Studencka Baza Noclegowa

menu

Wieści już archiwalne

o chatkach i bazach


Będzie nowa wiata na Bazie Pod Wysoką

14.10.2016       

Szefostwo jednej z najpopularniejszych baz namiotowych w naszych górach, czyli Bazy Namiotowej w Jaworkach podjęło śmiałą decyzję by obiekt wyposażyć w nową, obszerniejszą i bardziej funkcjonalną wiatę. Na razie, w trakcie tegorocznego zwijania bazy, została zburzona stara konstrukcja, która służyła turystom od 1995 roku. W początkach października ruszyły prace przy podwalinach pod nowy obiekt. Trzymamy kciuki!



Nowa wiata na bazie w Regetowie

23.06.2014       

Regetow zdjęcieBaza w Regetowie w ciągu minionego weekendu wzbogaciła się o nową wiatę. Ponieważ stara wiata miał już swoje lata, jej stan pozostawiał wiele do życzenia i łatanie oraz doraźne remonty nie przynosiły już oczekiwanego efektu. Środowisko związane z bazą postawiło na radykalne rozwiązanie, czyli rozbiórkę starej i budowę nowej wiaty przed tegorocznym sezonem. Co - trzeba przyznać - poszło nadzwyczaj sprawnie i dzielnym budowniczym należą się wielkie gratulacje! Nowa wiata jest minimalnie większa od poprzedniej, jednak zachowała identyczny kształt i funkcjonalność. Na bazie od niedzieli (22.06) jest już stała obsługa, trwają prace wykończeniowe przy wiacie oraz ogólne urządzanie bazy i przygotowanie jej do sezonu, jednak istnieje możliwość zanocowania jeśli wybieracie się w najbliższym czasie na wędrówkę po Beskidzie Niskim.

Nowa wiata Regetow Regetów
Wiata Regetow Budowa Regetow
Regetów Baza Budowa wiaty Regetow
Regetow  Prace Regetow

Gospodarze zapraszają na bazę!


Remont dachu w chacie na Zagroniu

25.05.2014       

Remont dachu na Zagroniu W ostatnich dniach kwietnia oraz w czasie długiego weekendu majowego gospodarze chaty na Zagroniu, czyli SKPB Katowice i sympatycy - zarówno Koła jak i chatki - przeprowadzili kompleksowy remont dachu chatki, który polegał praktycznie na wymianie, nie tylko poszycia ale i całej konstrukcji mocno już zniszczonego starego dachu. Mimo niezbyt sprzyjającej aury (powracające - co rusz - przelotne deszcze) całe przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem. Trzeba przyznać, że największa w tym zasługa wytrwałości i wiary w sukces budowniczych, którzy nie przestraszyli się niepewnej pogody. Chatka ma już nowy, solidny dach a wkrótce przyjdzie kolej na jego ocieplenie.



Remont dachuRemont chatkowego dachu

W czasie wymiany dachu nie obyło się bez przygód. Wkrótce po rozebraniu starej konstrukcji nastąpiły wyjątkowo deszczowe godziny. W tym czasie zabezpieczeniem odkrytej chatki były tylko sporych rozmiarów folie. Wieczorem jednak pogoda się poprawiła i ekipa natychmiast przystąpiła do prac, które dzięki sztucznemu oświetleniu prowadzili nawet w nocy. Rankiem stała już konstrukcja dachu a w następne dni (z przerwami na deszcz) udało się położyć deskowanie oraz dwie warstwy papy.

Remont dachu w chatceRemont zagroniowego dachu

Remontu dachu chata domagała się już od dłuższego czasu. Stare poszycie składające się z mocno zużytych eternitowych płyt stanowiło ochronę raczej symboliczną. Liczne ubytki oraz brak możliwości większych napraw - spowodowany obawą o jeszcze większe straty w elementach poszycia - nie pozostawiał gospodarzom chaty żadnego wyboru. Trzeba przyznać, że środowisko SKPB Katowice oraz zaprzyjaźnieni z chatką turyści spisali się na medal! Nie tylko sam remont ale również, wręcz ekspresowe, tempo w jakim udało im się zgromadzić środki potrzebne na remont zasługują na wielkie słowa uznania.

Remont dachu na ZagroniuRemont dachu na chatce


Kilka nowych zdjęć Podwilka

Wspominając wyprawy ostatniego lata znalazłem w swych archiwach trochę zdjęć obiektów, które udało mi się w ubiegłym sezonie odwiedzić. Do tej pory brakowało czasu by je opublikować, ale u progu nowego sezonu postanowiłem nieco odświerzyć zdjęcia na stronie. Oczywiście nie wszystko na raz - na dobry początek dodałem kilka nowych zdjęć bazy namiotowej w Podwilku, zwanej Madejowe Łoże. Znajdziecie je w opisie strony.



Nowe zdjęcia Adamów

pod Solniskiem
Dzięki uprzejmości Klubu Chatkowego mogłem dziś opublikować kilka nowych zdjęć Chaty Pod Solniskiem, czyli popularnych Adamów. Zdjęcia znajdziecie w galerii oraz przy opisie chatki. W ostatnich miesiącach Klub poczynił sporo remontów w chacie, pojawił się m.in. nowy system ogrzewania, który sięga aż do toalet zlokalizowanych wewnątrz chatki. Przypomną też, że w ubiegłym roku chatka wzbogaciła się o, specjalnie dla niej zaprojektowaną, ekologiczną oczyszczalnię ścieków. A na tym nie koniec zmian jakie czekają na turystę pod Solniskiem. Więcej informacji i nowinek z Adamów, pojawi się na naszych łamach już wkrótce.



Chatki... jak schroniska

Dwadzieścia złotych za noclegCoraz częściej docierają do mnie głosy, że w niektórych - znanych z tradycji i lubianych przez turystów - chatkach spotykacie całkiem "nie chatkowe" ceny. Niestety... to prawda. Problem narasta już od pewnego czasu, na szczęście dotyczy tylko niewielkiego procenta funkcjonujących obecnie obiektów. Jednak zjawisko to sprawia, że obecnie mamy do czynienia z na prawdę sporymi dysproporcjami cenowymi, pomiędzy obiektami o bardzo zbliżonym standardzie. Nocujemy, więc w całkiem zadbanej, dobrze funkcjonującej chatce za cenę rzędu 10 - 12 zł. A w następny weekend wybieramy się w inne miejsce i tam spotyka nas niespodzianka, bo za spanie w podobnych warunkach, musimy zapłacić 19 - 20 zł. A mamy nawet jeden "kwiatek" z ceną (rodem ze schroniska PTTK) - 25zł.

Czy stoją za tym wysokie koszty utrzymania obiektu? Koszty opału czy innych niezbędnych do funkcjonowania obiektu wydatków? Po części zapewne tak. Często jednak spotykamy się z argumentem, że zbyt niska cena zachęca do noclegu osoby, które swój pobyt w górach planują spędzić nie koniecznie na wędrówce i podziwianiu ich piękna. To już argument nieco mniej logiczny bo wprowadzający jakąś kategoryzację turystów, wedle całkiem subiektywnej oceny. Co prowadzi niechybnie do czegoś niedobrego. Nie ma wszak gwarancji, że ktoś kto przybył do chatki na libację kolegi nie zarazi się atmosferą, i za czas jakiś będzie z niego prawdziwy beskidzki łazik.

Skargi nic tu nie pomogą, bo zapewne gospodarze tych obiektów mają swoje powody by windować ceny i trudno im się zresztą dziwić przy takim stanie gospodarki jaki mamy. Miejmy tylko nadzieję, że "skok na kasę", opiekunów chatek, nie zabije atmosfery i nie spłoszy stałych bywalców. Jednak - w moim odczuciu - zupełnie inaczej ma się sprawa z nowym pokoleniem potencjalnych chatkowiczów, tych którzy jeszcze nie zdążyli zapałać sentymentem do takiego miejsca. Im być może już wkrótce zabraknie argumentów by nie skorzystać jednak z "wygodnego" schroniska, skoro różnica w cenie nie będzie już aż tak znacząca.


Hawiarska Koliba zmienia nazwę

06.01.2009        

Na początku grudnia 2008 roku - na prośbę stowarzyszenia "Hawiarska Koliba", Oddział Akademicki PTTK w Krakowie zmienił nazwę oddziałowej gorczańskiej chatki Hawiarska Koliba na "Gorczańsko-Ochotnicka Chatka Akademicka" czyli w skrócie "GOCHA", a sama chata znalazła się pod zarządem SKPG Kraków.
W przeprowadzonej na stronie internetowej OA PTTK sondzie na temat nowej nazwy, przytłaczającą większość głosów uzyskało właśnie to miano. I taką też nazwę zatwierdził na ostatnim spotkaniu Zarząd Oddziału Akademickiego.
Na razie jednak na przemianowaniu chatki się skończyło. "GOCHA" nie ma jeszcze logo ani szyldu. Brak również w tej chwili spójnego programu odnowienia chatki oraz przeprowadzenia koniecznych remontów, nie wiadomo też skąd miałyby popłynąć fundusze potrzebne na ten cel? Z rękami do pracy też nie jest najlepiej, dlatego też póki co chatka działa na starych zasadach.


Nowy adres serwisu

W związku z powtarzającymi się cyklicznie awariami serwera "yoyo .pl" i - co za tym idzie - dysfunkcją serwisu chatek studenckich i baz namiotowych, podjąłem trudną, acz konieczną decyzję o powołaniu do życia nowego adresu, pod którym będziecie mogli sprawdzać aktualności na temat Chatek, Schronisk Studenckich i Baz Namiotowych. Jeśli trafiłeś na tą stronę to nowy adres Studenckiej Bazy Noclegowej jest Ci już znany :)

Decyzja ta była trudna i wierzcie mi, że nie łatwo było ją podjać. W końcu już chyba wszyscy przyzwyczailiśmy się do sympatycznie brzmiącej domeny "chatki.yoyo.pl", a serwis w światku chatek studenckich i baz namiotowych zajmował swoje (całkiem słuszne) miejsce. Nie chodzi wszak o sympatyczne brzmienie, ale raczej o rzetelną, marytoryczną i aktualną zawartość serwisu, a zachowanie tego warunku w starej domenie stało się niemożliwe. Zapamiętajcie zatem: nową wersję informatora Chatki Studenckie i Bazy Namiotowe - już bez reklam - znajdziecie pod adresem: chatki.com.pl



Odkrywanie kolebki

Dzięki uprzejmości prezesa AKT "Warta" udało mi się zebrać, na razie tylko niewielką, garść informacji na temat pierwszej chatki studenckiej w Polsce, którą była Chatka na Sulowej Cyrli u podnóży Babiej Góry. Sięgnąwszy do korzeni uległem nieodpartej pokusie poznania większej ilości szczegółów dotyczących tego miejsca. Dlatego wszystkich, którzy mogliby coś do tej historii dopisać bardzo proszę o kontakt! To co udało mi się dowiedzieć do tej pory o chatce znajdziecie tutaj.



Pensjonat na Cyrli

Z przykrością informuję, że z naszego serwisu znika chatka na Cyrli. Obiekt na szczęście ma się dobrze i życzymy Jackom jak najlepiej, jednak ponieważ celują oni obecnie w nieco inny rodzaj klienteli trudno to miejsce zaliczyć do kategori chatki studenckie. Nawet traktując Cyrlę jako schronisko prywatne trzeba przyznać, że ceny noclegów zaliczają się już do kategorii pensjonatu. Nie zmienia to faktu, że w czasie wędrowki po Beskidzie Sądeckim warto się tam zatrzymać choćby tylko na odpoczynek i spróbować znakomitej kuchni czy szarlotki.



Wkrótce Parapetówa Zagronia!

Na weekend rozpoczynający miesiąc czerwiec planowana jest, w chatce na Zagroniu w Beskidzie Żywieckim, "Parapetówa Chatki". Choć wciąż trwają intensywne prace remontowe i również weekend parapetówy upłynie raczej pracowicie, niż rozrywkowo to jest co swiętować! Nowa chatka SKPB Katowice cieszy się niesłabnącą popularnością i z każdym miesiącem notuje coraz większą liczbę gości.

Malownicza okolica i spokojny zakątek w jakim połozona jest chatka na zagroniu przyciągaja okazjonalnych turystów ale nie brakuje i większych grup, które swój nocleg na Zagroniu planują znacznie wcześniej. Chatce życzymy długich lat funkcjonowania i zawsze tak zaangażowanych gospodarzy jak obecna ekipa SKPB Katowice.



Skalanka uratowana!

Chatka SkalankaNiezwykle miło jest nam poinformować wszystkich zainteresowanych, że Chatka Skalanka w Beskidzie Żywieckim stała sie własnością członków Stowarzyszenia Miłośników Turystyki Grzmot-Odrodzenie i tym samym mamy gwarancję, że zachowa swój profil działaności i dobrą - prawdziwie chatkową - atmosferę!
Zapraszamy w progi chatki, na znajomym wszystkim adresie http://www.chatkaskalanka.pl można dokonywać rezerwacji lub sprawdzić dokładnie, w które dni chatka będzie czynna. Grzmotom serdecznie gratulujemy! I pragniemy wyrazić swój podziw dla wytrwałości i skuteczności ich działań. Przypominamy również, że nadal trwa akcja zbiórki funduszy tym razem na modenrnizację najpotrzebniejsze remonty i utrzymanie chatki. Na Skalance już wkrótce Rayd Poyapowy, ale zaproszenie dla Was wszystkich jest aktualne w każdy weekend! Do zobaczenia w Sali Poselskiej!



Nadzieja dla Skalanki

kupujemy chatęPo licznych perypetiach związanych z niecodziennym zachowaniem władz Politechniki Śląskiej zagrożone zostało istnienie Studenckiego Schronu Turystycznego na Skalance. Być może niektórzy z Was słyszeli o całej sprawie a być może nie? Jednak nie miejsce tu by przytaczać całe te perypetie. Grunt, że ostatecznie pojawiła się realna szansa by Stowarzyszenie Miłośników Turystyki Grzmot-Odrodzenie, które prowadzi chatkę od z górą dwóch lat i wydatnie przyczyniło się do przywrócenia jej świetności, mogło wykupić obiekt na właśność i tym samym zachować jego "chatkowy" charakter. Pokazali, że potrafią!


Wielu z Was gościło w tym czasie na Skalance i zapewne zdążyło się przekonać, że po kilku ładnych latach zastoju w remontach i zaniedbaniu chatki - sprawy mają się ku lepszemu. Dlatego wraz z Grzmotami apelujemy do całej Braci Turystycznej by nie pozwoliła zginąć z mapy chatce koło Zwardonia! Pomijając już kwestie klimatu tego miejsca (kto był to wie o co chodzi) stracilibyśmy również ostatnie turystyczne mijsce noclegu w okolicy, ponieważ PTTK-owski Dworzec Beskidzki od lat pozostaje nieczynny i jego obecny stan nie wskazuje na to by miało się coś zmienić. Jeśli, więc nie z pobudek altruistycznych to z egoistycznych należy Stowarzyszeniu pomóc! Przeczytajcie Apel Grzmotów w tej sprawie.


KUPUJEMY CHATKĘ!!!!

Potrzebujemy Waszej Pomocy aby Chatka Skalanka pełniła nadal funkcję przytulnej taniej bazy noclegowej.
Być może byłeś kiedyś członkiem Klubu Grzmot, a może ważne dla Ciebie są takie miejsca, może lubisz góry lub po prostu wspierasz takie inicjatywy. WPŁAĆ dowolna sumę na podane konto:

79 2490 0005 0000 4500 4040 0329 z dopiskiem: CHATKA

Stowarzyszenie Grzmot - Odrodzenie to organizacja non profit - czyli nikt na tym nie zarabia (księgi do wglądu) skupiająca ludzi z zapałem, którzy przez dwa ostatnie lata 2010 i 2011 lokowali wypracowane środki w ulepszanie i modernizację Chatki działającej dla wielu grup społecznych.

W sierpniu zorganizujemy koncert z nagłośnieniem :-) 2 zespołów dla wszystkich Darczyńców KAŻDA WPŁATA POWYŻEJ 500 ZŁ PREMIOWANA PŁYTAMI CD ZESPOŁÓW: SIUDMA GÓRA i SĄSIEDZI a także naszywkami i naklejkami klubu.

Każdą wpłatę takiej darowizny można odliczyć od podatku!!! (podstawa prawna - Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych )

Akcja trwa do 4 marca 2012roku!!!



Twój 1% dla Gorczańskiej Chaty

Gorczańska 1 procent Jeżeli jeszcze nie wiecie jak chcielibyście zagospodarować swój 1 % podatków, który można przeznaczyć na organizację pozarządową, to Oddział Akademicki PTTK w Krakowie zachęca do przekazania tych środków na Gorczańską Chatę (www.gorczanska.pl). Za okazane serce darczyńcy chatki będą mogli liczyć na zniżki na noclegi w 2013 roku. Pozyskane środki w całości przeznaczone zostaną na rozwój i modernizację infrastruktury.

Oddział Akademicki PTTK w Krakowie, który jest właścicielem obiektu ma ambitne plany modernizacyjne na najbliższe lata. Najpoważniejszą inwestycją, którą ma zamiar przeprowadzić jest trwająca budowa biologicznej oczyszczalni ścieków. Nie zaniedbano samego obiektu. Ostatnie lata upłynęły pod znakiem m. in. wymiany dachu, okien czy fundamentów obiektu.

Gorczańska Chata serdecznie zaprasza w swe gościnne progi!

PS. Nie zapomnijcie wypełnić swojego PIT wg poniższego wzoru:
PIT


Rada Chatki na Adamach informuje

Rada Chatki na Adamach, czyli Studenckiego Schronu Turystycznego "Pod Solniskiem" w Lachowicach koło Suchej Beskidzkiej (Beskid Żywiecki - Pasmo Jałowieckie) z radością informuje o powierzeniu prowadzenia Chatki Oddziałowi Uczelnianemu PTTK w Gliwicach przez władze Politechniki Śląskiej na kolejne 10 lat!
Zapraszamy jak zwykle w każdy weekend od piątku (22.00) do niedzieli (14.00), w wakacje (od końca czerwca do końca września) oraz ferie zimowe. W innych terminach istnieje możliwość otwarcia Chatki dla grup zorganizowanych po uprzednim umówieniu. Noclegi - normalny 15 zł - ulgowy 10 zł - przewodnicy studenccy 5 zł. Strona: www.adamy.ou.pttk.pl


Zmiany w Chatce pod Niemcową

Od 16 listopada 2011 w popularnej chatce pod Niemcową pojawił się regulamin bazy. Nowość - od lat w miejscu tym niewidziana. Dokument ten wyeksponowany w kilku najważniejszych miejscach chatki, reguluje podstawowe normy zachowania osób, którym chatka udziela noclegu. Mowa tu o tych najbardziej podstawowych normach, jak zakaz spożywania napojów alkoholowych, wprowadzenie godzin ciszy nocnej i uregulowanie nadmiernego zużycia drewna z drewutni.

Przedstawiamy tu zdjęcie regulaminu by osoby planujące owiedziny pod Niemcową mogły zapoznać się z brzmieniem tego dokumentu w oryginale. Podkreślić należy, w tym wypadku, bardzo pozytywne nastawienie chatki względem turystów, którzy wędrując po górach zatrzymują się w tym miejscu przede wszystkim w celu wypoczynku i spokojnego spędzenia nocy. Choć nie można powiedzieć by Niemcowa kiedykolwiek słynęła wśród turystów ze szczególnie hucznych balang, to dodatkowe usankcjonowanie dobrych zwyczajów za pomocą regulaminu w niczym nikomu nie zaszkodzi, a być może stanie się przyczynkiem do wprowadzenia tych dobrych zwyczajów w innych chatkach.

Regulamin Niemcowej

SST Pod Solniskiem (Adamy) bez patronatu SKPG Harnasie

W dniu 18.11.2011 Walne Zebranie Studenckiego Koła Przewodników Górskich Harnasie w Gliwicach postanowiło o formalnej rezygnacji z prowadzenia i firmowania swoimi znakami Studenckiego Schronu Turystycznego POD SOLNISKIEM w Lachowicach, czyli popularnych Adamów. Od tej pory SKPG nie patronuje chatce, zrezygnowano również z patronatu honorowego, równocześnie ze strony SKPG zostały usunięte informacje dotyczące SST Pod Solniskiem. SKPG Harnasie oświadczayło również, że nie ma wpływu na cennik SST Pod Solniskiem, w którym od października 2011 r. przewodnikom studenckim nie udziela się bezpłatnych noclegów (została wprowadzona opłata w wysokości 5 zł). Obecnie chatką zarządza wyłącznie Klub Chatkowy działający pod Oddziałem Uczelnianym PTTK Gliwice. W związku z tym zmianie ulegają dane kontaktowe do chatki. Na chwilę obecną oficjalną stroną Adamów jest strona klubu chatkowego pod adresem: http://klub-chatkowy.ou.pttk.pl/ a informacje uzyskać można i rezerwacje złożyć na:

Oddział Uczelniany PTTK w Gliwicach
tel: (32) 727-02-43
lub: 0 601 80-26-95
E-mail:radeck2[at]skpg.gliwice.pl
http://klub-chatkowy.ou.pttk.pl/



Nowy gospodarz w chatce na Potrójnej

Jak doniosła 5 listopada strona traktująca o chatce na Potrójnej:
"Mamy nowego chatkowego, Olka który zastąpił Lucjana równo po dwóch latach gospodarowania chatką. Odchodzącemu dziękuję za trud, poświęcenie, dżemowaty klimat i pracę. Pozostawił jej po sobie sporo, choćby w postaci wiaty nad grilem, niezliczonych ławek i stołów, obudowy kominka, kilku ogrodzeń, oraz osobliwej figury siedzącego człowieka (niektórzy uważają że to autoportret), wymienić wszystkiego nie sposób. Zostawił też kawałek swojego życia. Dziękuję Ewie, za kwiatki, porządek i wytrwałość."
Jaś nie mógł tego lepiej ująć, dlatego też pozwoliłem sobie zacytować dokładnie jego słowa. Ze sporą dozą smutku żegnamy Lucjana, życząc mu wszelkiego szczęscia w życiu! Dla Ciebie jeszcze jeden "widok nieziemski na świat": widoczek
a witamy Olka, któremu chatka niech "lekką będzie"! Trzymamy kciuki!



SKPB Katowice przejęło Chatkę na Zagroniu

Chata na Zagroniu od początku października 2011 znalazła się pod opieką Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Katowicach. Tym samym SKPB Katowice po ładnych kilku latach przerwy znalały swój "dom w górach". Zmianie ulega adres kontaktowy, rezerwacje noclegu należy zgłaszać na kołowy adres poczty elektronicznej: skpb@skpb.org. Cena noclegu pozostaje bez zmian: 12zł.



Nowa odsłona serwisu

miniatura chatki.com.pl Przedstawiam Wam nową odsłonę serwisu www.chatki.yoyo.pl! Wprowadziłem na nim kilka istotnych poprawek i całkiem sporo mniejszych. Te najważniejsze widać już na pierwszy rzut oka - zmienił się format strony, choć starałem się by wygląd pozostał taki do jakiego jesteście przyzwyczajeni. Spore zmiany nastąpiły w galerii, gdzie pojawiło się kilka nowych zdjęć a brakujace do tej pory tematy zostały uzupełnione. Interaktywna mapka na podkładzie googla została wyposażona w dodatkowe właściwości - w postaci dymków dołączonych do poszczególnych obiektów, z których można teraz przejść bezpośrednio do opisu danego miejsca. Uzupełniłem również większość podstron obiektów nieistniejących, gdzie znajdziecie ich opis lub choćby krótka wzmianka naa jego temat.

A te drobniejsze zmiany? Być może nie dadzą się w czasie pierwszej wizyty odczuć ale mam nadzieję, że i one ułatwią Wam korzystanie z serwisu. Jest tego na prawdę sporo i nie będę zanudzał Was opisywaniem ich tutaj.

>Niestety darmowy hosting ma swe prawa i z nadmierną ilością reklam wyskakujących na stronie jeszcze nic nie udało mi się zrobić. Zdaję sobie jednak sprawę z uciażliwości tego zjawiska i obiecuję w najbliższej przyszłości popracować i nad tym tematem.

Mam nadzieję, że przyjemniej będzie się Wam korzystało z nowej wersji serwisu!



Nowy standard na Skalance

    Stowarzyszenie "Grzmot - Odrodzenie" - jak powiedziało tak zrobiło! W przeciągu minionego lata przeprowadzili na Skalance wszystkie konieczne remonty i tym samym turyści mogą już korzystać z toalety znajdującej się wewnątrz chatki. Po zamontowaniu "podkowy" w piecu jest też do dyspozycji ciepła woda w kuchni a w łazience pojawił się prysznic i trzy nowe umywalki. Silami Politechniki prowadzona jest również wymiana instalacji elektrycznej w całej chatce, która ma się niebawem zakończyć. Przed zimą chata dysponować, więc będzie standardem - jak na chatkę studencką - niebywałym. A to wszystko wciąż przy zachowaniu konwencji i atmosfery typowej dla chatki. Wypada tylko pogratulować!



Ruszyło schronisko Koliba na Przysłupie Caryńskim

    Po dwóch latach przerwy spowodowanej przebudową i remontem turyści, którzy zawędrują na Przysłup Caryński w Bieszczadach, znów mogą liczyć na nocleg w chatce Politechniki Warszawskiej, czyli w słynnej "Kolibie".
    Stara Koliba była niewielką drewnianą chatką stojąca pomiędzy Połoniną Caryńską a Magurą Stuposiańską. Mimo panujących w niej bardzo skromnych warunków noclegowych, przez z górą 30 lat służyła turystom wędrującym po Bieszczadach. Posiadał swoisty klimat i dobrą atmosferę chatki studenckiej.
    Z wielką pompą oficjalne otwarcie nowego schroniska odbyło się 24 września 2010, wstęgę przecinał sam rektor w obecności kliku co znaczniejszych obywateli okolicy a wszystkiemu przygrywała góralska kapela. Dawna chatka studencka została całkowicie rozebrana i na jej miejscu w ciągu niespełna dwóch lat stanął zupełnie nowy obiekt. Wielokrotnie większy i o znacznie wyższym standardzie.
    Nowe schronisko to drewniany, piętrowy budynek z bali, który złośliwi porównują do góralskiej karczmy (jakich wiele spotkać można przy polskich drogach). Jego budowa kosztowała politechnikę ponad 2,5 mln zł. Nowe schronisko może pomieścić 30 osób. Do dyspozycji turystów jest siedem pokoi, w tym dwa dwuosobowe z łazienkami, jeden dwuosobowy bez łazienki. Pozostałe to pokoje cztero - i sześcioosobowe. Jest też duża sala świetlicowa dostępna dla wszystkich.
    Ze względów organizacyjnych Koliba dla turystów została w pełni udostępniona od 1 października 2010 roku. Ponieważ zabrakło funduszy na wyposażenie kuchni, co najmniej do końca tego roku w schronisku nie będzie można zamówić gorących posiłków. Jednakże każdy gość może liczyć na wrzątek i gorącą herbatę...
    (Pisząc te słowa mam mieszane odczucia. Czy to jeszcze chatka studencka? Niby schronisko pozostaje pod zarządem Politechniki Warszawskiej ale cena noclegu od 25 do 40zł. - zupełnie "niechatkowa", obiekt rzeczywiście przypomina "góralską chatę" ale w rozumieniu mieszkańców miasta stołecznego, czyli wielgachna chata w stylu podhalańskim tyle, że zlokalizowana pod bieszczadzką połoniną (zdjęcia nowego obiektu możecie obejrzeć na www.bieszczady.pl - sami oceńcie). Ale nie przesądzajmy sprawy...)
    Jak zapewniają gospodarze: Koliba nadal pozostaje górskim schroniskiem. W razie potrzeby będą rozkładane dostawki, będzie można nocować też na podłodze. Każdy, kto zapuka do drzwi, zostanie przyjęty. Czekamy, więc na wrażenia pierwszych nocujących w nowej Kolibie?



Jesienne podwyżki

    Przyszła jesień, bazy namiotowe pozwijane. Nastał czas na noclegi w chatkach - gdzie cieplej i przytulniej. Jednak wizytujących chatki tej jesieni spotka niekoniecznie miła niespodzianka w postaci wyższej ceny noclegów. Czy to z powodu kryzysu światowego, czy ciągle wzrastających obciążeń podatkowych, czy też ogólnej tendencji, w każdym razie trzeba będzie sięgnąć do portfela nieco głębiej.
    Podwyżki nie są może drastyczne i dramatyzować nie należy, choć osoby (takie jak ja), które w góry wyruszają w każdy weekend na pewno w jakimś stopniu podwyżki te odczują. Przejdźmy do konkretów: od początku wakacji wzrosła cena noclegu w Chatce pod Niemcową do 11 zł. zaś od początku jesieni za ten sam nocleg płacimy już złotych 13. W porównaniu z wiosną poniosły się również ceny na Gibasach, odpowiednio dla uczących się 12 zł i dorosłych 15zł. Gorczańska Chata pobiera obecnie od osób dorosłych 14 zł. a od studentów 12 zł. Natomiast w Danielce panuje "równouprawnienie" i wszyscy płacą jednakowo 15 zł. Chatka na Rogaczu reklamuje się jako: "najtańsze noclegi w Beskidach (również 15 zł za dobę)". Największa przykrość spotkała jednak miłośników chatki pod Potrójną, gdzie cena noclegu w ostatnich dniach skoczyła z 15 na 19 zł.(sic!).
    Potrójna zaczyna, więc doganiać już coraz śmielej obiekty PTTK i co tańsze kwatery prywatne. Ale wszak do chatki przybywa się "do miejsca" specyficznego, klimatycznego, by spotkać przyjaciół, zakosztować atmosfery. Kto wie - może to okaże się ważniejsze od kosztów noclegu a może koszt noclegu zaważy na atmosferze? Czas pokaże. Pocieszające jest, że przynajmniej w niektórych chatkach ceny noclegów pozostają bez zmian, mam tu na myśli np. Adamy, Pietraszonkę czy Skalankę - TAK TRZYMAĆ!



Nowość w serwisie SBN - mapa chatek i baz Namiotowych

W menu głównym pojawiła się nowa zakładka zatytułowana "Mapki". Zawiera ona (na razie jedną) aktywną mapkę na podkładzie google.maps, która obrazuje położenie w terenie wszystkich Chatek Studenckich i Baz Namiotowych jakie znajdują się w serwisie. Mam nadzieję, że spodoba Wam się ten pomysł. A korzystanie z mapki ułatwi planowanie Waszych wędrówek. Zapraszam do obejrzenia mapki.



Najmniejsza chatka w Beskidach

30.04.2010        

Chatka w Kotani      W Kotani koło Krempnej powstaje najmniejsza jak do tej pory chatka przyjmująca turystów. Rozpoczęło się od przeniesienie ponad 130 letniego spichlerza (wciąż trwa jego rozbudowa i remont) ale już w tej chwili do dyspozycji prawdziwie zapalonych turystów jest kilka miejsc na poddaszu oraz prawie hektar łąki pod namioty. Warunki jeszcze prymitywne: sławojka na zewnątrz i mycie w strumieniu. Jednak jest piec, prąd z ogniw fotovoltaicznych i pełen zapału gospodarz, który chętnie pomoże w zorganizowaniu wycieczek po okolicy lub ugotuje smaczne wegetariańskie jedzenie czy upiecze własnoręcznie chleb.
     Najmniejsza chatka w Beskidach dysponuje 5 miejscami noclegowymi na materacach na poddaszu, latem dodatkowo 3 w wiacie i pole pod namiot - nieograniczona praktycznie powierzchnia. Na dzień dzisiejszy brak bierzącej wody, prysznica i innych udogodnień cywilizacyjnych. Jeśli kogoś nie odstrasz brak nadmiernego komfortu a zachęci dobra atmosfera i niska cena noclegu może odwiedzić chatkę w Kotani już dziś. Konieczny jest jednak wcześniejszy kontak z gospodarzem, gdyż wciaż mocno absorbują go sprawy remontowe i trzeba się upewnić czy jest na miejscu (najlepiej telefonicznie pod numerem: 603 514 046)
     A w terenie do chatki trafimy z czerwonego szlaku: po zejściu z Kolanina szlak prowadzi drogą ze Świątkowej Wielkiej do Desznicy, w miejscu gdzie ponownie wkracza do lasu jest droga w prawo, prowadząca początkowo dość ostro w dół, należy w nią skręcić i po około 10 minutach po lewej stronie stoi odwrócony w przeciwnym kierunku znak Magurskiego Parku Narodowego, stąd widać chatkę stojącą po lewej. Schodząc od strony Kamienia, przeł. Hałbowskiej, analogicznie po wyjściu z lasu na drogę należy skręcić w lewo w drogę. Na rozwidleniu tym stoi znak dotyczący szlaku papieskiego. Ze szlaku żółtego: po dojściu do cerkwi lub z przeciwnej strony po zejściu łąką do drogi asfaltowej należy kierować sie w górę w stronę Desznicy, na końcu drogi asfaltowej jest rozwidlenie drogi polnej w kształcie litery "Y", trzeba skierować się w lewo i po około 400m, po prawej stronie stoi chatka. Z Krempnej należy minąć znak "koniec Kotani" i skręcic w prawo w drogę asfaltową zgodnie ze wskazaniem znaku "Szlak Architektury Drewnianej cerkiew w Kotani" i dalej jak ze szlaku żółtego.
     Okolica miejscowości Kotań to jeden z najdzikszych i najmniej tkniętych ręką ludzką rejonow Polski. W pobliski Magurskim Parku Narodowym znajdziemy kilka bardzo ciekawych szlaków turystycznych, przez Kotań biegnie też szlak architektury drwnianej. Znajdują się tu liczne stadniny koni. Ponadto zimą są tu znakomite tereny do uprawiania narciarstwa biegowego.
     Klimat chatki w Kotani dopiero bedzie się tworzył. Jednak oddalenie od "dobrodziejstw" cywilizacji w wyraźny sposób określa jego charakter. Zachęcam do uczestniczenia w tym procesie, macie niepowtarzalną okazję stać się częścią tego klimatu a przy okazji może też poznać siebie w kontekście życia na skraju cywilizacji. Wszystkim zainteresowanym podaję kontakt do chatki: Adres: KOTAŃ (jeszcze bez numeru...), tel.: 603 514 046, e-mail: misieq73@yahoo.ie, URL: www.michata.pl, cennik : pole 3zł, wiata 5zł, poddasze 9zł.
Szczegółowy opis chatki w Kotani jest już dostępny tutaj.


Chata na Zagroniu

Zagroń     Do Studenckiej Bazy Noclegowej dołącza istniejąca już od 2008 roku Chata na Zagroniu. Położona jest w Beskidzie Żywieckim na grzbiecie pomiędzy Rajczą Nickuliną a Złatną, zwanym Grzbietem Zapolanki. Znajduje się dokładniej w przysiółku o nazwie Zagroń, często na mapach nazywanym Kręcichwosty. W niewielkiej odległości od grzbietu i malowniczej kapliczki pod lipą.
     Chatka to ponad stuletnia góralska chałupa z drewnianych bali otoczona sadem z malowniczą kamienną piwniczką. Początkowo działała głównie jako Galerię Twórczości Ludowej, Rękodzieła i Sztuki Naiwnej z czasem przyjęła także funkcję miejsca noclegowego. Działa od maja do października. W chwili obecnej oferuje kilkanaście miejsc noclegowych na materacach. Więcej szczegółów znajdziecie w szczegółowym opisie chatki.



Rusza Chatka Magóry

     Wraz z nadejściem wiosny docieraja też do nas dobre wiadomości. W Beskidzie Sądeckim powstało nowe miejsce, gdzie z radością będą witani prawdziwi turyści. Chatka znajduje się w przysiółku Magóry nad miejscowością Kosarzyska należącą do gminy Piwniczna - Zdrój nieopodal zielonego szalku prowadzącego z Piwnicznej na Eliaszowkę a następnie na Przełęcz Gromadzką - znaną bardziej jako przysiółek Obidza. Prowadzona jest przez osobę prywatną.
     Do tej pory w paśmie Eliaszowki próżno było szukać nocleg z prawdziwego zdarzenia, chatka w przysiółku Magóry w znakomity sposób uzupełnia ten barak. Położona jest mniej więcej w połowie przebiegu zielonego szlaku, pod szczytem nazywanym Świni Groń oddalonego 15-20 minut od szczytu Eliaszówki. W tym rejonie do głównego grzbietu dochodzi niezwykle malowniczy niebieski szlak gminny, wyznakowany przez Gminę Piwniczna.
     A oto dane kontaktowe do chatki i jej właściciela:

Andrzej Nowak;
Magóry 11;
33-350 Piwniczna Zdrój;
tel.: 697 345 953;
18 446 56 06; 784 803 271.
e-mail: jedreknowak@o2.pl;
URL: www.chatkamagory.pl;
Ilość miejsc:15;
Aktualna cena: 15zł.



Nowi Gospodarze na skalance!

01.02.2010        

Od dziś, tj. 1 lutego 2010 obowiązuje umowa zawarta między Politechniką Śląską w Gliwicach a Stowarzyszeniem "Klub Miłośników Turystyki GRZMOT - ODRODZENIE", które to stowarzyszenie stało się nowym gospodarzem chatki.

Kolejne zmiany na Skalance i kolejne - tym razem całkiem konkretne - nadzieje na poprawę jej stanu. W ciągu kilku minionych lat chatka nie miała szczęścia do gospodarzy. Chcoć wciaż właścicielem jej pozostaje Politechnika Śląska w Gliwicach kilkakrotie przechodzila ona z rąk do rąk różnych gospodarzy, co niestety odbiło się na jej funkcjonowaniu. Ostatnio - od października 2007 roku, teoretycznie opiekowali się nią Studenci z Europejskiego Forum Studentów "AEGEE" o/Gliwice. Choć znalazło się kilku zapaleńców, którym leżał na sercu los chatki, zabrakło doświadczenia a przede wszystkim wystarczającej liczby osób chętnych by chatką się zajmować. Często zdarzało się, że chatka w week-endy była zamknięta, zabrakło koniecznych remontów w związu z czym jej infrastruktura częściowo popadła w ruinę. Zraziło to również wielu turystów, dla których niepewność czy zastaną kogoś w sobotni wieczór na Skalace sprawiła, że woleli wybrać inne miejsce noclegu.
W tej sytuacji koniecznością stała się zmiana opiekuna chatki. Po kilku miesiącach starań i negocjacji z władzami Politechniki, z dniem 1 lutego 2010 roku Skalankę przejęło Stowarzyszenie "Klub Miłośników Turystyki GRZMOT - ODRODZENIE". Stowarzyszenie to grupa ludzi, która zawiązała się wokół Chatki Studenckiej na Błatniej, którą przejęli studenci Wydz. Budownictwa Pol.Śl. w 1985/6 roku. Prowadzili tą chatkę przez 10 lat, do roku 1995, kiedy, z nieustalonych do dziś przyczyn, spłonęła. Grupa przyjaciół z Wysokiego Zamku docelowo liczyła ok. 100 ludzi. Nie wszyscy byli studentami, ale wszyscy pokochali tamto miejsce, ludzi i atmosferę beskidzkiej chatki. Następnie życie rozdzieliło większość ekipy, jedynie jej trzon, spotykał się co jakiś czas w górach. W dobie powszechnie dostępnego internetu dawna grupa przyjacół znów się odnalazła, powstał pomysł stworzenia nowej chatki i reaktywowania społeczności w oparciu o własny "dom w górach". Założyli stowarzyszenie na wzór tamtego z lat 80-90. W jego skład poza w/w grupą wchodzą "dinozaury" gliwickiego hufca ZHP, którzy pragną odtworzyć w nowym pokoleniu czasy dawnej świetności tego środowiska.To właśnie stowarzyszenie, posiadające osobowość prawną, podpisało z Politechniką Śląską w Gliwicach umowę dzierżawy Studenckiego Schronu Turystycznego SKALANKA, która obowiązuje od dziś - czyli od 1 lutego 2010 roku.
W chwili obecnej chatka jest mocno zaniedbana, warunki w niej są - szczególnie zimą - dość spartańskie. Jest tylko bieżąca zimna woda, aby była ciepła trzeba zagrzać w garze na kuchennym piecu, mycie odbywa się w miskach. Uszkodzona rura kanalizacyjna nie pozwala korzystać z ubikacji wewnątrz budynku, pozostaje więc jedynie "wychodek" na zewnątrz.Stowarzyszenie ma ambitny cel przede wszystkim przewrócenia jej do "życia" - aby ponownie zaistniała w świadomości turystów jako stałe i pewne miejsce noclegowe. Dlatego obecnei chatka na Skalance jest niezawodnie czynna W KAŻDY WEEKEND, nawet w największe mrozy. Poza tym oczywiście w całym okresie trwania ferii zimowych, w wakacje i wszystkie długie weekendy. Jak tylko zima odpuści planowana jest wymiena uszkodzonej rury i uruchomienie ubikacji wewnęątrz. Przed poczatkiem sezonu letniego stowarzyszenie planuje również przerobić łazienkę tak, aby była bieżąca ciepła woda (na początek bojler) i kabina prysznicowa.
Ludzi pełnych zapału wśród członków Stowarzyszenia nie brakuje. Na pewno znajdą się chętni, odpowiedzialni ludzie do opieki nad chatką. Jednak wiele zależy również od natężenia ruchu turystycznego, gdyż chatka sama musi zarobić na czynione w niej inwestycje jak również na zimowy opała. Na szczęście - dla tego pięknego miejsca, jego obecni gospodarze są odpowiednio zmotywowani i dostatecznie zdeterminowani by chatce jeszcze w tym sezonie przywrócić dawny blask i zapełnić ją na powrót turystami.



Nowy obiekt na stronie - Skansen w Zawoi!

      Z prawdziwą przyjemnością zapraszam Państwa do zapoznania się z opisem zupełnie nowego obiektu noclegowego na stronie Studenckiej Bazy Noclegowej! Skansen w Zawoi może nie jest typową chatkę studencką, jednak wraunki noclegowe oraz atmosfera w nim panujące doskonale wpisują się w konwencję miejsc opisywanych w tym serwisie. Dodatkowym atutem jest jego strategiczne położenie - u podnóża Babiej Góry, tuż na granicy Babiogórskiego Parku Narodowego, gdzie do tej pory brakowało przyzwoitego i niedrogiego miejsca, w którym przeciętny turysta - bez wypchanego portfela - mógłby znaleźć nocleg. (Przynajmniej od kiedy zlikwidowano bazę namiotową na Bębnach.)
      Zechciejcie pamiętać, że Skansen Kultury Materialnej im. Józefa Żaka jest przede wszystkim placówką muzealną, gdzie na co dzień przyjmuje się zwiedzających a nasz nocleg odbywa się niejako we wnętrzu "eksponatu", w związku z czym pewne regóły zachowań są nieco odmienne niż w chatce studenckiej.
      Jednak młody i pełen zapału gospodarz obiektu: Tomek Winczewski jest osobą jak najbardziej pozytywną i - mówiąc kolokwialnie - "czującą klimat", co w wydatny sposób podnosi walory tego miejsca. Jak przystało na prawdziwego gazdę jest też silną osobowością, dlatego też nie warto nie potrzebnie "nadeptywać mu na odcisk".
      Zapraszam do zapoznania się ze szczegółowym opisem Skansenu w Zawoi .



Nowa wiata bazowa na Polanie Wały

08.07.2009        

W weekend 3-5 lipca równocześnie z rozwijaniem Studenckiej Bazy Namiotowej na Polanie Wały prowadzona była budowa nowej bazowej wiaty. Przypomnijmy, że poprzednia wiata została zniszczona wiosną w trakcie prowadzenia prac leśnych. Trzeba przyznać, że tym razem Pracownicy Lasów Państwowych, w osobach władz Nadlesnictwa Limanowa, zachowały się bardzo przyzwiocie przekazując nieodpłatnie część materiałów na odbudowę bazowej wiaty.

Wały

Prace prowadzone były w bardzo niesprzyjających warunkach atmosferycznych i przy użyciu prawie wyłącznie materiałów pochodzących prosto z okolicznych lasów. Rekordowe tempo budowy podyktowane było koniecznością uruchomnienia pieca kuchannego i oddania do użytku wiaty dla potrzeb własnie powstajacej bazy. Jednak optymizm budowniczych i zapał jaki towarzyszył im w trakcie prac pozwolił dokończyć dzieła na czas.

Baza Namiotowa Wały

Choć wiata pod Krzystonowem nie jest tak okazała jak ta powstała w zeszłym roku na Głuchaczkach to wyglada na to, że doskonale spełnia wszystkie funkcje jakich wymaga się od tego typu obiektu. w dodatku jest w widoczny sposób większa od swej poprzeniczki. Wewnątrz znajdziemy trzy stoły, piec oraz kilka półek służących do przechowywania kuchennych akcesoriów bazy. Nowej budowli życzymy długich lat życia a bazie - wielu turystów, którzy chronić będą się pod dachem nowej wiaty.

Baza Wały


Odnowiona Gorczańska Chata zaprasza!

     Przeszła z rąk do rąk, zaliczyła zmianę nazwy, gruntowne porządki, a teraz szykuje się do sezonu letniego. Gorczańska Chata, dawniej znana jako Hawiarska Koliba, serdecznie zaprasza!
     Gorczańska Chata (w skrócie GoCha) znajduje się w Ochotnicy Górnej, w przysiółku Jamne, przy żółtym szlaku prowadzącym na przełęcz Przysłop. Dawniej nosiła nazwę Hawiarska Koliba, teraz powróciła z rąk dzierżawcy pod opiekę Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie i została nazwana Gorczańską Chatą. Pieczę nad nią sprawuje Rada Chatki i Studenckie Koło Przewodników Górskich. Poprzedni dzierżawca, wraz z nazwą "Hawiarska", przeniósł się do Rzek - stąd nieporozumienia, o których często wspominają turyści.
     Chatka zapewnia 60 miejsc noclegowych, aczkolwiek podczas większych imprez jest w stanie pomieścić nawet 80 osób. Posiada łazienkę z prysznicem, ciepłą wodę, klimatyczną kuchnię z dużym piecem, odbiornik radiowy, pozwalający słuchać słowackich wiadomości, miejsce na ognisko, a ostatnio także wesołą kocią rodzinkę.
     Dojście do chatki to zaledwie 15 minut żółtym szlakiem z doliny Jamnego, gdzie można zostawić samochód. Miejsce to jest dobrym punktem wypadowym na Turbacz i Gorc i Lubań. Można stąd także zawitać do pobliskich baz namiotowych na Lubaniu i pod Gorcem. Poza sezonem chatka jest otwarta od piątku wieczorem do niedzieli. We wakacje może zawitać tu codziennie.
     Zapraszamy na nocleg w Gorczańskiej Chacie! A przynajmniej na przepyszną herbatę z miętą!



Hawiarska Koliba zmienia nazwę

      Na początku grudnia 2008 roku - na prośbę stowarzyszenia "Hawiarska Koliba", Oddział Akademicki PTTK w Krakowie zmienił nazwę oddziałowej gorczańskiej chatki Hawiarska Koliba na "Gorczańsko-Ochotnicka Chatka Akademicka" czyli w skrócie "GOCHA", a sama chata znalazła się pod zarządem SKPG Kraków.
     W przeprowadzonej na stronie internetowej OA PTTK sondzie na temat nowej nazwy, przytłaczającą większość głosów uzyskało właśnie to miano. I taką też nazwę zatwierdził na ostatnim spotkaniu Zarząd Oddziału Akademickiego.
      Na razie jednak na przemianowaniu chatki się skończyło, "GOCHA" nie ma jeszcze logo ani szyldu. Brak również w tej chwili spójnego programu odnowienia chatki oraz przeprowadzenia koniecznych remontów, nie wiadomo też skąd miałyby popłynąć fundusze potrzebne na ten cel? Z rękami do pracy też nie jest najlepiej, dlatego też póki co chatka działa na starych zasadach.



35-lecie "Chaty Socjologa" na Otrycie

"Chata Socjologa" na Otrycie w Bieszczadach obchodzi jubileusz 35-lecia. Chatka ta została wzniesiona przez pracowników naukowych Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego w 1973 roku. Przez 30 lat dawała schronienie licznie przyjeżdżającej młodzieży szkolnej i akademickiej, a także turystom. W latach 70-tych i 80-tych służyła także jako miejsce wymiany wolnej myśli, a ostatnio jako miejsce ucieczki od zgiełku wielkomiejskiego życia.

Uroczystości 35-lecia odbędą się w dniach 26-27 września br. Wezmą w nich udział budowniczowie pierwszej i drugiej "Chaty Socjologa", a także przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych instytucji oraz sponsorów. Tradycyjne wspólne pieczenie barana zakończy również sezon turystyczny 2008.
W tym miejscu należy przypomnieć, że 13 stycznia 2003 roku "Chata Socjologa" spłonęła doszczętnie. Wkrótce Klub Otrycki - opiekun schroniska - podjął decyzję o jego odbudowie. Na jesieni 2004 roku konstrukcja Chaty była już gotowa. W kolejnych latach trwały prace wykończeniowe. W odbudowie Chaty Socjologa wzięło udział ponad sto osób, nie licząc przypadkowych turystów, którzy zatrzymywali się na Otrcie, by choć przez chwilę pomóc budowniczym.

W związku z uroczystościami w dniach 26-27 września br. "Chata Socjologa" będzie zamknięta dla ruchu turystycznego.



Zbliżają się obchody 100 lecia chatki na Adamach

Chatka Adamy W chatce na Adamach nad Lachowicami 31 maja, w sobotę z okazji jej 100-lecia odbędzie się koncert Olka Grotowskiego i Małgosi Zwierzchowskiej a także popłyną wspominki jak za dawnych lat bywało...

Organizatorzy zapewniają noclegi we własnych namiotach. Ilość ,miejsc ograniczona objętością łąki. Całkowity koszt imprezy wynosi 30 zł. Więcej informacji na stronie: www.skpg.gliwice.pl





Nowa wiata na Głuchaczkach

25.10.2008       

Baza Namiotowa SKPB Katowice na Polanie Głuchaczki wzbogaciła się przed ostatnim sezonem o nową wiatę bazową. Prace przy jej budowie trwały przez trzy czerwcowe weekendy. Prace - nie szczędząc sił - prowadzili przewodnicy i kursanci Studenckiego Koła Przewodnikow Beskidzkich z Katowice. Autorem projektu był również jeden z członkow katowickiego koła. Trzeba przyznać, że organizacja działań była wręcz wzorowa. Drewniane elementy konstrukcji zostały wcześniej zamówione w tartaku w Lachowicach a harmonogram prac tak ułożony by nie powodować zbędnych przestojów i zachować właściwa kolejność działań. By materiały do budowy docierały na miejsce na czas, ale i tak by nie zalegały na polanie zbyt długo bez opieki.

Głuchaczki foto

Baza Głuchaczki Głuchaczki

W pierwszym etapie zniwelowano teren i osadzono betonowe stopy fundamentowe w gruncie. Co zajęło cały pierwszy weekend. w następnym etapie udało się postawić zasadnicze elementy konstrukcji oraz osadzić większą cześć konstrukcji dachu. Zakończenie prac miało miejsce w trzeci weekend, kiedy to równolegle przebiegało rozwijanie bazy. Dokończono wówczas konstrukcję dachu położono na dachu deski a nastepnie papę, również deskami obito do pewnej wysokości ściany, zmontowano stoły i ławy oraz wstawiono piec. Oczywiście rozmaite dalsze udoskonalenia były dokonywane przez każdego z bazowych, którzy opiekowali się bazą w czasie całego sezonu.

Baza na Głuchaczkach

Głuchaczki

Nowa wiata pojawiła się w samą porę, gdyż powstałe w ostanich latach wiatrołomy oraz idąca za nimi masowa wycinka drzew w okolicy bazy, zamieniła zaciszną Polane Głuchaczki w bardzo wietrzne i odsłonięte miejsce. Nowy obiekt pozwoli, więc turystom w niepogodne dni znaleźć schronienie, nietylko przed deszczem, ale także przed dokuczliwym wiatrem.

Baza na przełęczy Głuchaczki

Głuchaczki

Powstanie nowej wiaty na Głuchaczkach tchnęło sporo optymizmu w wszystkich ludzi opiekujacych się tego typu przybytkami w naszych górach. Po likwidacji w ostanich latach Szyrokiego a nastepnie bazy w Hucie Wysowskiej i Jaworniku, widac nastał czas na bardziej optymistyczne wieści, jak powstanie bazy na Przysłopie Potóckim - prowadzonej przez gliwickich Harnasi i własnie powstanie nowej wiaty na Polanie Głuchaczki.

Głuchaczki Baza namiotowa

Głuchaczki

Na koniec jeszcze ciekawostka:

Już po sezonie i zamknięciu bazy, na Głuchaczkach pojawiła się ekipa robotników, którzy mieli za zadanie demontarz - znajdującej się w pobliżu - wiaty, która służyła Straży Graniczenej do obsługi Turystycznego Przejścia Granicznego. Niestety przez omyłkę lub czyjeś niedopatrzenie rozebrali starą wiatę bazową, pozostawiając po sobie istne pobojowisko. I znów konieczne było organizowanie grupowych wyjazdow na Polanę w celu uprzątnięcia i zabezpieczenia szczątków starej wiaty.



Planowana jest gruntowna przebudowa chatki
"Koliba" w Bieszczadach.

   Rozpoczęła się rozbiórka chatki "Koliba" na Przysłupie Caryńskim w Bieszczadach. Jej stan nie podoba się gestorowi obiektu, czyli Politechnice Warszawskiej oraz pracownikom Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Od razu po rozbiórce ruszy planowana budowa nowej "Koliby", ale w innym kształcie i standardzie. Zachowane zostaną za to, wg zapewnień gospodarzy, chatkowy klimat i studenckie ceny. Najprawdopodobniej aż do jesieni 2009 r. nie możemy liczyć na nocleg w tym sympatycznym miejscu, gdyż nawet bardzo szybka i sprawna odbudowa potrwa ponad rok.



Nowa chatka na stronie

   Wraz z początkiem nowego sezonu pojawia się na stronie Studenckiej Bazy Noclegowej kolejna Chatka - Chatka Klubu Turystów Górskich "Limba" na Trzonce. Chatka nie nowa, bo służąca lokalnemu środowisku turystycznemu z Andrychowa od z górą 20 lat. Jednak dopiero w ostatnim okresie jej gestorzy postanowili spopularyzować ją wśród szerszego grona turystów. SBN przyklaskując tej inicjatywie z przyjemnością publikuje obszerny materiał na temat chatki. Zobacz pełny opis!



Zmiany na Skalance

   Jak głoszą wieści nadchodzace z Gliwic z dniem 1 Października 2007 roku dobrze znana turystom Chatka na Skalance, (będąca w ostatnich latach własnością prywatną) została sprzedana Politechnice Śląskiej w Gliwicach, która oddała ją w zarządzanie Europejskiemu Forum Studentów AEGEE-Gliwice. Tym samym wróciła ona w ręce środowiska akademickiego i można śmiało powiedzieć o niej, że Chatka ta jest Studencka. Trzymamy kciuki za nowych zarządców i chatkowych - życzymy samych sukcesów! Czekamy też na wieści od naszych czytelników odnośnie zmian na Skalance.



Plany likwidacji schroniska Ostoja w Suchych Rzekach

    Jak głosi bieszczadzka wieść, BdPN palnuje w najbliższym czasie likwidację i wyburzenie budynku schroniska OSTOJA w Suchych Rzekach. Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego chce zamknąć stanicę, obiekt nie tylko znajduje się na terenie parku ale jest również jego własnością. Decyzja motywowana jest wzglądami ochrony środowiska oraz twierdzeniem, że schronisko może stanowić zagrożenie dla bieszczadzkiego ekosystemu.
   Przypomnijmy, że schronisko ZHP "Ostoja" znajduje się w północno zachodniej części Pasma Połonin nad potokiem Berdo. Na przestrzeni jego prawie 30 letniej działalności, wychowało się tam kilka pokoleń turystow i harcerzy, czyli również ludzi szanujących i kochających przyrodę oraz góry. Miłośnicy "Ostoji" proszą wszystkich o kierowanie petycji w obronie schroniska do Ministerstwa Ochrony Środowiska, gdzie znajduje się główny Zarząd Parków Narodowych, którego urzednicy mogą ewentualnie anulować decyzję dyrektora parku.
   Miejmy nadzieje, że tak radykalna decyzja dyrektora parku jest rzeczywiście motywowana względami ochrony piękna bieszczadzkiej przyrody a nie (jak to niestety czesto bywa) chęcią uwolnienia atrakcyjnie położonej działki pod kolejny Hotel Górski, który byłby zapewne nie zagrożeniem a kompletną klęską dla tutejszego ekosystemu.


Bene znika z serwisu

Na stanowczą prośbę opiekunów gorczańskiej, harcerskiej chatki "Bene" na Jaworzynie Obidowskiej jestem zmuszony usunąć ten obiekt z mego serwisu. Jak może niektórzy z Was zauważyli (lub wiedzą), Bene należy do Harcerzy z Krakowskiej Szarej Siudemki, którzy starają się ograniczyć do niej dostęp osobom postronnym. Mają do tego prawo - chatka wraz z ziemią jest ich wyłączną własnością i myślę, że należy uszanować wolę jej właścicieli. Zapewne znalazł się nowy chatar, który zastosuje się do sugestii zarządzających nią władz szczepu i nie będzie przyjmował w gościnę "nieharcerskich" turystów. Szkoda! Tym z sposobem z naszej mapy i spisu znika kolejne miejsce - oby nie stało się to regółą. Bo - szczególnie w Gorcach - robi się już naprawdę pusto.


Poszukiwania Chatara dla Bene

Krakowska Szara Siudemka od zakończenia wakacji intensywnie poszukuje chatara, który zająłby się ich chatką na Jaworzynie Obidowskiej, czyli - miejscem znanym wielu gorczańskim wędrowcom jako "BENE". Z końcem sierpnia odszedł z Bene Remik, który spędził tam całe lato a obecne, szeroko zakrojone poszukiwania, mają na celu znalezienie osoby, która opiekowałaby się chatką w okesie zimowym.


Przysłop Potócki
nowa baza namiotow a Beskidzie Żywieckim!

W tym sezonie letnim czeka nas nielada wydarzenie! Od wielu lat raczej słyszymy o likwidacji, z różnych przyczyn, kolejnych Baz Namiotowych a tym razem, dzięki staraniom członków SKPG Harnasie z Gliwic, mogę z przyjemnością obwieścić, że powstanie nowa baza namiotowa w Beskidzie Żywieckim. Nowy obiekt stanie pod szyldem OU PTTK w Gliwicach na przełęczy Przysłop Potócki w Worku Raczańskim pomiędzy Praszywką Wielką a Bendoszką Wielką. Pierwsze rozbijanie rozpocznie się już w najbliższy piątek wieczorem tj. 29.06.2007. Trzymamy kciuki za powodzenie nowego przedsięwzięcia jak i za wytrawłość jej opiekunów : Sylwka i Łukasza!

Podstawowe dane Bazy namiotowej Przysłop Potócki:
Prowadzona przez OU PTTK w Gliwicach,
Czynna 1.07. do 31.08
Położenie: przełęcz Przysłop Potócki pomiędzy Praszywką Wielką a
Bendoszką Wielką w Beskidzie Żywieckim
Ilość miejsc 20 w namiotach Bazowych i około 30 na polu namiotowym
Rezerwacje:
Łukasz Pisarek 660 88 10 11
Sylwester Mateja 505 404 374
http://ou.pttk.pl/
e-mail: przyslop@gmail.com
cena noclegu: 5 zł., w namiocie własnym 3 zł.


Rozwijanie Jaworek i Muszyny

W najbliższy weekend startuje większośc baz namiotowych w naszych górach, również termin rozbijania baz prowadzonych przez SKPB Łódź został ustalony na weekend 29.06 - 01.07.2007. Wszystkim uczestniczącym w tym dziele, życzymy przede wszystkim Dobraj Pogody!!!


Rozwijanie Górowej

Został już ustalony termin rozbijania bazy na Polanie Górowej na weekend 15-17 czerwca 2007. Wszystkich chętnych "pracusiów" zapraszamy!


Nowa chatka w Beskidzie Niskim

Będzie to pierwszy sezon letni chatki "Teodorówka", która powstała pod koniec zeszłego roku za sprawą działań Stowarzyszenia SKPB Warszawa w Beskidzie Niskim w okolicach Dukli. Nowej Chatce życzymy długich lat owocnego żywota a bywalcom niezapomnianych chatkowych wieczorów przy gitarze. Szczegóły na temat nowego fajnego miejsca do spania w górach, znajdziesz w zakładce "Chatki", w dziale Beskid Niski, pod hasłem "Teodorówka".


Kuchnia letnia w Chatce pod Niemcową.

25.05.2007       

W ciągu ostatnich tygodni poprzedzających majowy długi weekend obok Niemcowej powstał nowy budyneczek, a w zasadzie wiata, który ma posłużyć jako letnia kuchnia dla bazowiczów nocujących na terenie chatki w swych prywatnych namiotach.

Kuchnia letnia

Nowa kuchnia znajduje się w dolnym, południowo - wschodnim narożniku terenu chatkowego w bezpośredniej bliskości miejsc przeznaczonych pod rozstawianie namiotów. Jak widać na zdjęciach zaopatrzona jest w profesjonalny piec, który sprawdził się już w działaniu w czasie długiego weekendu. Prócz tego znajdziemy tam stół służący do spożywania posiłków i obszerną ławę. Jest miejsce na wodę przynoszoną ze źródła pewna ilość naczyń kuchennych, sztućców, kubków, sól, cukier, herbata i pogrzebacz - słowem wszystko co może być potrzebne biwakującym pod Niemcową turystom. Nowa budowla jest dziełem bazowego Jurka zwanego powszechnie "Harrisem" oraz sąsiada Staszka Dudczoka - także dobrze znanemu większości bywalców chatki. Trzeba przyznać, iż w ten sposób powstała obok chatki zupełnie nowa przestrzeń życiowa w odmienna niż sama Niemcowa. Wspólne z chatką za to są piękne widoki roztaczające się z tego miejsca.
Nadmienić jeszcze należy, że w nowym miejscu obowiązują też nieco inne zasady (o czym informuje stosowny regulamin zawieszony na słupie) należy wspomnieć o najważniejszej, która głosi, że drewno do pieca w letniej kuchni czerpiemy bezpośrednio z lasu z pominięciem bazowej drewutni. Reasumując. Podobnej wiaty nie powstydziłaby się niejedna licząca się baza namiotowa. Kuchnia letnia zapewne w znaczący sposób odciąży tą chatkową - często mocno zatłoczoną - przynajmniej w okresie cieplejszych weekendów i wakacji.

Kuchnia letnia

Znika kolejna baza

21.04.2007       

Tego roku nie stanie już Huta Wysowska, właściciel gruntu wymówił SKPB dzierżawę.
Pod koniec zeszłego sezonu letniego odbyło się uroczyste zwijanie - niestety już ostatnie tej bazy. Cały teren został oczyszczony, zniknęła bazowa wiata a nawet ławki i stoły służące turystom na bazie. Sprzęt bazowy zaś wywiozła wielka cieżarówka - w nieznanym kierunku:)


Szyroki zlikwidowany

12.01.2007       

Po zaledwie kilku latach funkcjonowania zamknięta została, w zeszłym roku, chatka SKPB KATOWICE Pod Szyrokim. Właściciel chłupy podobno znalazł lepszego kupca, który zaoferował mu sporą kwotę za sprzedaż rzeczonego obiektu, w związku z czym wymówił on dzierżawę chatki katowickiemu SKPB. Bardzo szkoda tego wyjątkowo ciekawie położonego obiektu. A jeszcze bardziej wysiłku i zaangarzowania ludzi pracujących przy odnowieniu Szyrokiego - tych którzy wkładali serce w to by nowa chatka stała się miłą przystanią dla turystów.