z Głównego Szlaku Beskidzkiego.
                                                                                      (skan pieczątki dzięki uprzejmości pana Edwarda Wieczorka)

Nawa wiataDotrzeć do bazy najłatwiej i najszybciej jest z Przyborowa - Moczarek drogą wzdłuż potoku Przybyłka, prowadzi tędy szlak bazowy, a podejście nim na bazę trwa nieco ponad godzinę. Dla wędrujących głównym, czerwonym szlakiem beskidzkim, zarówno od strony Babiej Góry jak i od strony Pilska, Głuchaczki to znakomite miejsce na nocleg w połowie trasy. Możliwe jest dotarcie tu równeiż od strony Zawoji przez Medralową lub skracając drogę żółtym szlakiem przez Słowację. Niedleko poniżej bazy w Dolinie Przybyłki, przecina drogę dojściową do bazy szlak czarny wiodący z Korbielowa do Zawoji, który pozwala dotrzeć na Głuchaczki nieco innym - niż grzbietowy - wariantem z Korbielowa, Krzyżówek bądź centrum Przyborowa. W drugą stronę jest on dobrym łącznikiem bazy z Pasmem Jałowieckim.

Poranek na Głuchaczkach     Z bazy możemy wybrać się na wycieczkę w strone wschodnią na Mędralową, dalej na Małą Babią Górę, badź skręcając w pasmo Jałowieckie na Magurkę (1114 m.n.p.m.), przełęcz Klekociny, Lachów Groń czy sam Jałowiec. Możliwa jest też dłuższa wycieczka do Zawoji albo na Markowe Szczawiny i Babią Górę. Wybierając kierunek zachodni możemy odwiedzić Jaworzyne, Beskid Krzyżowski a nawet Pilsko. Wybierając szlak czarny możemy dojść do Przyborówki (882 m. n.p.m.) i dalej zejść innym wariantem do Przyborowa lub do Krzyżówek i Korbielowa. Obierając kierunek północny możemy odwiedzić wieś Koszarawę i Pasmo Laskowskie bądź nieco odleglejsze - Pewelskie. Dzięki czynnemu nieopodal przełęczy Głuchaczki, turystycznemu przejściu granicznemu, możliwe są też ciekawe wycieczki na stronę Słowacką. Po przekroczeniu granicy otwierają nam się możliwości zdobycia Babiej Góry bądź Małej Babiej Góry od strony południowo zachodniej. Można też tędy skrócić sobie drogę do przełęczy Jałowieckiej, omijając wspinaczkę na Mędralową.

     Jeśli wybieramy się z Głuchaczek w dalszą wędrówkę na zachód z powodzeniem dojdziemy w jeden dzień na drugą Bazę Namiotową SKPB Katowice na Polanie Górowej do chatki Budowlańców lub nawet do schroniska na Rysiance. Wybierając kierunek północny mamy do wyboru nieodległy Lasek nieco tylko dalsze Adamy bądź, wymagające już dalszej wędrówki, Gibasówkę i Potrójną w Beskidzie Małym. Kierując się bardziej na wschód możemy wybierać między Markowymi Szczawinami, "Zygmuntówką" na Klekocinach, Opacznem czy nawet Halą Krupową. Natomiast skracając drogę przez słowackie podnuża Pasma Babiej Góry jesteśmy wstanie osiągnąć stąd nawet bazę "Madejowe Łoże" w Podwilku na Orawie.

Namiary:

Prowadzona przez :
Brama na GłuchaczkachOddział Międzyuczelniany PTTK Katowice,
ul.Warszawska 6; 40-006 Katowice
tel.: +48 515 170 766
e-mail: skpb@skpb.org;
http://www.skpb.org/bases/gluchaczki

Rezerwacje:
Dorota Tyrlik tel: +48 502 831 517
e-mail: gluchaczki@skpb.org
Baza udziela rabatów PTTK