Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne chatki

Chatka Magóry


Beskid Sądecki - Pasmo Eliaszówki


Przysiółek Magury Chatka Magóry położona jest w malowniczym górskim przysiółku miejscowości Kosarzyska w Gminie Piwniczna Zdrój w województwie Małopolskim. Chata znajduje się około 200 metrów od granicy państwa, na skraju dużej polany opadającej od grzbietu w kierunku północno wschodnim, na wysokości 831 m. n.p.m. skąd roztacza się przepiękny widok zarówno na pasmo Radziejowej jak i na leżące po drugiej stronie Popradu - Pasmo Jaworzyny Krynickiej. Do tej pory w paśmie Eliaszowki brakowało takiego miejsca noclegowego. Turyści wędrując przez ten rejon byli zmuszeni do noclegu bądź w samej Piwnicznej, bądź w jednym z drogich pensjonatów na Obidzy. Tym samych chatka w przysiółku Magóry staje się doskonałym uzupełnieniem niedrogiej bazy noclegowej w naszych Beskidach.

     Chatka jest własnością prywatną i czynna jest przez cały rok, może pomieścić około 15 osób, posiada prąd. Na polanie obok chaty możliwe jest również rozbicie własnego namiotu. Miejsca noclegowe urządzone są na poddaszu w wieloosobowym pokoju z pryczami, na których znajdziemy solidne materace i koce. Na parterze znajduje się pokój gospodarza a do dyspozycji turystów: salon, ogólnodostępna kuchnia wyposażona w piec i wszystkie inne niezbędne sprzęty oraz łazienka z ciepłą wodą i prysznicem. Jedną toaletę znajdziemy w łazience a dodatkowa "sławojka" znajduje się na zewnątrz. W otoczeniu chatki jest miejsce na ognisko z wiszącym grillem i ławkami dookoła.

     Najbardziej klasyczne dojście do przysiółka Magóry prowadzi zielonym szalkiem z Piwnicznej, który ma swój poczatek na dworcu PKP w Piwnicznej Zrdój. Następnie biegnie ulicami Piwnicznej Magóry Poddasze wzdłuż Popradu do skrzyżowania, gdzie rozchodzą się drogi na przejście graniczne i do Kosarzysk (moża w to miejsce dojechać prywatnym busem z Nowego Sącza). W tym miejscu szlak opuszcza asfaltowe drogi i początkowo bardzo stromo wspina się wyłożona płytami betonowymi drogą lokalną. Ciężkie podejście czeka nas aż do przysiółka Piwowarówka, w którym szlak osiąga grzbiet graniczny. Po grzbiecie wędrujemy już łagodniej i mniej więcej po 45 minutach marszu docieramy do połączenia się zielonego szlaku PTTK z gminnym niebieskim pod szczytem Świni Groń. W tym właśnie miejscu musimy nieco zboczyć ze szlaku by odnaleźć chatkę. W odległości około 10 metrów od miejsca, gdzie spotykają się te szlaki odbiega w prawo ścieżka, która doprowadzi dokładnie do Chaty na Magórach. Po drodze mijamy jedno zamieszkane gospodarstwo a następnie rozpadającą się chatkę. Całe podejście tą drogą nie powinno zająć nam więcej niż 1,5 - 2 godziny.

     Do przysiółka Magóry możemy też dotrzeć tym samym zielonym szlakiem z przeciwnej strony od Obidzy wędrując na przykład od strony Pienin. Trasa ta wiedzie przez szczyt Eliaszówki (1024 m. n.p.m.) ale jej pokonanie nie powinno zająć więcej niż godzinę. Trzeba jednak brać pod uwagę, że na Obiedzę nie dostaniemy się żadnym środkiem transportu - czy to od Kosarzysk, czy od Jaworek trzeba tam wejść piechotą. Natomiast najkrótsza droga dojścia prowadzi niebieskim szlakiem z Kosarzysk, szlak ten wyznakowany został przez Gminę Piwniczna Zdrój, trzeba jednak przyznać, że uczyniono to z wielkim znawstwem i podejście nim na Eliaszówkę dostarcza wspaniałych doznań estetycznych. Tą drogą dotrzemy na Magóry w około godzinę.

     Startując z chatki na Magórach możemy wybrać się na wycieczkę do Piwnicznej czy Jaworek. Najbardziej górski wariant to przejście przez Eliaszówkę i Obidze w pasmo Radziejowej, gdzie za cel możemy obrać schronisko na Przehybie lub samą Radziejową (1262m.). Skręcając na Obidzy w lewo w kierunku Pienin możemy przejść część pasma Małych Pienin i zdobyć, ich najwyższy szczyt, Wysoką. Szlaków - jak to w Beskidzie Sądeckim jest co niemiara. Również miłośnicy turystyki rowerowej znajdą tu wiele atrakcji dla siebie. Przez pasmo Eliaszówki poprowadzono też szlak konny i specjalną trasę dla skuterów śnieżnych.

Magóry Kuchnia Ponieważ chatka leży prawie na samej granicy państwa chciałbym jeszcze zaproponować kilka wariantów wycieczek na stronę naszych południowych sąsiadów. Tereny L'ubovniańskiej Vrchoviny oraz Spiskiej Magury leżące tuż za granicą mają, wbrew ich małej popularności wśród turystów, bardzo wiele do zaoferowania. Całkiem niedaleko od przysiółka Magóry, od szczytu Świniego Gronia, odchodzi malowniczy grzbiet Petrikov Vyrchu, po którym prowadzi sympatyczna droga do Mniska nad Popradem lub do Hranicnego. Z tego grzbietu mamy jeszcze kilka innych wariantów zejścia m.in. do przysiółka Pilhov lub do doliny Litmanovskego Potoku. Natomiast od szczytu Eliaszówki, schodząc nieco w dół polaną na południe trafimy w grzbiet Medviedelnicy, który doprowadzi nas do skały o nazwie Certova, gdzie spotkamy słowacki niebieski szlak prowadzący z przełęczy Vabec do Jarabinskiego Przełomu i do wsi Jarabina. Opuszczając ten grzbiet nieco wcześniej znajdziemy się w urokliwej wiosce o nazwie Litmanova - słynnej z cudownego źródełka, skąd następnie możemy wybrać się na przełęcz Rozdziela. Miejsca takie Jak Jarabinsky Przełom, Certova Skalka , Litmanovskie Skałki czy dolinka Pilhovcika są ze wszech miar godne polecenia, nie tylko ze względu na ich walory krajobrazowe i przyrodnicze ale także ze względu na znikomy ruch turystyczny w tych okolicach.

     Jeśli wybieramy się z Magór na dalszą wędrówkę w kierunku zachodnim, najbliższy nocleg znajdziemy w grzbiecie Małych Pienin na Bazie Namiotowej Pod Wysoką lub w schronisku pod Durbaszką. W paśmie Radziejowej niewielkim wysiłkiem osiągniemy schronisko PTTK na Prehybie lub nieco większym sympatyczne schronisko na Bereśniku. Na północ: najbliżej znajduje się prywatna chatka na Kordowcu, a jeśli planujemy dalszą wędrówkę to po przekroczeniu Popradu w Rytrze lub Młodowie dojdziemy do Cyrli. Na wschód najbliżej mamy schronisko na Hali Łabowskiej bądź niewielkie schronisko nad Wierchomlą. Jeśli planujemy dłuższą trasę do dyspozycji zostaje jeszcze Baza Namiotowa Złockie koło Muszyny Zdroju.

Namiary:

Magóry Jadalnia

Andrzej Nowak
Magóry 11
33-350 Piwniczna Zdrój

Kontakt:
tel.: 18 446 56 06
kom. 697 345 953 (problemy z zasięgiem)
e-mail: magory11@gmail.com
URL: www.chatkamagory.pl