Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne chatki

Teodorówka - SKPB Warszawa


Beskid Niski - Góry Iwelskie


Chatka Teodorówka Chatka w Teodorówce koło Dukli w Beskidzie Niskim rozpoczęła swój żywot 24 listopada 2006 roku. Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Warszawy, po tym jak w 2000 roku straciło możliwość użytkowania łemkowskiej chyży w Bartnem, intensywnie poszukiwało swego nowego DOMU W GÓRACH. Dzięki zrzutce ponad osiemdziesięciu osób związanych z Kołem, wysiłkowi i zaangażowaniu wielu ludzi oraz przykładnemu poświęceniu się wspólnej idei, w końcu Koło weszło w posiadanie ponad 80-metrowej chaty w przysiółku Pierogi opodal wsi Teodorówka. Dokładniej rzecz biorąc, chatka jest własnością Stowarzyszenia Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Warszawie.

Chatka to drewniany dom z 1946 roku, położony na uboczu z malowniczym widokiem na Cergową, Duklę i pasmo Chyrowej na zboczach Gór Iwelskich pod szczytem Franków (534 m. n.p.m.). Przez cały rok może w niej nocować swobodnie około 30 osób, natomiast latem są jeszcze dodatkowe miejsca noclegowe na strychu, który pomieści kolejne 20 osób. Do chatki należy też działka, na której turyści mogą rozbić swój namiot. Chatka SKPB Warszawa jest czynna w lipcu, sierpniu i wrześniu oraz w długie weekendy, święta i ferie zimowe. Poza sezonem z chatki można korzystać za zgodą pełnomocnika ds. chatki, a także w okresie, gdy przebywa w niej ktoś z Koła lub osoby z nami zaprzyjaźnione. Aktualne informacje o tym, kiedy możliwy jest nocleg w chacie, znajdują się na stronie chatki www.chata.skpb.waw.pl.

W chatce turysta zastanie 4 pomieszczenia oraz strych. Kuchnię z piecem i z pełnym wyposażeniem: talerze, kubki, sztućce, garnki itd. oraz sporą ilością miejsc do jedzenia przy stołach. Dwie sale sypialne - spanie w Teodorówce odbywa się na własnych karimatach i w śpiworach. Pomieszczenie gospodarcze mieszczące również umywalnię, do której wodę przynosi się ze studni. Prócz tego jest jeszcze pokoik chatkowego. Sławojka tradycyjnie - na zewnątrz.

Do Teodorówki najłatwiej dostać się z Krosna skąd PKS-em lub busem należy dojechać do Dukli. W Dukli trzeba skręcić w drogę na Gorlice (nr 993), potem przez Nadole dojść do wsi Teodorówka. Następnie idąc drogą w kierunku Nowego Żmigrodu, po prawej stronie drogi znajduje się zielony drogowskaz z napisem Teodorówka oraz tablica Stacji Kontroli Pojazdów, przy tych dwóch znakach należy skręcić w prawo w wąską asfaltową drogę, która pnie się pod górę. Tą drogą po pewnym czasie dochodzi się do rozjazdu gdzie należy wybrać drogę w lewo i tym samym trafia do przysiółka Pierogi. Teodorówka to druga chata w przysiółku, w charakterystycznym, wiśniowym kolorze. Odległość nie jest wielka, pieszo z Dukli do chaty idzie się ok. 40 min.

Chociaż Teodorówka nie leży przy żadnym szlaku, to jednak nie tak daleko stąd do szczytów Chyrowej i Cergowej, pustelni św. Jana i co za tym idzie do Głównego Szlaku Beskidzkiego (czerwonego). Daje to możliwość zrobienia sobie wycieczek w rejony Żmigrodu, Krempnej, Tylawy, Jaślisk oraz Iwonicza i Rymanowa, nie wspominając o samej pobliskiej Dukli czy całkiem już po sąsiedzku położonym pomniku żołnierzy poległych w Bitwie Dukielskiej. Bardzo blisko stąd do Zawadki Rymanowskiej, gdzie znajdziemy chatkę SKPB Lublin oraz do Ropianki. W jeden dzień spokojnej wędrówki osiągalne są również Polany Surowiczne, Zyndranowa oraz Baza Namiotowa w Wisłoczku. Zaś w stronę zachodnią dojdziemy stąd do schroniska w Bartnem bądź, po nieco większym wysiłku, do Bazy Namiotowej w Radocynie.

Teodorówka w Sylwestra

Namiary:

TEODORÓWKA 232 - przysiółek Pierogi
okolice Dukli, Góry Iwelskie

Opiekun chatki:
Paweł Lustig, tel. 515 879 664
e-mail: chata(@)skpb.waw.pl
www.chata.skpb.waw.pl