Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne chatki

Nieznajowa


Beskid Niski - okolice Świątkowej


Nieznajowa Chatka w Nieznajowej położona jest w dolinie Wisłoki w miejscu gdzie wpada do niej potok Zawoja, na terenie nieistniejącej już dziś wsi Nieznajowa, na południe od Świątkowej. Chatką opiekuje się obecnie (od listopada 1991 roku) Stowarzyszenie Miłośników Nieznajowej, organizacja zrzeszająca ludzi z całej Polski połączonych namiętnością do tego miejsca. Czynna jest nieprzerwanie w okresie wakacji a w pozostałym czasie raczej okazyjnie i nocleg poza sezonem należy uzgadniać wcześniej z opiekunami chatki. Nocleg w Chatce jest bezpłatny - w zamian za drobne prace na rzecz np. rąbanie drewna czy noszenie wody lub uzupełnienie zapasów świec, worków śmieciowych. Władzę absolutną w Chatce sprawuje wyznaczony w danym czasie przez Stowarzyszenie Chatkowy.

Posiada około 30 miejsc noclegowych, śpi się na podłodze i na materacach - naturalnie we własnym śpiworze. W chatce nie ma prądu - oświetlenie zapewniają świeczki. Gotowanie odbywa się na piecu opalanym drewnem, w którym trzeba sobie samemu rozpalić, jednak potem słynne "nieznajowskie grzanki" rekompensują z nawiązka tą niedogodność. W jednej z sal jest kominek - choć niestety od dawna nieużywany. Woda bieżącą czerpie się ze studni, a miejsce odosobnienia znajduje się opodal chatki. Turystom nocującym w chatce wypada też czynnie uczestniczyć w chatkowych pracach jak na przykład zmywanie garów. Najbliższych zakupów dokonać można w sklepie w Świątkowej zaś by zjeść posiłek musimy wybrać się nieco dalej do Krempnej lub w drugą stronę do hotelu w Radocynie.

Chatka Nieznajowa Jako schronisko turystyczne Nieznajowa działa od 1989 roku, kiedy to latem 18 Koło PTTK przy Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, postanowiło znaleźć obiekt nadający się na studenckie schronisko turystyczne. Obecna chatka, była wówczas własnością Nadleśnictwa Gorlice - Zagórzany jej opłakany stan kwalifikował ją jedynie do rozbiórki. Jednak entuzjastów to nie powstrzymało, wystarali się o wszystkie konieczne dokumenty i w końcu została podpisana umowa dzierżawy na 50 lat. Przywracanie Chaty do życia rozpoczęło się w lipcu a remont trwał kolejne dwa lata.

Najpopularniejszy sposób dotarcia do chatki to autobusem jadącym z Jasła do Grabiu, z którego należy wysiąść na przystanku Rostajne Skrzyżowanie a następnie piechotą w górę doliny Wisłoki. Inna droga to: autobusem z Gorlic do Koniecznej a następnie piechotą żółtym szlakiem z Koniecznej przez Radocynę do Nieznajowej. Można też, ruszając również z Gorlic, autobusem dojechać do Krzywej a następnie przejść przez Jasionkę i Czarne do Nieznajowej lub z Krzywej wybrać czerwony szlak do Wołowca i stamtąd wzdłuż potoku Zawoja zejść do Nieznajowej.

przed chatą Okolice Nieznajowej to przede wszystkim dzika i nieskażona obecnością ludzi przyroda Beskidu Niskiego. Z chatki możemy wybrać się na wycieczkę na pobliskie szczyty Feszówki, Uherca i Żydówki, oczywiście chaszczem czyli bez szlaku. Ponadto wędrując po okolicy możemy zapoznać się z budownictwem sakralnym zachodniej łemkowszczyzny czyli cerkwiami w Wołowcu, Krzywej, Grabiu i Świątkowej. Niedaleko stąd do przełęczy Beskid na Ożenną gdzie funkcjonuje turystyczne przejście graniczne na Słowację, dzięki któremu możemy też wybrać się na wędrówkę w Słowacką część Beskidu Niskiego, czyli Ondravską Vrchovine.

Najbliższa alternatywna możliwość noclegu to Baza Namiotowa w Radocynie, oddalona stąd zaledwie o 3 kilometry, drogą w górę Wisłoki. Wybierając się w dalszą wędrówkę na wschód mamy w zasięgu jednego dnia spokojnego marszu chatkę w Ropiance lub nieco dalej Zawadkę Rymanowską i Zyndranową. Wybierając się na północny wschód spokojnie dojdziemy stąd do nowej chatki warszawiaków - Teodorówki, w rejonie Dukli, zaś w kierunku północno zachodnim do schroniska PTTK w Bartnem lub innego obiektu PTTK na Magurze Małostowskiej. Na zachodzie o pół dnia drogi czeka na nas baza namiotowa w Regetowie lub liczne kwatery w rejonie Hańczowej i Wysowej.

Namiary:

Chatka w Nieznajowej

Stowarzyszenie Miłośników Nieznajowej
OM PTTK Warszawa
ul. Rakowiecka 26/28

Rezerwacje:
Monika Sikorska
e-mail: sixx@o2.pl
tel. 604 708 326
http://www.nieznajowa.obozy.pl/