Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne chatki

Chatka Elektryków - Lasek


Beskid Żywiecki - Pasmo Jałowieckie


Lasek Studenckie Schronisko Turystyczne "Lasek", czyli inaczej "Chatka Elektryków", położone jest tuż pod szczytem góry Lasek (Łazek) (871 m. n.p.m.), w paśmie Laskowskim, częściej zaliczanej do pasma Jałowieckiego Beskidu Żywieckiego, w przysiółku o tej samej nazwie pomiędzy dolinami Koszarawy i Pewlicy. Chatka stoi na południe od szczytu przy żółtym szlaku w kierunku Koszarawy. W okolicy, wokół szczytu jest jeszcze kilka innych zabudowań tworzących przysiółek. Jest to dawna chatka Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a obecnie znajduje się w rękach prywatnych. Dzięki temu, że jest na stale zamieszkana przez gospodarza czynna jest przez okrągły rok. Odznacza się dobrym klimatem i dobrą "chatkową" atmosferą, którą obecnie coraz trudniej znaleźć w naszych górach.

Lasek jesienią Dysponuje około 40 miejscami noclegowymi na lotnisku urządzonym na poddaszu. Spanie odbywa się na materacach obłożonych kocami we własnych śpiworach. Na parterze znajduje się kuchnia, gdzie każdy może przyrządzić sobie posiłek, do dyspozycji jest piec na węgiel, gary, sztućce oraz kuchenka gazowa. Piece rozpalany jest tylko w przypadku zimniejszych nocy lub większego zapotrzebowania na wrzątek zaś na co dzień korzysta się z czajnika elektrycznego i kuchenki gazowej. Obok znajduje się jadalnia. Na dole jest też łazienka z zimną bieżącą wodą, dwoma umywalkami i prysznicem, w którym ciepła woda pojawia się gdy pali się w kuchennym piecu. Obok chatki znajdziemy miejsce gdzie można zapalić ognisko, ponadto dwie huśtawki oraz boisko do siatkówki.

Przez Lasek przechodzi żółty szlak z Przyborowa do Koszarawy podejście z Przyborowa to około 1,5 godziny zaś z Koszarawy około godziny, prócz tego prowadzą tu trzy szlaki chatkowe z centrum Koszarawy (niebieski) ze stacji PKP Pewel Wielka (czerwony) oraz z Jeleśni (czarny). Dotarcie na Lasek, z dowolnej strony nie powinno zająć więcej niż półtorej godziny.

Chatka na LaskuChatka jest dobrym miejscem wypadowym na sąsiednie szczyty pasma Jałowieckiego Lachów Groń, Czerniawę Suchą czy sam Jałowiec a nawet Babią Górę. Łatwo też przeskoczyć stąd przez Przyborów i szczyt Przyborówki do Krzyżówek i Korbielowa a zatem w rejon Pilska bądź w rejon Jaworzyńca (997 m. n.p.m.) i w Grupę Mędralowej. W druga stronę blisko leży malownicze Pasmo Pewelsko-Ślemieńskie, zaliczane już do Beskidu Małego lub jeszcze dalej przez Gachowiznę i Ślemień w góry Zasolskie Beskidu Małego. Turyści, których interesuje dawne budownictwo drewniane mogą odwiedzić słynną Starą Karczmę w Jeleśni lub nieco dalej zabytkowy koścół drewniany w Lachowicach. W pobliskich Huciskach natomiast - ruiny pieca hutniczego.

Z chatki na Lasku wybierając którykolwiek kierunek musimy - tak czy inaczej - zejść gdzieś do doliny, by potem rozpocząć dalszą wędrówkę. Niedaleko stąd leży Chatka SKPG "Haransie" na Adamach, nieco nawet bliżej mamy do Studenckiej Bazy Namiotowej SKPB Katowice na przełęczy Głuchaczki. W tym rejonie mamy także do wyboru: prywatne schroniska pod Jaworzyną, "Zygmuntówkę" na przełęczy Klekociny bądź trochę dalej na przełęczy Opaczne. Możemy też oczywiście wybrać się stąd pod Babią Górę na Markowe Szczawiny czy do Zawoi. Kierując się na północ spokojnie powinniśmy dotrzeć na Gibasówkę lub do Chatki pod Potrójną w Beskidzie Małym. Wybierając drogę na południowy zachód dojdziemy stąd z powodzeniem pod Pilsko na drugą Studencką Bazę Namiotową SKPB Katowice na Polanie Górowej lub do Sopotni do chatki Budowlańców.

Lasek chatka

Namiary:

S.S.T. Lasek
Pewel Wielka 255
34-340 Pewel Wielka

Kontakt do Chatki:
tel. 690 007 239
e-mail: chatkowy71@gmail.com
facebook.com/Chatka-Studencka-Lasek
(chatka nie posiada oficjalnej witryny)