Muszyna - Złockie
Beskid Sądecki - Pasmo Jaworzyny Krynickiej
Baza Namiotowa Muszyna - Złockie prowadzona jest przez Towarzystwo Beskidzkie oraz Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Łodzi. Baza znajduje się we wschodniej części Beskidu Sądeckiego, w paśmie Jaworzyny Krynickiej. Usytuowana jest w zacisznej polance, w dolince nad potoczkiem ponad wsią Złockie nieopodal Muszyny - jednego z najpopularniejszych nadpopradzkich uzdrowisk.
Baza czynna jest w lipcu i sierpniu, oferuje 50 miejsc noclegowych w namiotach bazowych zarówno dużych typu NS jak i mniejszych. Istnieje też możliwość rozbicia własnego namiotu. Działa w oparciu o niewielką bacówkę z charakterystyczną wieżyczką, która jest magazynkiem i zarazem mieszkaniem bazowego. Turysta na bazie w Złockim ma do dyspozycji ogólnodostępną kuchnię polową pod niewielką wiatą oraz pełne wyposażenie w naczynia i sztućce. Obok kuchni - jadalnia z folii rozpiętej na drewnianej konstrukcji. Z drugiej strony pomysłowe zadaszenie paleniska, gdzie wieczorami pali się ognisko. Toalety konstrukcji namiotowej, a od ostatniego roku - drewniana sławojka, znajdują się w dolnej części bazy nieopodal wejścia, w tym rejonie znajdziemy też małą umywalnię na drewnianym podeście. Prysznic zaś zlokalizowany jest na tyłach namiotów bliżej potoku, który przepływa obok bazy w małej kotlince. Noclegi w Złockim to zazwyczaj duże 10-sięcio osobowe namioty typu NS lub harcerskie a w razie konieczności rozbijane są też mniejsze 4-5 osobowe namiociki na drewnianych podestach.
Złockie nazywane też jest czasem przez złośliwych "Błockim", związane jest to z faktem, iż bez względu na pogodę na bazowych ścieżkach i alejkach tworzy się maź błotna, nie mamy co marzyć o czystych butach nawet w słoneczne dni. Rozmaite cieki wodne sączące się przez polanę powodują, że każdy skrawek gruntu nie zarośnięty trawą zamienia się natychmiast w grzęzawisko. Bywa to uciążliwe i niewygodne ale stali bywalcy twierdzą, że można przywyknąć.
Ponadto baza ta położona jest stosunkowo blisko wsi (około 15 minut prawie płaską drogą) i z dala od ważniejszych tranzytowych szlaków, turystom wędrującym pasmem Jaworzyny Krynickiej nie zawsze opłaca się schodzić w dolinę by tam zanocować. Na Złockie trzeba wybrać się specjalnie. Stąd wynika też charakter tej bazy oraz niewielkie natężenie ruchu turystycznego. Zazwyczaj na bazie w Muszynie spotkać można rodziny z dziećmi i kilku miłośników tego miejsca, wędrowcy zaglądają tu z rzadka, czasem trafi się jakiś obóz czy rajd. Lecz miejsce tchnie spokojem i sielską atmosferą wczasową, nadaje się znakomicie na miejsce przystanku w dłuższej wędrówce, gdy turyści chcą w spokoju odpocząć, umyć się i zrobić pranie.
Śpiewanki
Ten stan rzeczy ulega jednak zmianie na jeden sierpniowy weekend w sezonie, kiedy to odbywają się popularne "Śpiewanki". Jest to organizowany corocznie od 2001 roku Tematyczny Konkurs Muzyczny Śpiewanki Turystyczne, każdego roku przyświeca mu inny temat przewodni. Koncerty odbywają się w specjalnie na tą okoliczność budowanej zadaszonej przestrzeni. Wystrój sceny nawiązuje do aktualnego tematu przewodniego. Gromadzi najwybitniejszych twórców i wykonawców oraz niezliczone rzesze miłośników piosenki turystycznej i poezji śpiewanej. Szczegóły na stronie SKPB Łódź-Śpiewanki.
By z centrum Muszyny dotrzeć na Bazę trzeba dostać się najpierw do skrzyżowania w Złockiem. Pieszo należy w tym celu wyjść z Rynku, drogą biegnącą wzdłuż Popradu, w kierunku Piwnicznej. Po przekroczeniu przejazdu kolejowego i dotarciu do rozjazdu, skręcić w drogę odchodzącą w prawo, za drogowskazami w stronę Złockiego i Szczawnika. Po 15-20 minutach asfaltowania, na następnym rozwidleniu dróg w centrum Złockiego znów należy skręcić w prawo. (By uniknąć asfaltowania można odcinek z centrum Muszyny do rozwidlenia dróg w Złockiem przejechać autobusem Komunikacji Uzdrowiskowej jadącym do Szczawnika.) Kilkaset metrów dalej zaczynają się bazowe znaki, które prowadzą ponownie w prawo i między domami przez łąki docierają do bazy. Czas przejścia tej trasy to około 30-40 min. Drugim wariantem dotarcia na bazę jest przejście przez Koziejówkę. Z rynku w Muszynie należy udać się do wspomnianego wyżej przejazdu kolejowego a następnie tzw. szlakiem "Sadzonego Jaja", znakowanym żółtą plama na białym tle, przejść przez górę Zamkową i Koziejówkę do bazy. Szlak ten dalej jeszcze prowadzi do cerkwi w Złockim. Czas dojścia od Rynku to około 45 minut.
Wieś Złockie położona jest już na terenach zachodniej Łemkowszczyzny. Obecnie Złockie stanowi administracyjnie część Muszyny. W bezpośrednich okolicach bazy turysta może zwiedzić łemkowską cerkiew p.w. św. Demetriusza (obecnie kościół rz.-kat.) z przepięknym barokowym ikonostasem. Oraz ciekawie przebudowaną cerkiewkę w Szczawniku. Dużą atrakcją są również ruiny zamku górujące nad drogą z Muszyny do bazy. Liczne domy wypoczynkowe szpecą niestety tutejszy krajobraz. Wystarczy jednak wejść na Koziejówkę lub pod Pustą Wielką, by pozbyć się tego wrażenia. Zaś sama baza położona jest z dala od innych zabudowań, na zacisznej polance.
Z wycieczek, które warte są polecenia w tym rejonie, wspomnieć należy o zielonym szlaku ze Złockiego na szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114). Choć sam szczyt jest oszpecony górną stacją kolejki gondolowej i całą infrastrukturą jak się z tym wiąże, to sama trasa zielonym szlakiem jest raczej przyjemna, choć nie krótka gdyż na zdobycie tego szczytu trzeba poświęcić około 4 godzin. Ponadto ciekawym pomysłem może okazać się wycieczka w pasmo Zimnego i Dubnego w polskiej części Górach Czerchowskich, zwiedzanie rezerwatu "Las Lipowy Obrożyska" czy odwiedzanie licznych cerkwi łemkowskich w okolicy np.: w Powroźniku, Miliku, Andrzejówce czy Jastrzębiku. Najatrakcyjniejsze wycieczkowo tereny znajdziemy jednak w centralnej części pasma Jaworzyny Krynickiej na Pustej Wielkiej, w rejonie Bacówki na Wierchomlą, Runka i Hali Łabowskiej. Dzięki funkcjonującemu w Leluchowie przejściu granicznemu (jest to przejście zarówno piesze jak i kolejowe) baza ta jest również dobrym miejscem wypadowym do jednodniowych wycieczek na Słowację m.in. w rejon Lubowli czy Cergova.
Namiary:
Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich
Oddział PTTK Łódź-Polesie
ul. A. Sacharowa 18
92-525 Łódź
http://www.skpb.lodz.pl/
Rezerwacje przyjmuje:
Ewa Janakiewicz
tel. +48 605 590 670
e-mail: muszyna@skpb.lodz.pl