Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne chatki

"Gibasówka" - przełęcz Gibasowa


Beskid Mały - Grzbiet Gibasów Wierchu


Gibasówka Gibasówka znajduje się w przysiółku Gibasy w pobliżu Przełęczy Gibasowej 810 m n.p.m. w grzbiecie Gibasów Wierchu, leżącym pomiędzy dolinami Łękawki i Kocierzanki w Beskidzie Małym - a dokładniej w jego części nazywanej Góry Zasolskie. Pomiędzy chatką a stodołą przebiega zielony szlak z Łamanej Skały do Kocierza. Jest własnością prywatną i prowadzi ją sympatyczny Pan Staszek, który na co dzień mieszka "w dolinach" i bywa na Gibasach w weekendy bądź w terminach wcześniej przez turystów zarezerwowanych. Z noclegu na Gibasach można korzystać praktycznie przez cały rok. Lecz aby być pewnym noclegu najlepiej skontaktować się z Gospodarzem chatki wcześniej przez telefon komórkowy - zalecany SMS ze względu na gubiący się zasięg.

     Gibasówka choć nie jest prowadzona przez studentów ma jednak wspaniały klimat, który z powodzeniem mieści się w konwencji tej strony. W jej skład wchodzi stodoła znajdująca się po drugiej stronie bitej drogi przebiegającej przez przysiółek oraz zasadnicza chałupa podzielona na część mieszkalną i gospodarczą. W przysiółku, prócz chatki, znajdują się jeszcze dwa inne zabudowania - oba to domki letniskowe, oraz piękna, murowana z kamienia kapliczka z figurką Chrystusa upadającego pod Krzyżem. Kapliczka na Gibasach Z kapliczką związana jest pewna legenda: mianowicie, w tym miejscu stały kiedyś dwa domy, w którym mieszkało dwóch gospodarzy. Wojowali oni ze sobą całe życie, lecz na starość w końcu się pogodzili i w podzięce za tą zgodę ufundowali ową kapliczkę. Wewnątrz na postumencie pod figurką są wykute dwie postacie podające sobie ręce na zgodę - nasi dwaj gospodarze. Należy jeszcze dodać, że w czasie II wojny światowej w kapliczce znajdowała się skrzynka kontaktowa lokalnych struktur AK. Nazwa Gibasy (groń Gibasów, Gibasówka) pochodzi od nazwiska Gibas, które to do połowy XIX wieku nosili wszyscy gospodarze zamieszkujący przysiółek. Z okolic chatki rozciąga się szeroka panorama na wschód i południe ukazująca większą część Beskidu Żywieckiego a przy dobrej widoczności zobaczymy nawet kawałek Tatr. W stronę północną możemy podziwiać najwyższe wzniesienia Beskidu Małego.

     Chatka dysponuje około 20 miejscami noclegowymi na łóżkach lub grubych materacach rozkładanych w sali z kominkiem. W części gospodarczej mieści się drewutnia i podręczny magazynek. Strych jest jeszcze nie do końca zagospodarowany, ale w porze wiosenno - letniej można tam spać na karimacie. Jest kuchnia z piecem, na którym można we własnym zakresie gotować czy wysuszyć odzież. Mniejszy pokój sypialny ogrzewa piec kuchenny, drugi zaś większy, znajdujący się tam piec kominkowy. W chatce jest też urządzony niewielki kącik do mycia. Do budyneczku jest doprowadzony prąd jednak nie ma w nim bieżącej wody - przynosi się ją z pobliskiej studni, a mycie odbywa się w miednicy. Ubikacja znajduje się również na zewnątrz w bezpośredniej bliskości chatki. Warunki mieszkalne są podobne jak te, które panowały w beskidzkich przysiółkach przez ostatni wiek. Obok chatki istnieje możliwość rozpalenia ogniska.

     Na Gibasy dotrzemy najszybciej leśną drogą, bez szlaku od strony Ślemienia w ok.45 minut. Możemy również wybrać znakowaną drogę z przystanku Kocoń Przydawki, najpierw szlakiem niebieskim do "Skrzyżowania Anula" a stamtąd zielonym w kierunku Kocierza. Od strony doliny Kocierzanki mamy do wyboru dwie drogi, bądź z przystanku Kocież - Szkoła, szlakiem zielonym przez Ściszków Groń i Kucówki, bądź z ostatniego przystanku Kocierz - Basie, najpierw drogą asfaltową wzdłuż doliny, a następnie drogą leśną przez polanę Pudłówka. Wybierając dojście na Gibasówke przez szczyt Łamanej Skały, możemy dotrzeć tu od strony przełęczy Kocierskiej, z Potrójnej, z doliny Rzyczanki albo też ze Schroniska na Leskowcu. Równie ciekawym wariantem może być wejście na Madohorę z Krzeszowa zielonym szlakiem przez Czarną Górę.

     Okolice Gibasówki obfitują w rozliczne atrakcje, możemy stąd wybrać się na najwyższe wzniesienia Beskidu Małego: Łamaną Skałę i Leskowiec albo nawet dalej na Magurkę Ponikiewską. Możemy też przez Krzeszów dojść w Pasmo Żurawicy lub przez Ślemień w Pasmo Pewelskie. W stronę zachodnią możemy urządzić sobie wycieczkę na przełęcz Kocierską zielonym szlakiem przez Kucówki i Kocierz Górny, bądź przez Łamaną Skałę i Potrójną. W najbliższym otoczeniu chatki znajdują się jaskinie szczelinowe na Czarnych Działach - pieszo ok. 15min. Nieco dalej pod Ściszków Groniem znajdziemy Skały Bazaltowe "Zamczyska" i Grotę Lodową. W zboczu Łamanej Skały, około godziny drogi od chatki, znajduje się Grota Komonickiego wraz z największym wodospadem na terenie Beskidu Małego.

     W niewielkiej odległości od Gibasów znajduje się chatka "Pod Potrójną" - dzieli je zaledwie niecała godzina spokojnego marszu. Natomiast Schronisko na Leskowcu jest oddalone stąd o nieco ponad dwie godziny drogi. Jeśli wybieramy się z Gibasów w dalszą wędrówkę do dyspozycji mamy w kierunku południowym: chatkę na Adamach, na Lasku, schronisko na Opacznem, "Zygmuntówkę" na Klekocinach lub Studencką Baze Namiotową na przełęczy Głuchaczki. Jeśli skierujemy się w stronę Pilska, to przez Pasmo Pewelskie powinniśmy z powodzeniem dotrzeć do Jeleśni, a następnie pod Pilsko: na Halę Miziową lub do Bazy Namiotowej na Polanie Górowej, a wybierając "wariant dolinny" do chatki Budowlańców w Sopotni Wielkiej. Wybierając kierunek zachodni, grzbietami Beskidu Małego możemy zawędrować stąd do Chatki "Limba" znajdującej się na przełęczy Trzonka w Paśmie Palenicy bądź nad Jezioro Żywieckie, zaś przecinając dolinę Soły, mamy do wyboru Hrobaczą Łąkę bądź chatkę na Rogaczu.


Przysiółek Gibasy

Namiary:

Chatka "Gibasówka"
przełęcz Gibasowa
Gospodarz p. Staszek
tel. 692-284-011
Strona Oficjalna:
http://www.gibasy.prv.pl
e-mail:   brak