Koliba
Bieszczady - Przysłup Caryński
Koliba Studencka Politechniki Warszawskiej znajduje się pomiędzy wsiami Caryńskie i Bereżki, na Przełęczy Przysłup Caryński na wysokości 777 m n.p.m. - między Połoniną Caryńską a Magórą Stuposiańską, na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Administracyjnie należy do Dwernika. Jest obiektem studenckim Politechniki Warszawskiej, gdzie obowiązują stare, dobre zwyczaje chatkowe. Gospodarzami obiektu są Tomasz i Karolina Jędrusiakowie, Koliba posiada telefon stacjonarny. Czynna jest bez przerw, przez cały rok. Chatka na Przysłopie Caryńskim została w 2011 roku gruntownie przebudowana. W Kolibie można - jak dawniej - liczyć na nocleg, jednak nowy obiekt posiada w zasadzie standard nowoczesnego schroniska, w związku z czym trzeba liczyć się z nieco wyższą ceną noclegu. Jednak dobra atmosfera i zazwyczaj studenckie towarzystwo gwarantują, że czas tam spędzony nie będzie jedynie "przespaniem nocy pod sztywnym dachem".
Obecnie Koliba oferuje 30 miejsc noclegowych (łóżek), ale jeśli w sezonie w Kolibie jest tylko trzydzieści osób to naprawdę mamy szczęście i komfortowe warunki. Przy większym ruchu możliwy jest nocleg na podłodze. W Kolibie centralne miejsce zajmuje sala jadalna z kominkiem, tu można wspólnie przygotować i zjeść posiłek, a wieczorem odpocząć przy dźwiękach gitary. Na parterze znajduje się również kuchnia z bufetem, hol z miejscem na odzież wierzchnią i obuwie oraz łazienki. Na parterze znajdują się również pomieszczenia gospodarzy, do których turyści nie mają dostępu. Natomiast na pierwszym piętrze znajduje się część noclegowa i składa się na nią pięć pokoi wśród których są zarówno 2-osobowe jak i wieloosobowe. Na poddaszu znajdują się dwa pokoje: jeden 2-osobowy i drugi 6-osobowy, oba z łazienkami oraz pomieszczenie gospodarcze. Ponadto w piwnicy znajdują się dodatkowe łazienki oraz pomieszczenie mające pełniąć w przyszłości funkcję kuchni turystycznej. Koło Koliby znajdziemy też miejsce na namioty oraz ognisko.
Dojście do Koliby od wschodu zapewnia szlak zółty z miejscowości Bereżki - zaledwie 45 minut oraz szlak nieco dłuższy, nibieski z Pszczelin Widełek. W około 2,5 godziny dotrzemy tu z Dwernika również tym samym szlakiem niebieskim. Z drugiej strony przełęczy możemy dojść tu w około godzinę z Nasicznego, wzdłuż doliny potoku Caryńskiego czerwonym szlakiem, który prowadzi przez teren nieistniejącej wsi Caryńskie, po drodze możemy m.in. obejrzeć ruiny cerkwi. Dojście od południa, z Ustrzyk Górnych to już trudniejsza sprawa, gdyż trzeba najpierw wspiąć się na Połoninę Caryńską. Podobie rzecz się ma z dojściem od strony Berehów Górnych z przełęczy Wyżniańskiej i Brzegów.
Z Koliby koniecznie trzeba wybrać się na przepiękną Połoninę Caryńską (1297 m n.p.m.). Jeżeli mamy troszkę więcej czasu, na pewno warto zobaczyć równie piękną, położoną nieco dalej na zachód, Połoninę Wetlińską czy nawet wybrać się do Wetliny. W drugą stronę możliwa jest równie interesująca wycieczka na Magurę Stuposiańską a potem do Dwernika. Można także pokusić się o ambitniejsza wycieczkę do Ustrzyk a potem na najwyższy szczyt Bieszczad Zachodnich - Tarnicę (1346 m n.p.m.) albo przez Caryńską i Berehy Górne na Wielką i Małą Rawkę.
Wybierając się z Koliby w dalszą drogę mamy do wyboru trasę przez Dwernik na Otryt do "Chaty Socjologa" , na południe do schroniska Kremenaros, pod Tarnicę lub do Bacówki pod Małą Rawką, zaś w kierunku zachodnim dojdziemy z powodzeniem do "Chatki Puchatka" na Połoninie Wetlińskiej, schroniska turystycznego "Ostoja" lub Bacówki Jaworzec. Najbardziej wytrwali piechurzy wybiorą zapewne całodniową trase do Bazy Namiotowej w Łopience.
Namiary:
Koliba Studencka
Politechniki Warszawskiej
Caryńskie 1
38-713 Lutowiska
tel. (0-13) 461-18-48
e-mail: info.koliba@pw.edu.pl
https://koliba.pw.edu.pl