Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne bazy

Łopienka


Bieszczady


Łopienka Baza Namiotowa "Łopienka" znajduje się w okolicach Cisnej w dolinie Łopienki w środkowej części Bieszczad w otoczoniu szczytów: Łopiennika, Jam i Korbani. Czynna jest od 1.VII do września - czasem do końca, czasem do połowy września, zależnie od frekfencji turystów. Prowadzona jest przez Akademicki Klub Turystyczny SGGW przy Oddziale Międzyuczelnianym PTTK w Warszawie. Posiada około 30 miejsc noclegowych w dziesięcio osobowych namiotach bazowych oraz możliwość rozbicia własnego namiotu na polu namiotowym, mogącym pomieścić przynajmniej 50 osób. Na bazie znajdziemy również wiatę z murowanym piecem i kominkiem, gdzie każdy turysta swobodnie może skorzystać z jej dobrodziejstw, boisko do siatkówki i huśtawkę o konstrukcji przypominającej szubienice. Na wyposażeniu jest oczywiście też przyzwoita umywalnia oraz ponoć najlepszy w bieszczadach bazowy kibelek. Nocleg w namiotach odbywa się na materacach znajdujących się na drewnianych podestach a dodtkowo do dyspozycji każdego nocującego są koce.

      Na Łopience zazwyczaj panuje dobra turystyczna atmosfera, prawdziwy bieszczadzki klimat, każdy turysta zostanie poczęstowny tradycyjną miętą. Zaopatrzenie zapewnia pojawiający się co 2 dni sklep objazdowy, zaś najbliższy większy sklep znajdziemy w Cisnej około 2 godzin drogi od bazy. Druga bieszczadzka baza "Rabe" oddalona jest stąd zaledwie o kikla godzin drogi.

Na bazie Łopienka      Autobusem najlepiej dotrzeć tu z Zagórza lub Ustrzyk Górnych do przystanku Dołżyca Skrzyżowanie. Dalej pieszo kawałek w stronę Buka i Terki, a za mostem w lewo w leśną drogą na przełęcz między Łopiennikiem i Jamami, kierując sie bazowymi tabliczkami a następnie w dół ścieżką do bazy. Można też dojechać do Polanek (ale jedynie w sezonie letnim 1.07-31.08) trasa Polańczyk - Buk w kierunku Cisnej i skręcić w bitą drogę przez nieistniejącą już wieś Łopienkę w górę doliny. Do bazy można zejść także ze szczytu Łopiennika wyznakowanym szlakiem bazowym a także ze szczytu Korbanii - bez szlaku. Od północy dojedziemy ze Stężnicy przez Radziejową, Tyskową i przełęcz Hyrcza - bez znaków. Z Baligrodu przez Berdo i Durną szlakiem niebieskim. Również z Jabłonek prócz szlaku czarnego przez Łopiennik możliwe jest dojście "na skróty", drogą na przełęcz między Durną a Łopiennikiem i dalej w dół do Łopienki.

Wiata bazowya w Łopience      Łopienka to nazwa nieistniejącej już wsi łemkowskiej, położonej w trójkącie miejscowości Cisna-Baligród-Polańczyk. Obecnie pozostałości po wsi to jedynie zarastająca powoli tarasowa forma zagospodarowania zboczy doliny, trudne do zlokalizowania kamienne piwniczki i podmurówki domostw. Jedynym ocalałym obiektem jest odbudowana murowana cerkiew i mała kapliczka obok niej, godne uwagi, chociażby ze względu na niepowtarzalny urok i historię, która się z nimi wiąże. Świątynia ta jest pierwszą murowaną cerkwią w Bieszczadach. Jednak walory doliny to nie tylko pozostałości kultury materialnej miejscowej ludności, ale przede wszystkim naturalny krajobraz, bogata szata roślinna i mnogość gatunków zwierząt zasiedlających jej obszar.

     Położenie doliny Łopienki, decyduje o tym, że może być ona świetną bazą wypadową zarówno we wschonią jak i zachodnią część Bieszczad, jak i miejscem, o które warto zaczepić w trakcie dłuższych wędrówek. Z dala od większych skupisk ludności i ośrodków turystyki oferuje to, co w Bieszczadach najcenniejsze - spokój i niezrównany koloryt przyrody.

Namiary:

Łopienka - wiataProwadzący:
Akademicki Klub Turystyczny SGGW
ul. Nowoursynowska 166,
00-033 Warszawa


Rezerwacje:
(informacje nie są pewne)
Michał
tel. +48 536 999 206
e-mail: sbn.lopienka@gmail.com
http://www.lopienka.pl