Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne chatki

AKT "Dobrodziej" - d. Budowlańców


Beskid Żywiecki - Sopotnia Wielka


UWAGA!
Chatka przeszła w ręce prywatne i przyjmowane są tam wyłącznie grupy zorganizowane. Dlatego przed wyjazdem do Sopotni wskazany jest kontakt
z opiekunką chatki z odpowiednim wyprzedzeniem.

Dane kontaktowe - zaktualizowane 01.05.2021 na podstawie info z FB.

Budowlańców Chatka AKT "Dobrodziej" (d. "Budowlańców" - czyli Chatka Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach) położona jest w Beskidzie Żywieckim na północnym stoku Buczynki niedaleko Pilska na polanie Witasówka nad Sopotnią Wielką. Dojście od przystanku Sopotnia- Kolonia, lub od przystanku PKS Sopotnia Wielka-Wodospad (25 min. szlakiem chatkowym). Prowadzona jest przez Stowarzyszenie AKT "Dobrodziej", które jest również jej właścicielem.

Położona jest na dużej, śródleśnej polanie, Witasówka nieco w bok od zielonego szlaku z Sopotni na Halę Miziową. Czynna jest w wakacje i weekendy posiada 30 miejsc noclegowych na pryczach w wieloosobowych salach. Turysta może skorzystać z ogólnodostępnej kuchni, bieżącej zimnej wody oraz toalet zaimprowizowanych wewnątrz chatki. W ostanich latach chatka została nieco zmodernizowana i warunki bytowe znacznie się poprawiły. Obok chatki miejsce gdzie można zapalić ognisko.

Chatka AKT Dobrodziej O chatce tej krążyły rozmaite opinie, niektórzy twierdzili, że to mocno "alkoholowa" chatka zaś innych urzeka spokojem i ciszą oraz niewielką liczbą odwiedzających ją turystów. Obecnie gospodarzami są tam osoby prywatne co sprawia, że sytuacja w chatce na pewno znacznie się poprawiła. Mimo tego faktu, chatka ta rzadko odwiedzana jest przez turystów "plecakowych", raczej nie leży w pobliżu uczęszczanych tras a ponadto jest usytuowana dość nisko (bliżej stąd do doliny Sopotni niż gdziekolwiek w góry), co sprawia, że jej bywalcami jest specyficzna grupa miłośników właśnie tego miejsca.

Chatka AKT "Dobrodziej" może stanowić bazę wypadową na Pilsko, Romankę i Halę Lipowską czy do schroniska na Słowiance. Można stąd bezpośrednio powędrować pieszo do Żywca przez Sopotnię Małą i grzbiet Wojtowskiego Wierchu, bądź do Świnnej przez grzbiet Czerwieńca. Również dzięki turystycznemu przejściu granicznemu na Pilsku oraz drogowemu na przełęczy Glinka nad Korbielowem, można stąd wybrać się w Oravske Beskydy, Oravskou Magure na Słowacji czy na Babią Górę od strony naszych południowych sąsiadów.

Budowlańców Wybierając się z Chatki Budowlańców w dalszą drogę na zachód dotrzemy stąd spokojnie w jeden dzień do Bacówki na Krawców Wierchu do Starej Chaty w Soblówce czy Halę Boraczą. Wybierając kierunek północny w niewielkiej odległości mamy Chatkę na Lasku, zaś w kierunku wschodnim wprawiony turysta powinien z powodzeniem dotrzeć do prywatnego schroniska pod Jaworzyną, na katowicką Bazę Namiotową na przełęczy Głuchaczki czy do schroniska na przełęczy Klekociny. Nieco wiekszym wysiłkiem okupina może zostać droga na Adamy w pasmie Jałowieckim czy dotarcie do Markowych Szczawin pod Babią Górą. Polanę Witasówka zaledwie 1,5 h drogi dzieli od katowickiej Bazy Namiotowej na Polanie Górowej pod Pilskiem a około 2 h. od schroniska na Hali Miziowej.

Wschód Słońce na Pilsku

Namiary:

Marta Znojek
34-340
Sopotnia Wielka 244
facebook.com/chatkadobrodziej

Rezerwacje:
tel.: 509 479 552