Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne chatki

Chatka KTG "Limba" na Trzonce


Beskid Mały - Pasmo Bukowskiego Gronia


Trzonka Chatka Klubu Turystyki Górskiej "Limba" na Trzonce znajduje się w Beskidzie Małym w Paśmie Bukowskiego Gronia (782 m. n.p.m.) rozciągającym się pomiędzy Porąbką a Targanicami. Dokładniej chatka położona jest w przysiółku Trzonka - na stoku mało wybitnego szczyciku Trzonka (729 m n.p.m.), w pobliżu Przełęczy Bukowskiej (635 m n.p.m), gdzie żółty szlak z Targanic łączy się z grzbietowym - zielonym, biegnącym z Przeł. Kocierskiej do Porąbki. Z Przełęczy Bukowskiej prowadzi ścieżka, którą w 2 minuty dojdziemy do Chatki KTG Limba. Tą część Beskidu Małego określa się czasem jako Beskid Zakocierski, a sam Beskid Mały dawniej Kazimierz Sosnowski nazywał "Beskidem Polskim", gdyż jako jedyny w całym obszarze znajdował się w granicach Rzeczpospolitej. Grzbiet Bukowskiego Gronia zajmuje obszar pomiędzy doliną Wielkiej Puszczy od południa, a dol. Tanganicką (dol. Poprzeczna), która otacza ją od wschodu. Pasemko to od północy graniczy z Pogórzem Śląskim.

     Chatką KTG "Limba" od ponad trzydziestu lat opiekuje się Oddział Zakładowy PTTK w Andrychowie działający przy AZPB "Andropol" S.A. Sam budynek to była gajówka zamieniona w chatkę przyjmującą turystów obiekt jest dzierżawiony przez Oddział od Nadleśnictwa Andrychów. Jest otwarta w weekendy w sezonie od maja do września, kiedy to pełnione są dyżury przez członków KTG Limba oraz w tygodniu po wcześniejszym telefonicznym zarezerwowaniu terminu przybycia. W tej części Beskidu Małego to w zasadzie jedyna możliwość "górskiego" noclegu, pomijając kwatery prywatne. Ceny wahają się od 12 zł (młodzież szkolna i studenci) do 15 zł (dorośli). Panuje tu dobra turystyczna atmosfera i ludzie wędrujący z plecakiem na pewno spotkają się tu z miłym przyjęciem.

     Chatka KTG Limba na Trzonce dysponuje około 25 miejscami noclegowymi na łóżkach oraz materacach z kocami w pomieszczeniach wieloosobowych. W chatce znajdziemy dwie sypialnychSypialnia jedną większe i drugą mniejszą, które ogrzewane są piecami kaflowymi. W części kuchennej turyści mogą we własnym zakresie gotować na piecu, jak również skorzystać z wszelkich potrzebnych do gotowania sztućców, garnków, kubków, talerzy a nawet z bezprzewodowego czajnika. Mycie brudnych naczyń odbywa się w miskach, w ciepłej wodzie, którą należy zagrzać sobie na piecu, a następnie wypłukać w umywalce. W przedsionku znajduje się także lodówka, z której mogą korzystać swobodnie wszyscy turyści. W chatce jest też urządzony niewielki kącik do mycia. Do budyneczku jest doprowadzony prąd jednak nie ma w nim bieżącej wody - przynosi się ją z pobliskiej studni, a mycie odbywa się w miednicy. Ubikacja znajduje się również na zewnątrz w bezpośredniej bliskości chatki. Warunki mieszkalne są podobne jak te, które panowały w beskidzkich przysiółkach przez ostatni wiek. Teren chatki jest ogrodzony płotem. Tuż w sąsiedztwie Chatki znajduje się stodoła, w której zmagazynowano drzewo. Obok chatki istnieje możliwość rozpalenia ogniska.

     W najbliższej okolicy chatki - kilka minut marszu, na szczycie Bukowskiego Gronia znajduje się największe skupisko limb w Beskidzie Małym, które zostały tu posadzone przed prawie wiekiem. Atrakcję zapowiada drewniana tabliczka z napisem: "Do alei limbowej", która znajduje się na zielonym szlaku. Ścieżka prowadzi aleją limbową, ma kilkaset metrów długości i kończy się na szczycie góry ruinami dużej wieży triangulacyjnej. Wprawdzie wiatrołomy mocno przetrzebiły cenne drzewa, ale jeszcze sporo się ich zachowało.

     Prócz alei limbowej na szlaku zielony, prowadzącym z Porąbki przez Bukowski Groń na Przełęcz Kocierską, stoi piękna murowana kaplica z obrazem Matki Boskiej Śnieżnej.Kapliczka Obraz namalował p. Józef Laszczak z Porąbki. Wewnątrz kaplicy znajduje się gipsowa rzeźba, przedstawiająca Upadek Chrystusa pod Krzyżem, Budowa kaplicy owiana jest piękną legendą o mieszkańcu Trzonki, powołanym do austriackiego wojska. Ślubował on Matce Bożej, że za szczęśliwy powrót w rodzinne strony postawi kapliczkę. Innych danych na temat budowy kapliczki nie udało się ustalić. W pierwszą niedzielę sierpnia przy kapliczce na Trzonce odprawiana jest msza święta i górski odpust z okazji święta Matki Boskiej Śnieżnej. Do kaplicy istniej także odrębne dojście ścieżką z Wielkiej Puszczy. Na co dzień kaplicą opiekuje się p. Józef Jurczak.

     Najwygodniejsze dojście do chatki prowadzi od południowego wschodu, z przystanku Brzezinka Górna, gdzie możemy dostać się autobusem lub busem z Andrychowa (jadąc autem należy w Andrychowie wybierać kierunek na Targanice). Z tego miejsca mamy dwa warianty wyjścia. Najprostszym rozwiązaniem jest podejście na Przeł. Beskid Targanicki ulicą Brzezińską a następnie szlakiem zielonymi kierować się przez Małą Bukową w stronę Porąbki, aż do Przeł. Bukowskiej. Drugim wariantem jest podejście ulicą Złota Górka, drogą dojazdową do osiedla Bukowski Groń, gdzie łączą się obie wspomniane ścieżki. Od tego momentu za znakami zielonymi kierujemy się w stronę Porąbki. Po drodze będziemy mogli zobaczyć murowaną kapliczkę, od której do Chatki KTG Limba mamy już tylko 15 min. Następnie osiągniemy skrzyżowanie szlaków pod Przełęczą Bukowską, w tym to miejscu ma swój początek szlak żółty prowadzący do Targanic. Od samej przełęczy do Chatki KTG Limba mamy już tylko 2 minut drogi.

     Inne dogodne, choć nieco dłuższe (ok. 1:30 h), dojście do chatki na Trzonce od wschodu prowadzi spod kościoła w Targanicach, wspomnianym wyżej żółtym szlakiem, którym wychodzimy najpierw na Złotą Górę. Następnie na Przełęcz Bukowską mijając Porębski Groń, a od przełęczy kawałeczek za znakami zielonymi do Chatki KTG Limba. Kuchenny piec Z zachodu, od strony doliny Soły możemy dojść na Trzonkę z Porąbki szlakiem zielonym przez Palenicę (592 m n.p.m.) oraz Bukowski Groń. Trasa od centrum Porąbki początkowo biegnie drogą asfaltową, przez wieś w stronę Wielkiej Puszczy, następnie opuszcza asfalt ostro skręcając w lewo powoli wspina się na grzbiet. Droga grzbietem jest już raczej oczywista i po około 2 h, mijając skręt w Aleję Limbową, docieramy na Przełęcz Bukowską. Bardziej wytrawni turyści, w razie konieczności, mogą wybrać jedną z nie oznakowanych ścieżek prowadzących na Przełęcz Bukowską z doliny Wielkiej Puszczy. Najszybsze dojście rozpoczyna się na przedostatnim przystanku podmiejskiego autobusu MZK Kęty, przy gajówce Wielka Puszcza, z tego miejsca należy wybrać drogę leśną, którą w około 30-35 minut powinniśmy dotrzeć do chatki. Najbardziej problematyczne wydaje się dojście do chatki na Trzonce od strony północnej, z okolic miejscowości Czaniec Górny. Nie prowadzi tamtędy żaden szlak, a choć w terenie znajdziemy sporo leśnych dróg i ścieżek, żadna z nich nie biegnie w sposób oczywisty na szczyt Trzonki. Jedynym logicznym dojściem od tej strony wydaje się droga od przystanku MZK Kęty - Bukowiec Skrzyżowanie, drogą asfaltową koło baru "Bukowianka", która wyprowadzi nas na Przełęcz Bukowska.

     Szlak zielony, w pobliżu którego znajduje się chatka, przecina całe Góry Zasolskie w poprzek. Prowadzi od Suchej Beskidzkiej przez Żurawnicę , Krzeszów, Targoszów, Czarną Górę, Smrekowicę, Mladą Horę, Wielki i Mały Gibasów Groń, Kucówki, Łysinę, Przeł. Kocierską, Bukowski Groń do Porąbki został on wytyczony i oznakowany w 1950 r. Pozwala to na swobodne planowanie wielodniowej wędrówki po Beskidzie Małym. Wyruszając z chaty na Trzonce w jeden dzień, wcale nie męczącego wędrowania, możemy dojść - trzymając się szlaku zielonego - do chatki na Gibasach. Jeszcze bliżej położona jest Potrójna, na którą dojdziemy wybierając na przełęczy Kocierskiej szlak czerwony, w nieco tylko ponad 3 godziny. Wybierając się w kierunku zachodnim, na drugą stronę Soły w pasmo Magurki Wilkowickiej, będziemy musieli włożyć nieco więcej wysiłku by osiągnąć chatkę na Rogaczu. Jednak zejście do Porąbki a następnie podejście czy to na Chrobaczą Łąkę, Gaiki czy Magurkę z dotarciem do Rogacza nie powinno - nawet przeciętnemu turyście zająć więcej niż 6-7 godzin.

Namiary:

Chatka na Trzonce

Chatka KTG "Limba" na Trzonce
OZ PTTK przy AZPB "Andropol" S.A.

Klub Turystyki Górskiej "Limba"
34-120 Andrychów
ul. Krakowska 83
tel. (0-33) 875 64 51
e-mail: limba@andrychow.pttk.pl
http://andrychow.pttk.pl