"Pod Wysoką" - Jaworki
Małe Pieniny
Studencka Baza Namiotowa "Pod Wysoką" prowadzona jest przez Towarzystwo Beskidzkie z siedzibą w Łodzi i Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Łódzi. Położona jest w Małych Pieninach nieopodal miejscowości Jaworki, na wschód od Szczawnicy w urokliwej dolince potoku Kamionka, u ponóża najwyższego szczytu Pienin - Wysokiej (1052 m. npm.), na wysokości 762 m n.p.m. przy zielonym szlaku prowadzącym z Jaworek przez Wąwóz Homole do turystycznego przejścia granicznego ze Słowacją. Szlak ten posiada również połączenie ze szlakiem niebieskim ciągnącym się grzbietem Małych Pienin aż po szczyt Wielkiego Rogacza w Beskidzie Sądeckim (ok 30 minut od bazy).
Baza czynna jest w okresie wakacyjnym, zwykle w terminie od 1 lipca do 31 sierpnia, dysponuje 70 miejscami noclegowymi w namiotach bazowych, typu NS, gdzie spi się na "kanadyjkach" lub czteroosobowymi namiotami typu willowego ustawionymi na drewnianych podestach, oraz sporym płaskim terenem pod rozbicie własnego namiotu, mogącym pomieścić spokojnie kolejne 70 osób. Do dyspozycji bazowiczów (od sezonu 2017) jest nowa, dużych rozmiarów wiata, służąca zarówno jako jadalnia jak i kuchnia z wydajnym piecem oraz posiadjąca wszelkie wyposażenie kuchenne: sztućce, garnki, patelnie, kubki, tace itp. Znakomite źródło pitnej wody z dużą zawartością wapnia, znajduje się zaledwie kilkanaście metrów od wiaty kuchennej. Prócz tego wzdłuż całej bazy płynie potok, który służy za umywalnię zaś dla bardziej wybrednych opodal jadalni montowany jest polowy prysznic z bieżącą wodą, która dostarczana jest wężem o długości ponad 100 metrów co sprawia, że w słoneczne dni można w nim rozkoszować się kompielą w ciepłej wodzie. Przy prysznicu urządzono wygodną zmywalnię, również z bieżącą wodą. Oryginalne ekologiczne kibelki znajdują się w dolnej części bazy w postaci dwóch zółto-zielonych ToiToi'ów. Centralnie położone miejsce na ognisko gromadzi wieczorami wszystkich chętnych przy gitarze, która także znajduje się na wyposażeniu bazy. Nadmienić też należy, że na terenie bazy jest specjalny obiekt nazwany "Palarnią", którego przeznaczenie zmienia się w zależności od potrzeb i chęci bazowiczów.
Historia bazy sięga 1982 roku, kiedy to AKT z Łodzi rozstawił bazę namiotową na przełęczy Chyszówki w Beskidzie Wyspowym. Jednak już następnego roku została ona przeniesiona w Małe Pieniny i w sezonie 1983 już pod egidą SKPB rozstawiona została na polanie nieopodal górnego wyjścia z Wąwozu Homole. W tym miejscu funkcjonowała przez dwa następne sezony letnie by w roku 1985 stanąć wreszcie na obecnym miejscu, czyli na Polanie Rówienka Za Potok u stóp najwyższego szczytu Pienin.
"Baza pod Wysoką" z racji ukształtowania terenu na jakim się znajduje, podzielona jest na trzy zasadnicze części: w dolnej części jest pole biwakowe, gdzie turyści mogą rozbijać własne namioty, powyżej miejsca na ognisko zaczyna się centralna i najważniejsza część bazy z kuchnią, prysznicem, zmywalnią, miejscem na ognisko, namiotem bazowego i czterema NS-ami przenaczonymi dla turystow. Natomiast powyżej namiotu bazowego znajduje się tzw. "Dzielnica Willowa", gdzie co roku rozstawiane są małe 4-5 osobowe namioty dla turystów, którzy cenią sobie spokój i większy komfort oraz jeden duży namiot zwanym - zgodnie ze swym przeznaczeniem: "Waletówą". Ten układ powoduje, że każda z poszczególnych części bazy może funkcjonować jakby własnym życiem i każdy znajdzie tu coś dla siebie, zaś pragnący kontaktaktów towarzyskich znajdą je napewno pod obszerną wiatą, na "Palarni" czy przy ognisku.
Z Jaworek wchodzi się na bazę drogą dojazdową zaledwie 45 minut, a schodzi na dół około pół godziny, jednak samo położenie namiotów zapewnia całkowite odcięcie od cywilizacji, oferuje ciszę i urokliwe widoki a w nocy uspakajający szmer strumienia. Co wygodniejsi mogą pokonać większość przewyższenia koleją linową, która dociera z potoku Zaskalskie aż na polanę Bukowinki. Niewąpliwą atrakcją są codzienne przemarsze przez teren bazy dużego stada owiec, które wypasane są przez baców na okolicznych halach. Małe Pieniny słyną z licznych bacówek i pasących się - liczacych nawet ponad tysiąc sztuk - kerdli owiec. Na tym terenie co roku dział conajmniej kilkanaście szałasów pasterskich-w tym jeden przy drodze z bazy do wsi na Bukowinkach, gdzie można zaopatrzyć się w wyroby z owczego sera. Inną możliwością dotarcia do bazy jest zielony szlak z Jaworek, który prowadzi przez malowniczy Wąwóz Homole, jednak jest to droga nieco dłuższa (około 1:15h) i w pogodne dni bardzo uczęszczana przez wczasowiczów ze Szczawnicy, zaś w czasie deszczu może być tam bardzo ślisko, w związku z czym raczej nie polecam jej pokonywania z ciężkim plecakiem.
Urozmicona okolica zachęca do wędrówek, turysta ma do wyboru wycieczki w najbliższe okolice: na szczyt Wysokiej, do Wąwozu Homole, Białej Wody czy do rezerwatu Zaskalskie-Bodnarówka. Przy sprzyjających okolicznościach warto zwiedzić byłą cerkiewkę w Jaworkach i piękną, zbudowaną w stylu wschodniołemkowskim, cerkiew w Szlachtowej. Na dłuższą trasę można polecić wycieczkę grzbietem Małych Pienin do Szczawnicy czy w słowacką część Pienińskiego Parku Narodowego aż do Czerwonego Klasztoru, osiągalne są też praktycznie wszystkie ważniejsze szczyty Pasma Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Natomiast, korzystając z regularnie i często kursujących z Jaworek busów, można wybrać się z bazy na wycieczkę w Pieniny Właściwe na Trzy Korony i Sokolicę, w Gorce na Lubań czy na zwiedzanie najciekawszych zabytkow polskiego Spisza. Nikogo chyba nie trzeba zachęcać do odwiedzin na Zamku w Nidzicy, czy Kościółka w Dębnie, a równie warte polecenia są zabytki Frydmanu, Trybsza czy Łopusznej.
Z bazy "Pod Wysoką" w ciągu jednego dnia wędrówki dotrzemy z powodzeniem na krakowską bazę na Lubaniu, a nawet na Gorc czy Turbacz. Do schroniska PTTK na Przechybie lub pod Bereśnikiem. W stronę wschodnią do chatki Magury, prywatnego schronisko na Cyrli i na Halę Łabowską w paśmie Jaworzyny Krynickiej czy - z małą pomocą środków komunikacji publicznej - na drugą łódzką bazę w Muszynie-Złockim.
Namiary:
Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich
Oddział PTTK Łódź-Polesie
ul. A. Sacharowa 18
92-525 Łódź
https://www.skpb.lodz.pl/
Opiekunowie bazy:
Amelia Szafrańska
tel.: +48 662 069 343
Dariusz Łapiński
tel.: +48 504 816 983
Rezerwacje wyłącznie pod adresem:
e-mail: jaworki.skpblodz@gmail.com