Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne chatki

Schronisko Rogacz


Beskid Mały - Pasmo Magurki Wilkowickiej


Rogacz Schronisko studenckie "Chatka na Rogaczu" położone jest na wysokości 828 m. n.p.m. na zboczach góry Rogacz, w Beskidzie Małym w paśmie Magurki Wilkowickej. W pobliżu szlaków prowadzących z Bielska-Białej do schroniska PTTK na Magurce, jednak dojście do samej chatki jest bardzo słabo oznakowane. Prowadzone jest przez Stowarzyszenie Miłośników SST "Na Rogaczu". Schronisko czynne jest w miesiącach letnich, w ferie oraz w weekendy po wczesniejszym uzgodnieniu. Również w innych terminach, dla grup powyżej 10 osób, po uprzedniej rezerwacji. Chatkę na Rogaczu można też wynająć całą, na zorganizowanie prywatnej imprezy. Obok chatki istnieje możliwość rozbicia namiotu. Miejsce to pozwala cieszyć się pięknymi widokami na Beskid Śląski i miasto Bielsko-Biała.

     Sam obiekt, w którym znajduje się chatka jest budynkiem zabytkowym, posiada ok. 40 miejsc noclegowych pokojach kilku i wieloosobowych, spanie zorganizowane jest na wygodnych łóżkach i pryczach z materacami i kocami korzystać należy z własnych śpiworów. Jest też jeden 4-osobowy pokój o nieco lepszym standardzie przewidziany np. dla opiekunów grup, chatka jest ogrzewana. Do dyspozycji turystów jest ogólnodostępna kuchnia z piecem, pełnym wyposażeniem w sztućce, garnki i inne naczynia - jest nawet kuchenka gazowa i czajnik elektryczny, sala kominkowa służąca jednocześnie za świetlicą i jadalnię a przed chatką sympatyczny taras z ławą, która w pogodne dni zawsze cieszy się wielkim powodzeniem. W chatce jest bieżąca woda i prąd, łazienka z ciepłą wodą wyposażona w umywalki, prysznice i nawet wykafelkowana, toaleta znajduje się na zewnątrz. Obok chatki znajdziemy boisko do siatkówki oraz miejsce gdzie można zapalić ognisko a także zadaszonego grilla. Około 50 m. od chatki znajduje się niewielki sklepik, który służy zarówno chatkowiczom jak i turystom ze szlaku, serwuje on napoje, słodycze oraz piwo.

     Sklepik na Rogaczu Najpopularniejsza droga na Rogacz wiedzie ze stacji kolejowej Wilkowice - Bystra, skąd w ok. 45 minut szlakiem chatkowym dotrzemy na miejsce. Inna, równie krótka, trasa wiedzie tu szlakiem czerwonym z samego Bielska, z dzielnicy Mikuszowice gdzie dostać można się koleją bądź miejskim autobusem. Z Bielska wiedzie tu jeszcze kilka innych szlaków: ze Straconki, Stalownika lub z Mikuszowic przez Łysą Górkę możemy dotrzeć na przełęcz Łysą (zwaną również Siodłem) a następnie szlakiem żółtym do przysiółka Leńczok, skąd w kilka minut zejdziemy do chatki. Wybierając trasę prowadzącą przez Schronisko na Magurce możemy dotrzeć tu od strony przełęczy Przegibek, z Międzybrodzia Bialskiego lub - zaliczając po drodze najwyższe wniesienie Beskidu Małego Czupel 933 m. n.p.m. - z Łodygowic lub Czernichowa.

     Okolice chatki "Na Rogaczu" to niewielkie lecz malownicze pasmo Magurki Wilkowickiej. Spod chatki roztacza się piękny widok na Beskid Śląski i okolice Bielsko-Białej oraz na samo miasto. Stanowi ona doskonałą bazę wypadową do wędrówek pieszych, zarówno po Beskidzie Śląskim, jak i Małym. Możemy się stąd wybrać przez przełęcz Przegibek w nieodległe pasmo Hrobaczej Łąki i dalej w kierunku Porąbki a potem na jedną z najciekawszych szczytów w okolicy: górę Żar, na której znajduje się (jedna z dwóch działających w Polsce) elektrownia Szczytowo - Pompowa, z ogromnym zbiornikiem w szczycie góry oraz lotnisko szybowcowe. Na Żar prowadzi też od niedawna Kolej Linowo - Terenowa z Międzybrodzia Żywieckiego. W przeciwną stronę, na południowy wschód możemy wybrać się na Czupel i do Czernichowa nad Jezioro Żywieckie lub do Międzybrodzia Bialskiego i nad Jezioro Międzybrodzkie. Z Rogacza możemy również zrobić sobie wycieczkę w pasmo Klimczoka i Szyndzielni w Beskidzie Śląskim, pokonując Bramę Wilkowicką zielonym szlakiem przez Wilkowice i Bystrą.

     Wybierając się z chatki "Na Rogaczu" w dalszą wędrówkę na zachód, w Beskid Śląski, możemy przez Klimczok z powodzeniem dojść do chatki na Karkoszczance. Wybierając kierunek wschodni mamy do wyboru następny nocleg na Potrójnej lub u Staszka na Gibasach, jednak by tam dotrzeć musimy zejść do doliny Soły o znów wdrapać się na grzbiet Gór Zasolskich Beskidu Małego. By dotrzeć stąd gdzieś dalej, na przykład w Beskid Żywiecki czy też Pasmo Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, musimy już skorzystać z pomocy komunikacji publicznej.

Namiary:

RogaczStudenckie Schronisko Turystyczne
Chatka na Rogaczu
43-365 Wilkowice
ul. Rogacz 1

Rezrewacje:
tel. 506 684 023
mail: rogacz@sstrogacz.pl
URL: https://sstrogacz.pl