Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne chatki

Adamy - "Pod Solniskiem"


Beskid Żywiecki - Pasmo Jałowieckie


Latem pod Solniskiem Studencki Schron Turystyczny "Pod Solniskiem" to oficjalna nazwa chatki w Lachowicach, znanej bardziej jako SST "ADAMY". Obiekt położony jest w granicach administracyjnych Lachowic, w przysiółku Adamy nr.263, na północnych stokach Opuśnioka 819 m n.p.m. w Paśmie Jałowieckim. Od czerwca 2001 chatką zarządza Oddział Uczelniany PTTK przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

Adamy czynne są podczas wakacji i ferii szkolnych oraz w każdy weekend od piątku od godziny 22:00 do niedzieli do godziny 15:00. Chatka ta, jak przystało na prawdziwą Chatkę Studencką nie ma jednego gospodarza, prowadzi ją Oddział Uczelniany PTTK, a chatkowi zmieniają się na kolejnych dyżurach. Początkowo były to osoby związane z "Harnasiami", od września 2009 roku do obsługi Chatki Pod Solniskiem powołano Klub Chatkowy "Adamy", składający się w części z "Harnasi", w części z członków OU PTTK nienależących do SKPG. W listopadzie 2011 roku Walne Zebranie SKPG "Harnasie" podjęło uchwałę o rezygnacji z patronatu nad Chatką Adamy. Następnie chatkę prowadził Klub Chatkowy, który był częścią Oddziału Uczelnianego PTTK w Gliwicach a obecnie (od 2017 roku) gospodarzem chatki jest sam Oddział Uczelniany PTTK w Gliwicach. Nadmienić należy, że w ostatnich latach, ze względu na poprawę warunków sanitarnych, chatka nastawiona jest głównie na grupy zorganizowane i stałych bywalców z Klubu Chatkowego. W bardziej obłożone weekendy, wbrew informacjom widniejącym na stronie chatki, turyści indywidualni mogą mieć problem ze znalezieniem tu noclegu.

Zimą pod Solniskiem      Adamy mieszczą nominalnie 40 osób, a spanie odbywa się na materacach i własnych karimatach, w trzech wieloosobowych pomieszczeniach przeznaczonych na ten cel. Znajdziemy tam również salon z kominkiem, ogólnodostępną kuchnię a - od lata 2012 - również łazienkę z ubikacjami i prysznicami urządzone wewnątrz chatki posiadającą wszystkie cywilizacyjne luksusy. Do chatki Adamy doprowadzony jest prąd elektryczny, zaś ogrzewanie (piece i kominek), jest uruchamiane w zależności od pogody i potrzeb chatkowiczów. Woda bieżąca, którą można zaczerpnąć w chatkowym kranie pochodzi z pobliskiego lokalnego ujęcia. Dużym plusem jest również fakt, że ceny nocleg w SST Pod Solniskiem wciąż mieszczą się zdecydowanie w kategorii prawdziwej "chatki studenckiej".

     Dzieje chatki Adamy w Lachowicach jako schroniska studenckiego rozpoczynają się jesienią 1976 r., kiedy to członkowie Wydziałowego Klubu Turystycznego "Maluch", działającego przy Wydziale Matematyczno - Fizycznym Politechniki Śląskiej, postanowili wzorem innych wydziałów postarać się o własną chatkę. Późną jesienią roku 1976 odnaleziono drewniany dom w Lachowicach, w przysiółku Adamy, położony wysoko ponad centrum wsi, na stokach Solniska. W domu nie było wówczas jeszcze ani bieżącej wody ani też elektryczności. Po uzgodnieniach ze spadkobiercami ostatniego właściciela domu postanowiono go uporządkować i przeprowadzić najpilniejsze prace remontowe. W końcu dom został oficjalnie wykupiony przez Politechnikę Śląską w Gliwicach ok. 1978 r.

Chatka pod Solniskiem      Do chatki "Pod Solniskiem" dotrzemy niebieskim szlakiem chatkowym, który zaczyna się od dworca PKP Lachowice Centrum, zajmie to około 40 minut lub z Koszarawy łagodniejszym czerwonym szlakiem chatkowym przez Przełęcz Cichą. Innym ciekawym choć nieco dłuższym wariantem jest trasa z centrum Koszarawy przez Lachów Groń, Czerniawę Suchą, Jałowiec na Przełęcz Cichą. Ponadto możliwe jest też całkiem niedługie dojście od strony Stryszawy: z Roztok żółtym szlakiem chatkowym, od Matusów zielonym szlakiem PTTK lub tym samym szlakiem z przeciwnej strony od Hucisk. Od strony Zawoi możliwe są dwa warianty dojściowe od przełęczy Klekociny lub z Zawoi Wełczy niebieskim szlakiem na Jałowiec.

     Z Adamów można się wybrać na wycieczkę na szczyt Jałowca - wariant najbardziej popularny lub dalej przez przełęcz Klekociny w pasmo Babiej Góry lub przez Mędralową w kierunku Jaworzyny. Z Jałowca można również wybrać kierunek północno-wschodni w stronę Opacznego i przełęczy Kolendówki oraz Magurki. Możliwe są również wycieczki w pobliskie pasma Beskidu Małego w Pasmo Żurawnicy czy Pasmo Pewelskie. Lokalną atrakcją jest też ciekawy wodospad na Upornym Potoku w Stryszawie Roztokach.

     Wędrując z Chatki "Pod Solniskiem" gdzieś dalej, możemy w jeden dzień z powodzeniem dojść na Markowe Szczawiny, do Bazy Namiotowej na przełęczy Głuchaczki czy do Chatki na Lasku. Wybierając się na północ mamy do wyboru schronisko na Leskowcu, Chatkę Staszka na Gibasach lub Potrójną. Wybierając drogę przez Jałowiec do Zawoi a potem w Pasmo Policy możemy dojść także na Halę Krupową.

Namiary:

Chatka Adamy
Adres chatki: SST "Pod Solniskiem"
34-232 Lachowice-Adamy 263

Informacje i rezerwacje:
tel: 732-775-956 (8.00 - 22.00)
email: rezerwacja@adamy.pl
lub kontakt@adamy.pl
https://adamy.pl/