Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne bazy

przełęcz Głuchaczki


Beskid Żywiecki - Grupa Mędralowej


Baza GłuchaczkiBaza namiotowa "Głuchaczki" znajduje się na Przełęczy Głuchaczki (830 m. n.p.m.) w Beskidzie Żywieckim, prowadzona jest przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Katowic. Położona jest w paśmie Babiej Góry w Grupie Mędralowej przy głównym szlaku beskidzkim mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Pilskiem a Babią Górą. Dokładniej na przełęczy rozdzielającej szczyty Mędralowej i Jaworzyny, niespełna 200 metrów od granicy za Słowacją, w północnym narożniku polany pod samym lasem. Funkcjonuje w tym miejscu od 1992 roku i jej powstanie było ukoronowaniem wieloletnich starań katowickiego koła. Wcześniej, jeszcze w latach osiemdziesiątych, przeszkadzały temu przepisy graniczne i nieprzychylność lokalnych władz. Czynna jest w miesiącach lipiec i sierpień.

Pieczątka Głuchaczek      Posiada 40 miejsc noclegowych w namiotach 10-cio osobowych. Spanie odbywa się w nich, na podestach umieszczonych na podwyższeniu chroniącym przed nadmierną wilgocią, do dyspozycji turystów są też materace, koce i bazowe śpiwory. Ogólnodostępna kuchnia urządzona jest pod nowo wybudowaną wiatą, wyposażoną w piec na drewno, stoliki i w niezbędne sprzęty kuchenne. Wiata spełnia równocześnie rolę świetlicy i jadalni. Za pomocą systemu węży na bazę doprowadzona jest bieżąca woda, nieopodal wiaty znajduje się całkiem przyzwoity turystyczny prysznic, również z bieżącą wodą. Baza zajmuje teren w pewnym oddaleniu od drogi prowadzącej z przełęczy Głuchaczki do Przyborowa i obecnie - po wiatrołomach sprzed kilkunastu lat - znalazła się praktycznie na środku rozleglej polany. Jest dobrze widoczna z Głównego Szlaku Beskidzkiego.
                                           (skan pieczątki dzięki uprzejmości pana Edwarda Wieczorka)

Nawa wiataDotrzeć do bazy najłatwiej i najszybciej jest z Przyborowa - Moczarek drogą wzdłuż potoku Przybyłka, prowadzi tędy szlak bazowy, a podejście nim na bazę trwa nieco ponad godzinę. Dla wędrujących głównym, czerwonym szlakiem beskidzkim, zarówno od strony Babiej Góry jak i od strony Pilska, Głuchaczki to znakomite miejsce na nocleg w połowie trasy. Możliwe jest dotarcie tu również od strony Zawoi przez Medralową lub skracając drogę żółtym szlakiem przez Słowację z przełęczy Jałowieckiej na Horne Gluchacky. Niedaleko poniżej bazy w Dolinie Przybyłki, przecinał drogę dojściową do bazy szlak czarny wiodący z Korbielowa do Zawoi, który pozwala dotrzeć na Głuchaczki nieco innym wariantem z Korbielowa, Krzyżówek bądź centrum Przyborowa a w drugą stronę z pasma Jałowieckiego - obecnie zlikwidowany. W ostanim czasie natomiast w bezpośredniej bliskości bazy, w świetla przełęczy Głuchaczki pojawił się krótki łącznik prowadzący do doliny Polhoranki i do żółtego szlaku słowackiego - oznaczony pomarańczowymi kwadratami.

Poranek na Głuchaczkach      Z bazy możemy wybrać się na wycieczkę w stronę wschodnią na Mędralową, dalej na Małą Babią Górę, bądź skręcając w pasmo Jałowieckie na Magurkę (1114 m.n.p.m.), przełęcz Klekociny, Lachów Groń czy sam Jałowiec. Możliwa jest też dłuższa wycieczka do Zawoi albo na Markowe Szczawiny i Babią Górę. Wybierając kierunek zachodni możemy odwiedzić Jaworzynę, Beskid Krzyżowski a nawet Pilsko. Wybierając nieoznakowaną drogę odchodzącą spod szczytu Jaworzynki w prawo możemy dojść do Przyborówki (882 m. n.p.m.) i dalej zejść innym wariantem do Przyborowa lub do Krzyżówek i Korbielowa. Obierając kierunek północny możemy odwiedzić wieś Koszarawę i Pasmo Laskowskie bądź nieco odleglejsze - Pewelskie. Dzięki czynnemu nieopodal przełęczy Głuchaczki, turystycznemu przejściu granicznemu, możliwe są też ciekawe wycieczki na stronę Słowacką. Po przekroczeniu granicy otwierają nam się możliwości zdobycia Babiej Góry bądź Małej Babiej Góry od strony południowo zachodniej. Można też tędy skrócić sobie drogę do przełęczy Jałowieckiej, omijając wspinaczkę na Mędralową.

     Jeśli wybieramy się z Głuchaczek w dalszą wędrówkę na zachód z powodzeniem dojdziemy w jeden dzień na drugą Bazę Namiotową SKPB Katowice na Polanie Górowej, do schroniska na Hali Miziowej lub nawet do schroniska na Rysiance. Wybierając kierunek północny mamy do wyboru nieodległy Lasek nieco tylko dalsze Adamy bądź, wymagające już dalszej wędrówki, Gibasówkę i Potrójną w Beskidzie Małym. Kierując się bardziej na wschód możemy wybierać między Markowymi Szczawinami, "Zygmuntówką" na Klekocinach, Opacznem czy nawet Halą Krupową. Natomiast skracając drogę przez słowackie podnóża Pasma Babiej Góry jesteśmy wstanie osiągnąć stąd nawet bazę "Madejowe Łoże" w Podwilku na Orawie.

Namiary:

Rezerwacje: Brama na Głuchaczkach
Kijek tel: +48 881 234 017
Justyna i Grzegorz Sucheccy
e-mail: gluchaczki@skpb.org
https://skpb.org/gluchaczki/
Baza udziela rabatów PTTK

Prowadzona przez :
Studenckie Koło Przewodników
Beskidzkich w Katowicach
https://skpb.org/