Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne bazy

Polana Górowa


Beskid Żywiecki - Grupa Pilska


Polana Górowa Baza namiotowa na Polanie Górowej prowadzona przez SKPB Katowice położona jest w Beskidzie Żywieckim w paśmie Pilska na Hali Górowej, przy zielonym szlaku z Hali Miziowej w stronę Sopotni Wielkiej na południowo-wschodnim stoku Buczynki (1202 m.npm.). Zazwyczaj czynna jast nieco dłużej niż inne bazy tzn. od połowy czerwca do połowy września a w niektóre sezony nawet do końca września. Możliwe jest to dzięki temu, iż funkcjonuje w oparciu o znajdujący sie na Hali duży szałas. Działa w tym miejscu od 1985 roku, przez pierwsze dwa lata swego istnienia rozstawiana była w górnym zakątku polany, tuż przy szalku pod szczytem Skałki. Jednak po załatwieniu koniecznych formalności, od sezonu 1987 stanęła już w sąsiedztwie, rozpadającego się wówczas, szałasu w centralnej części polany. Sporych rozmiarów dawna bacówka, obecnie już wyremontowana i odpowiednio urządzona, jest najważniejszym elementem bazy.

     Górowa posiada około 60 miejsc noclegowych, w czterech dużych namiotach typu NS oraz w bacówce. Ponadto przy drodze do źródła znajduje się kawałek, w miarę płaskiego, terenu gdzie turyści mogą rozbijać własne namioty. Nocleg w szałasie na dwóch sporych rozmiarów "lotniskach" odbywa się na materacach, a w namiotach dodatkowo na wysokich, komfortowych podestach, na bazie można również wypożyczyć śpiwór lub koc. Do dyspozycji turystów jest świetlica, urządzona w środkowym pomieszczeniu bacówki, z ogólnodostępnym piecem zaś u bazowego można wypożyczyć garnki, sztućce, kubki i wszelki osprzęt kuchenny. Jeśli nie mamy potrzeby rozpalać w piecu (lub mamy z tym problem:), zawsze możemy po wrzątek zwrócić się do bazowego, który podgrzeje wodę na kuchence gazowej. Prócz tego na Górowej znajdziemy dwie huśtawki, w tym jedną naprawde ekstremalną, oraz kilka innych elemetów rodem z "małpiego gaju". Wodę pitną czerpie się z pobliskiego źródła oddalonego od chaty o około 30 m. Za toalety służą dwie sławojki umieszczone w niedalekich drzewach w przeciwną stronę od źródła.

Pieczątka bazy na Polanie Górowej      Na Górowej funkcjonuje również, jedyny w swym rodzaju, prysznic oferujący ciepłą wodę gdy wcześniej napalimy sobie w sporej "kozie", na której przyspawany jest zbiornik na wodę. Jest to tylko jeden z elementów skomplikowanego systemu wodnego bazy, do prysznica ciągną się dwa węże z dwóch różnych źródeł, jeden zasila zbiornik przepływowy, który podgrzewa wodę i przesyła ją pod prysznic, do kurka z ciepłą woda. Zaś drugi dostarcza wodę do kurka z zimną oraz, poprzez wąż puszczony po dachu bacówki, do punktu zmywania garów, który znajduje się przy pomieszczeniu bazowego.


                                            (skan pieczątki dzięki uprzejmości pana Edwarda Wieczorka)

     Na Górową możemy dojść z Sopotni Wielkiej szlakiem zielonym w około 1.5 godziny, lub szlakiem żółtym najpierw na przełęcz Przysłopy a stamtąd szlakiem czarnym przez Malorkę i Uszczawne - trasa zajmie niecałe 2 godziny. Niezłym rozwiązaniem jest też wejście od początku czarnym szlakiem z miejscowości Krzyżowa, jednak poczatkowa część tego szlaku jest kiepsko oznakowana i trudna orientacyjnie. Tymi trzema znakowanymi drogami, bez wcześniejszego wchodzenia na Halę Miziową, dotrzemy wprost do bazy na Górowej. Jednak najpopularniejszy wariant to szlak żółty z Korbielowa, rozpoczynający się obok zajazdu "Smrek", którym dochodzimy na Halę Miziową a stamtąd w około 15 minut szalkiem zielonym schodzącym w kierunku Sopotni Wielkiej osiągamy bazę-razem około 2 godzin. Możliwy jest też skrót wprost ze szlaku żółtego do zielonego z pominięciem Hali Miziowej-po drodze stosowne oznaczenia. Ponadto z Korbielowa mamy jeszcze do wyboru szlak niebieski oraz drugi szlak żółty zaczynający się w okolicy kościoła, które wprowadzają nas na przełęcz Przysłopy, skąd dalej idziemy czarnym szlakiem tak jak z Sopotni. Na Halę Miziową, prócz żółtego szalku, prowadzą też: zielony szlak z Korbielowa-Kamiennej oraz czerwony z Korbielowa-Granicy czyli z przełęczy Glinne.

Polana Górowa baza namiotowa      Na wycieczkę można wybrać się stąd oczywiście na Pilsko, ale również na Romankę odwiedzając po drodze schronisko na Hali Rysianka. W okolicy godne obejrzenia cieawostki jak wodospad w Sopotni czy stara karczma w Jeleśni. Na szczycie Pilska funkcjonuje turystyczne przejście graniczne dzięki, którem można wybrać się w nieodległe rejony Górnej Orawy, Orawskiej Magury czy z pomoca środków komunikacji na Babią Górę od strony naszych południowych sąsiadów.

     Polana Górowa jest znakomitą alternatywą noclegu w sporym gmaszysku schroniska na Hali Miziowej. To również znakomite miejsce na nocleg podczas dłuższej wedrówki. W jeden dzień z powodzeniem osiągniemy stąd chatkę na Zagroniu, Bacówkę na Krawców Wierchu czy schroniska w otoczeniu doliny Soły: Lipowską, Rysiankę, Boraczą oraz prywatną Słowiankę. Również dotarcie stąd wprost do Żabnicy, Złatnej, Rajczy czy Milówki nie powinno nastręczyć turystm zbyt wiele problemu. W kierunku Babiej Góry, na wschód do drogowego przejście graniczego Korbielów-Oravska Polhora z Górowej dojdzemy w około 2 h. Wybierając dalej czerwony szalk dojdziemy na koleją bazę SKPB Katowice na przełęczy Głuchaczki. By dotrzeć na Markowe Szczawiny musimy na wedrówkę poświęcić cały dzień jednak wcześniej prócz Głuchaczek mamy jeszcze do wyboru prywatne schronisko Pod Jaworzyną lub "Zygmuntówkę" na przełęczy Klekociny. Wybierając kierunek północny niedaleko mamy stąd do Chatki na Lasku. Długodystansowcy mogą pokusić się o nieco dalsze wyprawy np. na Opaczne, Adamy, w Beskid Mały na Gibasówkę czy do Starej Chaty w Soblowce.

Namiary:

Baza Polana Górowa Rezerwacje poza sezonem:
Marek Karweta tel. +48 668 842 377 ,
e-mail: gorowa@skpb.org
Rezerwacje w sezonie:
Ewald Przewoźnik tel. +48 515 794 955
Baza udziela rabatów PTTK

Prowadzona przez :
Oddział Międzyuczelniany PTTK Katowice
ul.Warszawska 6; 40-006 Katowice
e-mail: skpb@skpb.org;
https://skpb.org/gorowa/