Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne chatki

Pietraszonka


Beskid Śląski - Pasmo Baraniej Góry


Pietraszonka jesienią Chatka AKT "Watra" na Pietraszonce znajduje się w Beskidzie Śląskim w paśmie Baraniej Góry nieco poniżej przełączki rozdzielającej szczyty Karolówki (931m.) i Ganczorki (909m.) w przysiółku Istebnej o nazwie właśnie - Pietraszonka. Prowadzona jest nieprzerwanie od prawie 45 lat przez klub AKT "Watra" z Gliwic i jest jedną z pierwszych studenckich chatek jakie powstały w polskich górach. Godnie kultywuje swe świetne tradycje, można zakosztować tu prawdziwej turystycznej atmosfer, poczuć klimat chatkowy, o który niestety coraz trudniej ostatnio w innych chatkach.

     Jest czynna przez cały rok, przez wszystkie weekendy oraz nieprzerwanie przez trzy miesiące wakacji i w ferie. Posiada około 40 miejsc noclegowych w tradycyjnych zbiorówkach z pryczami lub samymi materacami, ogólnodostępną kuchnię gdzie można skorzystać ze znajdujących się tam naczyń i urządzeń m.in. elektrycznej kuchenki, czajnika, prawdziwego pieca i zlewu. Piękny i zawsze czyściutki salon - jadalnię z charakterystyczną bujaną ławą tuż przy kominku. Na wyposażeniu "salonu" są dwie gitary, okaryna oraz cały stos śpiewników. Niesamowita jak na takie miejsce łazienka jest wykafelkowana, z lustrem na całą długość, bieżącą wodą - nawet ciepłą - jeśli akurat bojler jest czynny. Kibelek jest na zewnątrz, poniżej chatki,jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Pietraszonki, ma doprowadzone oświetlenie elektryczne i przypomina ogromy ul. Jest miejsce na zapalenie ogniska a w pogodne dni można przed chata pograć w siatkówkę. Wchodząc do chatki najpierw znajdziemy się na obszernej, obudowanej werandzie, gdzie wszyscy turyści powinni zdjąć buty-w chatce chodzimy w obuwiu zamiennym. Weranda jest (a może raczej była) też miejscem dla palaczy. Z chatkowych nowości należy wymienić powstanie oczyszczalni ścieków i wymianę okien na parterze chatki oraz powstanie zewnętrznego prysznica.

     W sąsiednim domu u pana Darka Lipowskiego, nieco powyżej chatki za drogą znajdował się bar o nazwie "Gumiś", gdzie można było zarówno zjeść dobry obiad jak i rozluźnić się przy piwku po męczącej wędrówce. Niestety pand Darek zrezygnował z prowadzenia tego interesu i obecnie najbliższe miejsce gdzie można dokonać zakupów znajduje się w przysiółku Łączna, zaś najbliższe miejsce, gdzie można zjeść dobry obiad to Agroturystyka na Pietraszonce u p.Danki.

     Pietraszonka od tyłu Na Pietraszonkę możemy dotrzeć zarówno od strony Wisły jak i od Koniakowa a przy większym wysiłku nawet od strony doliny Soły. Okolicach Baraniej Góry mają znakomicie rozwinięta sieć szlaków. Najlepszym dojściem do chatki jest czerwony szlak z przełęczy Kubalonka, gdzie tuż za Stecówką możemy wykorzystać skrót chatkowy oznaczony niebiesko-biało-niebieskim znakami (zimą raczej polecany jedynie w rakietach, bo rzadko jest porządnie przedeptany i łatwo się pogubić). Dojście do chatki tą droga nie powinno nam zająć więcej niż 2 godziny. Najprostsze zaś dojście na Pietraszonkę to zielony szlak z przystanku PKS Istebna-Bucznik skąd do chatki jest też około 2 godzin drogi (niestety od kilku lat nie kursują już autobusy do przystanku Istebna - Zaolzianka). Jest to także droga dojazdowa do przysiółka Pietraszonaka od strony Istebnej, szlak ten niestety prowadzi cały czas drogą asfaltową. Polecany jest osobom, które chciałby na Pietraszonkę dojechać swoim samochodem. Możemy też wybrać żółty szlak z Kamesznicy lub od południa niebieskim wiodącym ze Zwardonia przez Sołowy Wierch i Koczy Zamek koło Koniakowa. Z Koczego Zamku nad Koniakowem od drogi Milówka - Istebna dotrzemy tu również w niecałe 2 godz. Od północy, z Wisły mamy do dyspozycji żółty szlak z Wisły Głębce, który osiąga wspomniany już szlak czerwony z Kubalonki na przełęczy Szarcula. Jest jeszcze szlak Czarny, który rozpoczyna się w Wiśle Czarnem i doliną Czarnej Wisełki doprowadza pod Karolówkę.

     Pietraszonka latem Z okolicznych atrakcji miejscem szczególnie godnym polecenia jest Izba Pamięci Jerzego Kukuczki znajdujące się w Istebnej - Wilcze, ponadto muzeum koronek w Koniakowie, "Kurlawa Chata" u Kawuloka w Istebnej oraz Muzemu Świerka Istebniańskiego w przysiółku Wyrch Czadeczka znajdującym się nieco w bok od niebieskiego szlaku do Zwardonia na wysokości przełęczy Rupienka. Jeśli zaś jesteśmy otwarci na przyrodę to wystarczy niewielka wycieczka w okolicach chatki by trafić na las strzelistych i niesamowicie prostych słupów świerków istebniańskich, których całkiem sporo zachowało się jeszcze w tym rejonie, mimo intensywnej trzebieży lasów.


     Chatka stanowi bazę wypadową na Baranią Górę, Magurkę Wiślańską a nawet na Malinowską Skałę czy Skrzyczne oraz do Istebnej i Koniakowa. Możliwa jest też wycieczka do Wisły. W pół godziny dojdziemy stąd do schroniska PTTK na Przysłopie pod Baranią Górą. Zaś w jeden dzień spokojnie osiągnąć można stąd Chatkę na Skalankce nad Zwardoniem bądź schronisko na Wielkiej Raczy. Osiągalne spokojnie są też schroniska na Stożku i na Skrzycznem. Natomiast "długodystansowcy" mogą pokusić się o dojście stąd w jedne dzień, przecinając dolinę Soły, na Chatę na Zagroniu prowadzoną przez SKPB Katowice czy do schroniska na Hali Boraczej, Lipowską lub Rysiankę.

Namiary:

Pietraszonka zimąul.Pszczyńska 85;  44-100 Gliwice
Akademicki Klub Turystyczny "WATRA"
e-mail: watra.chatka@gmail.com
URL: http://www.akt.gliwice.pl/wp/chatka-akt/

Adres chatki:
Chatka AKT na Pietraszonce
Położenie: Istebna Pietraszonka 244
43-470 Istebna
Rezerwacje: tel. +48 883 717 243 (po 17:00)
lub: watra.chatka@gmail.com