Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne bazy

Radocyna


Beskid Niski


Radocyna Baza namiotowa w Radocynie prowadzona jest przez Oddział Akademicki PTTK z Krakowa i Studenckie Koło Przewodników Górskich w Krakowie. Położona jest w Beskidzie Niskim w dolinie Wisłoki dwa kilometry od granicy państwa i zarazem od głównego grzbietu Karpat pod przełęczą Radocyna w gminie Krempna na miłej polance w górnej części doliny Wisłoki. Baza położona jest bezpośrednio przy żółtym szlaku prowadzącym z Konieczniej do Nieznajowej a dalej do Wołowca i Bartnego. Baza czynna jest od ostatnich dni czerwca do końca sierpnia. Oferuje 32 miejsca noclegowe na kanadyjkach w dużych namiotach harcerskich oraz przestronną łąkę pod rozbicie własnego namiotu. W solidnej drewnianej wiacie znajdziemy kuchnię z piecem na drewno i jadalnię wyposażone w naczynia kuchenne oraz inne mogące się przydać sprzęty. Baza posiada ponadto klimatyczne miejsce na ognisko a także toalety i umywalnię urządzone nad pobliską Wisłoką.

Radocyna Kuchnia      Jest to, poza Regetowem, obecnie druga baza namiotowa w zachodniej części Beskidu Niskiego. Przy tym położona jest w głębi gór na tyle, że stanowi znakomite miejsce wypadowe na wycieczki po okolicy ale przede wszystkim jako miejsce noclegu na trasie dłuższej wędrówki przez ten Beskid. Baza znajduje się w pięknej okolicy, w opływającym bazę strumieniu można się z powodzeniem wykąpać w położonym kilkadziesiąt metrów dalej naturalnym zbiorniku wodnym utworzonym za małym wodospadem. Można nawet kawałeczek przepłynąć, choć nie za długo bo woda jest bardzo zimna.

Na bazie w Radocynie      Okolice bazy w Radocynie pozwalają na zapoznanie się z bardzo ciekawym, pod względem etnograficznym, obszarem. Wyludnione wsie łemkowskie, stwarzają znakomitą okazję do poszukiwań śladów przeszłości: w okopach konfederatów barskich, pozostałości po cmentarzach z okresy I wojny światowej czy, ślady po domostwach, zdziczałe sady, piwnice. Również istniejące do dziś cerkwie i różne łemkowskie budowle, kapliczki i przydrożne krzyże mogą stanowić znakomity cel poznawczy. Od górali w pobliskim Czarnym można kupić świeże mleko lub świeżo zrobiony ser. A w nieodległej bacówce, nabyć produkty z mleka owczego. Miłośnicy natury mogą oddać się obserwacji Radocyna namioty bazoweprzyrody, która odbudowuje się tu po międzywojennym okresie silnego zagospodarowania i przeludnienia, występuje tu sporo gatunków dzikich zwierząt. Panująca cisza i senny klimat pozwalają odpocząć i napawać się w spokoju pięknem okolicy. W pobliżu bazy znajduje się cmentarz parafialny z odnowionymi nagrobkami kamiennymi a także cmentarz z okresu I - szej wojny światowej. Przy drodze, wzdłuż doliny liczne interesujące krzyże i kapliczki. W niedalekiej Zdyni corocznie - pod koniec lipca, odbywa się "Watra Łemkowska", zjazd społeczności Łemkowskiej obfitujący w liczne imprezy kulturalne występy i prezentacje. Jest to znakomita okazja by zapoznać się z ich zwyczajami i kulturą.

     Od strony północnej trafić do Radocyny możemy idąc od Wołowca wzdłuż Zawoji a potem w górę Wisłoki, żółtym szlakiem przez Nieznajową, ze Świątkowej również przez Nieznajową lub z Krzywej przez Jasionkę i przełęcz między Żydówką i Czarnym do resztek wsi Czarne. Dalej wzdłuż doliny Wisłoki, kierując się na południe w stronę przełęczy Radocyna skręcamy w lewo za hotelem, w widoczną drogę. Następnie przechodząc przez rzekę lądujemy na bazie. Wędrowcy natomiast mają do wyboru kilka możliwości: Radocyna piecOd strony wschodniej z Grabia granicznym szlakiem niebieskim do przeł. Radocyna lub od zachodu tym samym niebieskim szlakiem z Koniecznej a na przełęczy odbijając na północ przy słupku granicznym 204/12. Dalej szlakiem cmentarnym i drogą wzdłuż w dół doliny Wisłoki. Z Grabia można też wybrać drogę szutrową przez Wyszowatkę i Długie(ok.1 h.) Zaś od zachodu możliwe są dojścia z Koniecznej drogą przez Mały Beskid (50 min.) żółtym szlakiem. Wybierając się do Radocyny ze Zdyni możemy wybrać nową, wygodną drogę biegnącą prostopadle do szosy Gładyszów - Konieczna przez przełęcz między Kamiennym Wierchem a Czarną i dalej doliną Lipnej (1,5 godz.).

     Baza w Radocynie oddalona jest zaledwie o niecałą godzinę drogi od Nieznajowej, w kilka godzin bez problemu możemy przejść stąd do bazy w Regetowie. W jeden dzień z powodzeniem dotrzemy do schronika w Bartnem czy na Magurze Małostowskiej w stronę wschodnią osiągalna jest chatka w Ropiance, jednak będzie to już dłuższa wędrówka.

Namiary:

Baza RadocynaOddział Akademicki PTTK
ul. Radziwiłłowska 21/4
31-026 Kraków
Joanna Osoba
tel. +48 502 505 966
Łukasz Podolak
tel. +48 888 228 194

Rezerwacje i kontakt:
e-mail: radocyna.team@gmail.com
www: https://bazaradocyna.pttk.pl/
FB: https://www.facebook.com/Radocyna