Studencka Baza Noclegowa

Chatka Sulowa Cyrhla


Beskid Żywiecki - Pasmo Babiej Góry

Sulowa Cyrhla pod Babią Górą istniała w latach 1962 do 1967 roku. Prowadził ją Akademicki Klub Turystyczny "Watra" z Gliwic. Była to pierwsza Chatka Studencka w Polsce. Niestety w roku 1967 zarząd klubu postanowił z niej zrezygnować i poszukać nowej bazy.

Akademicki Klub Turystyczny "Watra" dzierżawił w latach 1962 - 1967 niewielką chałupę góralską na polanie Sulowa Cyrhla, na stokach Babiej Góry. Znajdowała się ona nieopodal czarnego szlaku, prowadzącego z Zawoi Lajkonik na Markowe Szczawiny. Była to jednoizbowa chata posiadająca 12 lóżek i drewutnię. Chatka na Sulowej Cyrhli miała piękną lokalizację na dodatek w atrakcyjnym dla turystów rejonie. Sprzed chatki roztaczał się znakomity widok na najwyższy szczyt Beskidów. Jednak dla gliwickich studentów była ona położona zbyt daleko, a dojazd - z powodu układów komunikacyjnych - dość kłopotliwy. Ponadto jej pojemność była niewystarczająca w stosunku do ówczesnych potrzeb, choć zdarzało się, że nocowało w niej jednorazowo ponad dwadzieścia osób. W roku 1967 zarząd klubu postanowił zrezygnować z tej Chatki i poszukać nowej bazy położonej bliżej Gliwic.

Sulowa Cyrhla Sulowa Cyrhla
Chatka na Sulowej Cyrhli w lipcu 1965 roku

Jedni twierdzą, że opuszczony budynek z biegiem lat popadał w coraz większą ruinę i tak podobno 7 lat temu widać było już tylko jego fundament. Zdaniem innych budynek istnieje do dziś, jednak został nieco przebudowany i wyremontowany.

Sulowa Cyrhla

Wszystkich którzy mogliby pomóc w ustaleniu faktów dotyczących historii chatki na Sulowej Cyrhli bardzo prosze o kontakt.