Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne bazy

Przysłop Potócki


Beskid Żywiecki - Grupa Wielkiej Raczy
i Rycerzowej


Przysłop Potócki Baza Namiotowa na przełęczy Przysłop Potócki, prowadzona przez Oddział Uczelniany PTTK w Gliwicach, znajduje się w Beskidzie Żywieckim, w grupie Wielkiej Raczy. Leży ona w bocznym grzbiecie odchodzącym na północ od Bani (1124 m.), na przełęczy pomiędzy Praszywką Wielką (1043 m.) a Bendoszką Wielką (1144 m.), przy czarnym szlaku z Soli na Przegibek. Miejsce jest niezwykle urokliwe, baza działa w oparciu o dwa stare szałasy pasterskie, dodatkowo rozbijany jest namiot duży namiot wojskowy typu NS oraz kilka mniejszych. Jeden z szałasów zaadaptowany został na kuchnię, która stanowi centrum życia bazy.

Baza czynna jest przez całe wakacje, w lipcu i sierpniu. Oferuje 30 miejsc noclegowych w warunkach turystycznych (w małych, pięcioosobowych namiotach, wyposażonych w materace) i około 30 miejsc w namiotach własnych. Każdy turysta przybywający na bazę może liczyć na bezpłatny wrzątek, kawę lub herbatę. Zaplecze kuchenne stanowi dobudowana do pobliskiego szałasu wiata z piecem, będąca jednoczesnie jadalnią - stanowiąca centrum życia na bazie. Wodę trzeba sobie przynieść ze źródełka oddalonego kilkaset metrów od bazy, przechodząc wydeptaną ścieżką w stronę doliny Rycerki. Łazienka urządzona jest w pobliskiej kępie drzew, natomiast toaleta zlokalizowana jest w lesie w pobliżu bazy.

Kuchnia na bazie      Przysłop Potócki to najmłodsza baza w naszych górach, po raz pierwszy stanęła w 2007 roku, przełamując niekorzystną - a ciągnącą się od dłuższego czasu - tendencję, która powodowała raczej likwidację już istniejących baz niż powstawanie nowych tego typu obiektów. Inicjatorami i pomysłodawcami tego przedsięwzięcia byli członkowie SKPG "Harnasie": Łukasz Pisarek i Sylwester Mateja.

     By dotrzeć do bazy od strony głównego grzbietu, czyli od strony południowej należy przy schronisku na Przegibku wybrać szkal czarny biegnący w kierunku Rycerki i Soli. Po pokonaniu szczytów Będoszki Wielkiej i Praszywki Małej po niecałej godzinie marszu osiągamy przełęcz Przysłop Potócki, na której znajduje się baza. Najkrósze dojście do bazy prowadzi z Rycerki Górnej Kolonii drogą nieznakowaną, która odchodzi od głównej tuż za budynkiem Leśniczówki. Inne ciekawe choć nieco dłuższe, nieznakowane dojście prowadzi na Przysłop Potócki z Rycerki przystanek Słowioki wzdłóż doliny Rycerki do Leśniczówki Pawliki, skąd krótkim stromym podejściem w około 0,5 h dotrzemy na przełęcz i do bazy. Zaś najbardziej oczywista droga na bazę prowadzi ze stacji kolejowej w miejscowości Sól, czarnym szlakiem przez Łysice (704 m.), Rycerkę Górną i Praszywkę Wielką.

     Baza na Przysłopie Potóckim oferuje możliwości wycieczek praktycznie w każdy zakątek Worka Raczańskiego, zarówno w grupę Rycerzowej jak i Wielkiej Raczy. Zaś turysta, dla którego baza jest tylko przystankiem w czasie dłuższej wędrówki może na kolejny nocleg wybrać udając się na północny zachód chatkę na Skalance lub nieco bardziej odległą Pietraszonkę. W kierunku wschodnim całkiem niedlaeko mamy chakę Chemików w Dolinie Danielki. Bez większego problemu dojdziemy stąd w jeden dzień do kilku znaczących schronisk PTTK tak liczynych w Beskidzie Żywieckim m.in. Na Wielkiej Raczy, Przegibku, Rycerzowej, Bacówki na Krawców Wierchu, Hali Boraczej, Lipowskiej czy Rysianki.

Baza Przysłop Potócki

Namiary:

Prowadzący:
Oddział Uczelniany PTTK Gliwice

Rezerwacja:
tel. +48 609 316 025,
e-mail: poczta@przyslop-potocki.pttk.pl
https://przyslop-potocki.pttk.pl/
https://www.facebook.com/przyslop.potocki