Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne chatki

Zyndranowa


Beskid Niski - okolice Barwinka


Chatka Zyndranowa Chatka znajduje się na górnym końcu wsi Zyndranowa, miejscowości położonej we wschodniej części Beskidu Niskiego w dolince potoku Panna wpadającego do Jasiołki w okolicach Tylawy. Nieopodal Barwinka i przejścia granicznego na przełęczy Dukielskiej. W niezwykle spokojnym i urokliwym miejscu pomiędzy grzbietami Działu (618m.) i granicznego Kiczery (579m.). Prowadzona jest przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Rzeszowa. Na nocleg w Zyndranowej możemy liczyć w miesiącach letnich: lipiec, sierpień i w niektóre weekendy oraz w innych terminach po wcześniejszym uzgodnieniu z opiekunami chatki.

Posiada około 40 miejsc noclegowych na łóżkach urządzonych w dwóch pomieszczeniach plus możliwość rozłożenia dodatkowych materaców na podłodze. Oświetlenie jest elektryczne, gdyż do chatki jest doprowadzony prąd. Do dyspozycji turystów jest kuchnia z bardzo wydajnym piecem na drewno, czajnikiem elektrycznym a nawet prawdziwą lodówką, wody dostarcza pobliska studnia, z której trzeba ją sobie przynieść do chatki. W chatce znajdziemy także salon z prawdziwym kominkiem o bardz oryginalnym kształcie, który w chłodniejsze dni potrafi zapewnić również ogrzewanie sypialni. Miejscem do mycia jest pobliski potok Panna, gdzie urządzono prowizoryczną umywalnię. Również toalety znajdują się na zewnątrz chatki nieopodal drogi. Na tyłach chatki jest też sporo miejsca gdzie można rozbić swój namiot. Ponadto przy chacie znajduje się solidna wiata ogniskowa, gdzie można rozpalić ognisko ale też awaryjnie zanocować. W dolnej części miejscowości znajduje się ciekawe Muzeum Kultury Łemkowskiej z ekspozycją etnograficzno-historyczną.

Zyndranowa pole biwakowe Dotrzeć do Zyndranowej można z przejścia granicznego w Barwinku, pomarańczowym szlakiem chatkowym (ok. 1h 15min.), bądź idąc szlakiem zielonym w kierunku Tylawy i skręcić w Zyndranowej przy przystanku na wysokości cerkwi w drogę asfaltową w górę wsi i podążać nią aż osiągniemy chatkę. Możemy też dotrzeć tu od strony Tylawy tym samym szlakiem zielonym, opuszczając go przy cerkwi i podążając dalej drogą wzdłuż doliny. Od strony wschodniej, gdy wędrujemy granicznym szlakiem niebieskim, należy opuścić go i zejść czarnym szlakiem dojściowym do Zyndranowej. Możemy dotrzeć do Zyndranowej również z Jaslisk, wybierając nie znakowaną drogę przez szczyt Tokarni lub tym samym grzbietem, z rezerwatu Przełom Jasiółki. Jeszcze jedna ciekawa droga wiedzie do Zyndranowej z Lipowca przez przełączkę pomiędzy Tokarnią a Średnim Wierchem.

Zyndranowa wczesną wiosną Chata stanowi dobry punkt wypadowy w teren Beskidu Dukielskiego, ciekawe zakątki w części wschodniej Beskidu Niskiego - masyw góry Kamień nad Jaśliskami, piękne Źródliska Jasiołki i do nieistniejącego Jasiela. W kierunku zachodnim niedaleko stąd do dolinek, w których odnajdziemy resztki po dawnych wioskach Smerecznem i Wilszni. Można również wybrać się na wycieczkę z Zyndranowej na Słowację przez przełęcz Dukielską albo przez turystyczne przejście Czeremcha - Čertizne. Czeka tam mnóstwo urokliwych zakątków Ondravskiej Vrchoviny. Pokusić się można też o wizytę w niedalekich Medzilaborcach, gdzie znajduje się muzeum, urodzonego w tych okolicach, Andy Warhola.

W jeden dzień można przewędrować z Zyndranowej na dalszy nocleg przez Jaśliska na Polany Surowiczne, w tym samym kierunku mamy nieco dalej bazę namiotową w Wisłoczku. Ponadto do niedalekiej Zawadki Rymanowskiej, gdzie możemy dotrzeć kilkoma drogami: przez Tylawę, Daliową bądź przez Piotrusia 727 m. n.p.m. W kierunku północnym możemy wybrać się jeszcze do warszawskiej Teodorówki, zaś bardziej na zachód mamy całkiem niedaleko do chatki w Ropiance zaś najbliższa na zachód baza namiotowa znajduje się w Radocynie. Bardziej "zaprawionym w bojach" można polecić nieco dalszą wędrówkę do Nieznajowej lub w kierunku Bieszczad do Łupkowa.

Namiary:

Zyndranowa- studnia i wiata ogniskowa

SKPB Rzeszów
ul. Zelwerowicza 4
35-601 Rzeszów
http://skpb.rzeszow.pl/

Kontakt:
tel: 604 469 705 (Daniel Kuźniar)

Rezerwacje:
e-mail: skpb@prz.edu.pl