Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne chatki

Potrójna


Beskid Mały - Pasmo Leskowca i Łamanej Skały


Potrójna Studenckie Schronisko Turystyczne "Pod Potrójną" mieści się w starej - prawie stuletniej chałupie, położonej mniej więcej w połowie drogi pomiędzy szczytami Potrojnej i Łamanej Skały, 200 metrów poniżej czerwonego szlaku na południe od rozdzielającej je przełęczy. Choć zwyczajowo przyjmuje się, że leży na południowo wschodnim stoku Góry Potrójna (883 m. n.p.m.) w Beskidzie Małym, w Paśmie Leskowca i Łamanej Skały na terenie otuliny Parku Krajobrazowego Beskidu Małego. Niedaleko stąd do czerwonego szlaku prowadzącego z przełęczy Kocierskiej na Leskowiec. Administracyjnie należy ona do należy do gminy Ślemień choć znacznie bliżej jej do gm. Łękawica, a konkretniej do przysiółka Zakocierz. Miejsce lokalizacji chatki nazywane jest przez tutejszych mieszkańców Czarny Groń. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych i ma stałych gospodarzy, w związku z czym jest czynna przez okrągły rok.

Potrójna może pomieścić (oficjalnie) 45 turystów - w praktyce naturalnie znacznie więcej, w mniejszym budyneczku tzw. Stodółce przy większym obłożeniu udostępniane są dodatkowe miejsca. Na parterze znajduje się ogólnodostępna kuchnia z piecem i innymi potrzebnymi akcesoriami: sztućcami, garnkami, kubkami oraz bezprzewodowym czajnikiem. Jest też normalny zlew i suszarka. Do chatki doprowadzony jest prąd oraz bieżąca woda. Połączona jest bezpośrednim przejściem z salą kominkową posiadającą sporo miejsc gdzie można zjeść posiłek, duży kominek oraz nietypowe wyposażenie, jakim jest - w takim miejscu, pianino! DrogowskazPo drugiej stronie korytarza znajdziemy łazienkę, wyposażoną w bieżącą ciepłą wodę ogrzewaną za pomocą podkowy. Należy podkreślić, że od pewnego czasu również toaleta znajduje się wewnątrz chatki, co w znacznym stopniu podnosi komfort bytowania chatkowiczów. Na poddaszu znajdziemy 5 pokoi służących do spania, każdy ma oczywiście swą oryginalną nazwę. W pokojach do spania służą prycze z materacami i kocami. Dodatkowa toaleta w postaci niewielkiego drewnianego budyneczku znajduje się na zewnątrz, poniżej chatki. Opatrzona, charakterystycznymi dla Potrójnej, rozmaitymi ciekawymi tabliczkami informacyjnymi. Ponadto przed chatką w Alei Dobrego Turysty, stoi drogowskaz wskazujący drogą do najważniejszych punktów w okolicy. Powyżej chatki stosowna ławeczka, gdzie znajdziemy zasięg telefonów GSM.

Na Potrójną można dotrzeć z przełęczy Kocierskiej czerwonym szlakiem lub tym samym szlakiem od strony Leskowca i Łamanej Skały. Można też wybrać drogę od północy szlakiem żółtym z Targanic, który kilka lat temu przedłużony został od przełęczy Zakocierskiej do skały o nazwie Zbójnickie Okno i przechodzi tuż obok chatki by następnie wrócić do grzbietu głównego w okolicy przełęczy Na Przykrej. Od południa dotrzemy tu ze Ślemienia szlakiem niebieskim na Łamaną Skałę i dalej czerwonym na zachód. Najszybciej jednak (w niecałą godzinę) dotrzemy do chatki z doliny od strony południowej z Przystanku PKS Kocierz - Basie żółtym szlakiem chatkowym przez polanę o nazwie Sołówka lub drogą - czyli tzw. spychaczówką, bez znaków, przez Suwor i Zakocierz. Dla potrzebujących, w razie konieczności lub braku kursów PKS obsługa chatki dysponuje możliwością transportu z i do Kocierza Basie.

Chatka PotrójnaSpod Potrójnej możemy wybrać się na spacerek na szczyt Potrójnej, nieco dalej na Łamaną Skałę czy schroniska na Leskowcu. W drugą stronę na przełęcz Kocierską oraz Cisową Grapę i Żar. Ciekawym wariantem jest też wycieczka w pasmo Gibasów Wierchu. W okolicy sporo atrakcji, można spróbować odnaleźć Grotę Komonieckiego pod Łamaną Skałą z najciekawszym w Beskidzie Małym wodospadem, w rejonie Gibasów Wierchu godne obejrzenia są jaskinie Czarne Działy. W pobliżu Ściszków Gronia możemy zobaczyć Skały Bazaltowe oraz kolejną grotę Lodową. Ponadto nie tak daleko stąd w malownicze Pasmo Pewelsko - Ślemieńskie

Przecinając Pasmo Pewelskie i mijając po drodze miejscowość Huciska dość szybko dotrzemy stąd do chatki SKPG "Harnasie" na Adamach. W podobny sposób, kierując się nieco bardziej na zachód, dotrzemy stąd na Lasek. Jeśli po pokonaniu pasma Pewelskiego skorzystamy z pomocy komunikacji publicznej osiągalne staną się dla nas rejony Pilska, czyli Baz Namiotowa na Polanie Górowej i Schronisko na Hali Miziowej. Jeśli wybierzemy kierunek południowy z Hucisko możemy przejść do Koszarawy a stamtąd mamy do wyboru, prócz Adamów, prywatne schronisko Pod Jaworzyną, "Zygmuntówkę" na Klekocinach czy Bazę Namiotową SKPB Katowice na przełęczy Głuchaczki. Jeśli wybierzemy kierunek zachodni to po pokonaniu doliny Soły mamy możliwość wejścia do Schroniska na Magurce Wilkowickiej, Chatkę na Rogaczu bądź Dom Turystyczno - Rekolekcyjny na Hrobaczej Łące.

Namiary:

Bank Spółdzielczy Oddział w Zakocierzu Zakocierz 236
S.S.T. Potrójna
34-323 Ślemień

Kierownik schroniska:
Janusz Podczaszyński

Rezerwacje:
tel. +48 501 694 158
e-mail: jpodczasz@potrojna.com.pl
http://www.potrojna.com.pl/