Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne chatki

Chatka Skalanka - Zwardoń


Beskid Żywiecki - Grupa Wielkiej Raczy


Skalanka Studencki Schron Turystyczny "Skalanka" położony jest w grupie Wielkiej Raczy czyli tzw. Worku Raczańskim przy czerwonym szlaku ze Zwardonia na Wielka Raczę, pod szczytem Skalanki (867m. n.p.m.) na jej południowo-wschodnim zboczu w stronę przełęczy Graniczne. Przez lata należał do Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Do października 2007 była pod zarządem prywatnego dzierżawcy, następnie wróciła do rąk Politechniki, która oddała ją w zarządzanie Europejskiemu Forum Studentów AEGEE-Gliwice o/Gliwice. Jednak zbyt mała liczba osób chętnych do opieki nad chatką i brak doświadczenia, spowodowały, że obiekt był przez sporą cześć tego okresu zamknięty i z tego powodu z wolna przestawała się liczyć dla ruchu turystycznego. Dodatkowo też brak koniecznych remontów i modernizacji sprawiły, że chatka straciła nieco ze swego uroku. Od 1 lutego 2010 gospodarzami Skalanki jest Stowarzyszenie "Klub Miłośników Turystyki GRZMOT - ODRODZENIE", grupa zapaleńców skupiająca się dawniej wokół Chatki Studenckiej na Błatniej. Chatka na Błatniej spłonęła w niewyjaśnionych okolicznościach w 1995 roku i od tej pory "Grzmoty" poszukiwały swego nowego "domu w górach", którym w końcu stała się Skalanka.

     Epilog tej historii miał miejsce w roku 2012, kiedy to - dość niespodziewanie - władze Politechniki postanowiły pozbyć się tego obiektu. Po wielu perypetiach, przede wszystkim dzięki zaangażowaniu i pomocy wielu miłośników turystyki, Skalanka przeszła na własność Stowarzyszenia "Klubu Miłośników Turystyki GRZMOT - ODRODZENIE", które jest do dziś jej właścicielem i gospodarzem.

Skalanka 2018      Nowi gospodarze, którym leży na sercu los chatki, sprawili że Chatka przyjmuje turystów niezawodnie we wszystkie weekendy, święta oraz przez całe wakacje i w okresie ferie zimowych. Nocleg na Skalance stanowi dobrą alternatywę dla drogich kwater w Zwardoniu czy sporego gmaszyska Dworca Beskidzkiego, który znajduje się nieco wcześniej przy tym samym szlaku (obecnie nieczynne). W dodatku członkowie Stowarzyszenia, mając na celu przywrócenie dawnej świetności tej chatki, szybko przeprowadzili najpilniejsze remonty i trzeba przyznać, że standard bytowania na Skalance w ciągu ostatnich lat znacznie się poprawił.

     Skalanka posiada w tej chwili nominalnie około 30 miejsc noclegowych. Chatka jest zelektryfikowana i ma bieżącą wodę. Na parterze znajduje się Jadalnia z kominkiem, trzy pomieszczenia do spania oraz Kuchnia, gdzie każdy może we własnym zakresie przyrządzić posiłek, do dyspozycji jest piec, kuchnia gazowa oraz wszelkie potrzebne akcesoria: garnki, patelnie, sztućce, kubki itp. Poniżej, w przyziemiu znajduje się łazienka wyposażona w bieżącą ciepłą wodę oraz toalety i prysznice. Kolejna toaleta znajduje się w odległości 50 m. od chatki. Poddasze to aktualnie remontowana część chatki, wyłączona z użytku. Zwyczajowym miejscem posiedzeń jest na Skalance weranda, na której odbywają się wieczorne spotkania przy gitarze i skąd roztacza się przepiękny widok na szczyty i doliny Beskidu Żywieckiego m.in. na Pilsko (1557 m n.p.m.), Wielki Rachowiec (954 m n.p.m.), Muńcuł (1368 m n.p.m.) i Oźną (952 m n.p.m.). Obok chatki jest miejsce na ognisko a w zimie okolice chatki są bardzo dobrym miejscem do uprawiania narciarstwa. Blisko znajduje się kilka wyciągów a do samej chatki można dojechać na nartach ze szczytu Skalanki.

     W Chatce tej - szczególnie w upalne lata - zdarzały się problemy z dostateczną ilością wody, wszak leży ona nie tylko na granicy polsko-słowackiej ale także na europejskim wododziale zlewisk Wisły i Dunaju. Obecnie, od chwili gdy Stowarzyszenie w 2013 roku wykonało odwiert studni głębinowej problemy te całkowicie zniknęły. W pobliżu turystyczne przejście graniczne Górka Gomółka-Skalite Serafinov drugie nieco dalej na szczycie Wielkiej Raczy. Niedaleko też jest do kolejowego przejścia w Zwardoniu i drogowego przejścia w Zwardoiu-Myto.

     Czerwonym szlakiem ze Zwardonia dojście na Skalankę zajmuje około 40 minut. Można też dojść bez znaków od strony miejscowości Sól wzdłuż potoku Slanica lub szlakami: najpierw czerwonym na Rachowiec póżniej czarnym po grzbiecie Orawcowej i znów czerwonym do chatki od strony Zwardonia. Możliwe jest również dojście od strony Rycerki Górnej - Kolonii niebieskim szlakiem pod Magurę (1073 m. n.p.m.) i przeskoczenie na grzbiet, na szlak czerwony, który po niecałych 2 godzinach doprowadzi nas na Skalankę. Inny wariant tego przejścia to dojście niebieskim szlakiem aż do przysiółka i leśniczówki Magura by stamtąd wspiąć się bez szlaku na Beskid Graniczny (875 m. n.p.m.) i do czerwonego szlaku w kierunku Zwardonia. Najprościej (choć niestety nie najkrócej) wejść z Rycerki - Kolonii żółtym szlakiem na Wielką Racze i stamtąd czerwonym udać się w kierunku Zwardonia by w około 3 godziny osiągnąć Chatkę na Skalance.

     Wybierając się ze Skalanki na jednodniową wycieczkę mamy do wyboru przede wszystkim Schronisko na Wielkiej Raczy, ponadto nieodległe szczyty Oźnej (952 m. n.p.m.) czy Rachowca (954 m. n.p.m.). Można też ze Skalanki wybrać się na wycieczkę do Koniakowa czy na Koczy Zamek. Dzięki turystycznym przejściom granicznym na Wielkiej Raczy i na przełęczy Graniczne, kolejowemu w Zwardoniu oraz drogowemu w Zwardoniu-Myto, otwierają się spore możliwości wycieczek na stronę Słowacką w Javorsky Beskyd czy Kysucke Beskydy. A szczególnie w rejon Oscadnicy i Skalitego.

     W niecałe 5 godzin marszu na północ, osiągniemy stąd chatkę na Pietraszonce, około pół godziny dłużej zajmie nam droga do schroniska na Przysłopie pod Baranią Górą. Gdy skierujemy się na południe, schronisko na Wielkiej Raczy osiągniemy w około 4 godziny marszu ze Skalanki. Zaś wybierając kierunek zachodni przez Rycerkę - Kolonię w niecałe 6 godzin osiągniemy schronisko na Przegibku. Poszukując bardziej oddalonego noclegu na trasie dłuższej wędrówki w stronę wschodnią najlepszym wyjściem będzie schronisko na Rycerzowej, bądź Chałupa Chemików w dolinie Danielki, w grę wchodzi jeszcze ewentualnie Stara Chata w Soblówce.

Namiary:

Prowadzona przez Stowarzyszenie
Skalanka zimą "Klub Miłośników Turystyki
GRZMOT - ODRODZENIE"
tel: +48 733-59-89-83

Adres Chatki:
S.S.T. Skalanka
43-373 Zwardoń

Kontakt i rezerwacje:
kmt.grzmot.odrodzenie@gmail.com
chatkaskalankazwardon.blogspot.com