Zawadka Rymanowska
Beskid Niski - Beskid Dukielski
Chatka studencka w Zawadce Rymanowskiej prowadzona jest przez SKPB Lublin działającym przy OA PTTK Lublin. Znajduje się w tzw. Beskidzie Dukielskim w odległości ok. 3 km od szosy Krosno - Dukla - Barwinek, około 800 m. powyżej cerkwi-pomiędzy przebiegającą przez wieś drogą a potokiem Terściańskim. Czynna jest zasadniczo w miesiącach lipiec i sierpień, oraz we wszystkie święta i dłuższe weekendy. Zasadniczą jej część stanowi stara łemkowska chyża, możliwe jest również nocowanie tam w innych terminach, ale jedynie po wcześniejszym uzgodnieniu. Chyża wraz ze spichlerzem jest w stanie pomieścić około 50 osób a w cieplejsze noce dodatkowe miejsca znajdą się jeszcze na poddaszu.
Prócz miejsc w chałupie na 0,5 ha powierzchni należącej do bazy znajdzie się miejsce pod własny namiot. Ponadto zabytkowy (typowy dla zasobniejszych gospodarstw Łemków) spichlerzyk, znacząco zwiększa możliwości noclegowe bazy. We wschodniej części terenu wznosi się żuraw, czerpiący ze studni podobno najlepszą we wsi wodę. W niewielkiej odległości znajdziemy też potok. Nieco niżej, za sypańczykiem, znajdziemy letni prysznic, zaś schodząc w drugą stronę, skrajem pola namiotowego, dojdziemy do dwustanowiskowej, przyzwoitej toalety. Do dyspozycji turystów jest piec do gotowania, chatka posiada prąd ale jest on bardzo rzadko używany dzięki czemu, przy odrobinie szczęścia, w ogóle możemy nie odczuć jego obecności. We wsi nieopodal znajduje się sklep otwierany na życzenie klientów oraz cerkiew ze znakomicie zachowanym ikonostasem.
Sytuacja Chatki w Zawadce Rymanowskiej jest o tyle wyjątkowa, że OA PTTK w Lublinie, od wiosny 1998 roku jest wyłącznym właścicielem tego terenu i gospodarstwa. Gdy po sezonie 1997 zlikwidowana została baza namiotowa w Solince, Koło lubelskie poszukiwało nowego miejsca pod jej rozbicie, nauczeni wcześniejszymi doświadczeniami i z pomocą ZG PTTK, kolejny "dom w górach" kupili po prostu na własność. Jest to prawdziwa łemkowska chyża, czyli jedno budynkowa zagroda, która pod wysokim, dwuspadowym dachem kryje nie tylko izby, ale i boisko, stajnię oraz inne pomieszczenia inwentarskie. Wielki strych pełnił dawniej funkcje stodoły. Chata-Baza namiotowa w Zawadce Rymanowskiej to obecnie główna baza SKPB Lublin. Stała się też miejscem zakończenia corocznego, organizowanego przez SKPB Lublin, jesiennego rajdu "Beskid Niski".
Do chatki w Zawadce Rymanowskiej najprościej trafimy z drogi krajowej nr.9, prowadzącej z Krosna do przejścia granicznego w Barwinku. W miejscowości Trzciana należy skręcić w lewo w drogę do Zawadki i przewędrować całą wieś i powyżej cerkwi odszukać znajdującą się przy drodze chatkę .Od strony wschodniej najłatwiejsza droga wiedzie z wsi Szklary polną drogą wzdłuż Białego potoku można też dotrzeć tu z Królika Polskiego drogą przez szczyt Olecznik 633 m. Od południa bardziej wprawni turyści mogą pokusić się o odnalezienie niewyraźnej drogi, która zaczyna się przy Leśniczówce Stasiane i prowadzi przez szczyt Piotrusia 727m. do Zawadki schodzimy już oznakowanym szlakiem spacerowym. Idąc całkiem od północy najlepiej wybrać drogę od Lubatowej, która opuszcza wieś razem z czerwonym szlakiem na Cergową, jednak w dalszym przebiegu rozstaje się ze szlakiem i omijając szczyt, schodzi do doliny potoku Terściańsiego. Ponieważ przez Zawadkę biegnie żółto-biały szlak spacerowy na Cergową i Piotrusia, idąc z północy możemy wybrać wariant dojścia przez szczyt Cergowej. Natomiast najdogodniejsze dojście od strony zachodniej z Chyrowej prowadzi najpierw szlakiem czerwonym a następnie przy Pustelni św. Jana, trzeba wybrać drogę prowadzącą do wsi Trzciana a stamtąd droga do chatki już prosta.
Zawadka stanowi świetny punkt wypadowy dla wycieczek pieszych na okoliczne szczyty: Piotrusia, Chyrową, Cergową, czy Kilanowską. W zasięgu wycieczki jednodniowej znajduje się pustelnia św. Jana z Dukli, oraz sama Dukla z barokowymi zabytkami oraz słynne miejscowości uzdrowiskowe: Iwonicz-Zdrój i Rymanów-Zdrój. Zawadka Rymanowska leży zaledwie 10 km. od przejścia granicznego w Barwinku co umożliwia też wycieczki w słowacką część Beskidu Niskiego.
Namiary:
SKPB Lublin przy
Oddziale Akademickim PTTK im. W. Pola
D.S. Ikar ul. Czwartaków 15
20-045 Lublin
e-mail: kontakt@skpb.lublin.pl
URL: http://www.skpb.lublin.pl/
Kontakt:
tel. 607 062 886 (Paweł Goleman)
lub 602 384 665 (Anka Śliwa)