Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne bazy

Łopienka


Bieszczady


Łopienka Baza Namiotowa "Łopienka" znajduje się w okolicach Cisnej w dolinie Łopienki w środkowej części Bieszczad w otoczoniu szczytów: Łopiennika, Jam i Korbani. Czynna jest w sezonie wakacji szkolnych, czyli od końca czerwca do końca sierpnia. Prowadzona jest przez Klub Łopienki przy Oddziale Międzyuczelnianym PTTK w Warszawie. Posiada około 35 miejsc noclegowych w 7-osobowych namiotach bazowych oraz możliwość rozbicia własnego namiotu na polu namiotowym, mogącym pomieścić przynajmniej 50 osób. Na bazie znajdziemy również wiatę z murowanym piecem i kominkiem, gdzie każdy turysta swobodnie może skorzystać z jej dobrodziejstw. Na wyposażeniu jest oczywiście też przyzwoita umywalnia oraz ponoć najlepszy w bieszczadach bazowy kibelek. Nocleg w namiotach odbywa się na materacach znajdujących się na drewnianych podestach a dodtkowo do dyspozycji każdego nocującego są koce.

      Na Łopience zazwyczaj panuje dobra turystyczna atmosfera, prawdziwy bieszczadzki klimat, każdy turysta zostanie poczęstowny tradycyjną miętą. Najbliższy sklep znajdziemy w Terce lub w Cisnej. Druga bieszczadzka baza "Rabe" oddalona jest stąd zaledwie o kikla godzin drogi.

Na bazie Łopienka      Autobusem najlepiej dotrzeć tu z Zagórza lub Ustrzyk Górnych do przystanku Dołżyca Skrzyżowanie. Dalej pieszo kawałek w stronę Buka i Terki, a za mostem w lewo w leśną drogą na przełęcz między Łopiennikiem i Jamami, kierując się bazowymi tabliczkami a następnie w dół ścieżką do bazy. Można też dojechać autem do Polanek i skręcić w bitą drogę przez nieistniejącą już wieś Łopienkę w górę doliny. Do bazy można zejść także ze szczytu Łopiennika oznakowanym szlakiem bazowym a także ze szczytu Korbanii. Od północy dojedziemy ze Stężnicy przez Radziejową, Tyskową i przełęcz Hyrcza - bez znaków. Z Baligrodu przez Berdo i Durną szlakiem niebieskim. Również z Jabłonek prócz szlaku czarnego przez Łopiennik możliwe jest dojście "na skróty", drogą na przełęcz między Durną a Łopiennikiem i dalej w dół do Łopienki.

Wiata bazowya w Łopience      Łopienka to nazwa nieistniejącej już wsi łemkowskiej, położonej w trójkącie miejscowości Cisna-Baligród-Polańczyk. Obecnie pozostałości po wsi to jedynie zarastająca powoli tarasowa forma zagospodarowania zboczy doliny, trudne do zlokalizowania kamienne piwniczki i podmurówki domostw. Jedynym ocalałym obiektem jest odbudowana murowana cerkiew i mała kapliczka obok niej, godne uwagi, chociażby ze względu na niepowtarzalny urok i historię, która się z nimi wiąże. Świątynia ta jest pierwszą murowaną cerkwią w Bieszczadach. Jednak walory doliny to nie tylko pozostałości kultury materialnej miejscowej ludności, ale przede wszystkim naturalny krajobraz, bogata szata roślinna i mnogość gatunków zwierząt zasiedlających jej obszar. Obecnie przy cerkwi trwają wykopaliska archeologiczne, których celem jest odkrycie zarośniętych murów dawnych zabudowań we wsi.

     Położenie doliny Łopienki, decyduje o tym, że może być ona świetną bazą wypadową zarówno we wschonią jak i zachodnią część Bieszczad, jak i miejscem, o które warto zaczepić w trakcie dłuższych wędrówek. Z dala od większych skupisk ludności i ośrodków turystyki oferuje to, co w Bieszczadach najcenniejsze - spokój i niezrównany koloryt przyrody.

Namiary:

Łopienka - wiataProwadzący:
Klub Łopienka
Oddział Międzyuczelniany PTTK w Warszawie
ul. Senatorska 11,
00-075 Warszawa


Rezerwacje:
e-mail: sbn.lopienka@gmail.com
https://lopienka.com/