Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

chatki

Nieistniejące już - Chatki Studenckie

Studencka Baza Noclegowa - chatki zlikwidowane


       W tej zakładce postanowiłem zamieścić opisy nieistniejących już obecnie zlikwidowanych chatek studenckich, które jednak w jakiś sposób wpisały się w beskidzki krajobraz. Na przestrzeni lat zaznaczyły swą obecność i zapewne pozostały w sercach wielu ich bywalców. Jeśli ktoś spośród czytelników posiada jakieś informacje na temat tych obiektów, zachował w pamięci wyjątkowe wspomnienia i zechciałby się nimi podzielić z czytelnikami tej strony - bardzo proszę o kontakt.

Znajdziecie tu również obiekty, które dawniej funkcjonowały w charakterze chatek ale z czasem przeistoczyły się w obiekty o wyższym standardzie. I tym samym przestały mieścić się w ramach obiektów, które obejmuje tematyka taj strony.Niemcowa

Beskid Sądecki - Pasmo Radziejowej

Chatka pod Niemcową Studenckie Schronisko Turystyczne "Chatka pod Niemcową" dawniej zarządzane przez Almatur z Krakowa i studentów Politechniki Krakowskiej, powstało w 1974 roku w chwili wykupienia starego gospodarstwa w przysiółku Trzośniowy Groń pod szczytem Niemcowej, jednak pierwsze praca nad renowacją chatki prowadzone były już w 1973 r. Chatka ta miała swą długą i bogatą historię oraz wiele starych znakomitych tradycji.

   więcej....

 

Skansen Zawoja Markowa

Beskid Żywiecki - pod Babią Górą

Skansen w Zawoi Skansen Kultury Materialnej im. Józefa Żaka znajduje się w Zawoi Markowej opodal początku szlaku na Markowe Szczawiny. W jednej z chat na jego terenie przez 11 lat, od 2009 do 2020, roku istaniała możliwość noclegu w warunkach turystycznych. Jednak od czerwca 2020, gdy zmienił się zarządca obiektu, skansen nie prowadzi już tego typu działaności. Szkoda bo było to naprawdę sympatyczne miejsce i znakomita baza wypadowa.

   więcej....

 

Kotań

Beskid Niski - okolice Krempnej

Kotań Chatka położona była w centralnej części Beskidu Niskiego, dokładniej w okolicach Krempnej na skraju miejscowości Kotań. Powstała z inicjatywy wielkiego pasjonata gór Michała, który własnoręcznie przeniósł na ten skrawek ziemi ponad 130 letni spichlerz. Praca była to iście pionierska. Jednak jakiś czas temu Michała pochłonęły inne pasje i projekt chatki został porzucony.

   więcej....

 

Bene

Gorce - Jaworzyna Obidowska

Bene"Bene nie jest schroniskiem turystycznym ale chatą Szczepu Szarej Siódemki". Chatka ta nie udziela noclegów osobom postronnym. By zanocować w chacie trzeba posiadać tzw. BenGlejt. Bene znajduje się w Gorcach na polanie Jaworzyna Obidowska położonej w rejonie Turbacza.


   więcej....

 

Chata Górska Cyrla

Beskid Sądecki - Pasmo Jaworzyny Krynickiej

CyrlaChata Górska "Cyrla" pod Makowicą została, w latach 2009 - 2010, mocno rozbudowana. Przebudowa ta zmieniła również charakter działalności obiektu, który obecnie jest czymś pomiędzy agroturystyką a prywatnym schroniskiem. Jednak obiekt wciąż działa jako prywatne schronisko i turysta zawsze może tam liczyć na nocleg, smaczne jedzenie i ciepł przyjęcie gospodarzy.

   więcej....

 

"Chata Wuja Toma" - Karkoszczonka

Beskid Śląski - Pasmo Klimczoka

Karkoszczonka"Chata Wuja Toma" położona w Beskidzie Śląskim pod przełęczą Karkoszczonka, jest własnością prywatną. Funkcjonuje nadal i nadal udziela noclegów, jednak - dostosowując się do swej najliczniejszej klienteli - zyskała obecnie charakter raczej pensjonatu z restauracją niż chatki studenckiej.

   więcej....


 

Wisła Czarne

Beskid Śląski - Pasmo Cieńkowa

Wisła Czarne Chatka w Wiśle Czarnem prowadzona była przez studentów filii Politechniki Śląskiej w Dąbrowie Górniczej. Zakończyła działalność około 1994 roku.   więcej....


 

Szyroki

Beskid Śląski - okolice Jaworzynki

SzyrokiPo zaledwie kilku latach funkcjonowania chatka SKPB Katowice pod szczytem Szyrokiego w Beskidzie Śląskim została zlikwidowana w 2006.   więcej....


 

Szczytkówka

Beskid Żywiecki - Grupa Rycerzowej

SzczytkówkaChatka na Szczytkówce położona na Polanie Szczytkówka, przy zielonym szlaku z Ujsół na Muńcuł - doszczętnie spłonęła w nocy z 28 na 29 listopada 1996.   więcej....


 

Metysówka

Gorce - Hala Długa

MetysówkaChatka u Metysa, zwana również "Metysówką", położona na Hali Długiej w Gorcach, pod szczytem Turbacza została zamknięta z końcem 1996 roku.   więcej....


 

Wawrzka

Beskid Niski - okolice Grybowa

WawrzkaWarszawska Chatka w Wawrzce jest obecnie własnością prywatną. Istniała od początku lat dziewięćdziesiątych do mniej więcej 2003 roku.   więcej....


 

"Wysoki Zamek" - Błatnia

Beskid Śląski - Pasmo Klimczoka

Wysoki ZamekChatka "Wysoki Zamek" na Błatniej spłonęła w niewyjaśnionych okolicznościach w 1995 roku.   więcej....


 

Bartne

Beskid Niski

BartneW latach 1991- 2001 SKPB dzierżawiło łemkowską chyżę w Bartnem. Niestety dalsze jej użytkowanie okazało się niemożliwe, bo własciciele nie chcieli się zgodzić ani na sprzedaż domu, ani na długoletnią dzierżawę, a Bartne wymagało coraz większych inwestycji.


    więcej...


 

Orłowa

Beskid Śląski - Pasmo Równicy

Orłowa   w przygotowaniu
 

Sulowa Cyrhla

Beskid Żywiecki - Pasmo Babiej Góry

Sulowa CyrhlaSulowa Cyrhla pod Babią Górą istniała w latach 1962 do 1967 roku. Prowadził ją Akademicki Klub Turystyczny "Watra" z Gliwic. Była to pierwsza Chatka Studencka w Polsce. Niestety w roku 1967 zarząd klubu postanowił z niej zrezygnować i poszukać nowej bazy.

   więcej....