Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

inne chatki

"Chałupa Chemików" - Dolina Danielki


Beskid Żywiecki - Grupa Rycerzowej


Chałupa Chemików Studenckie Schronisko Turystyczne "Chałupa Chemików" w dolinie Danielki znajduje się, w wybudowanej w okresie wojny, drewnianej chałupie - dawnej leśniczówce. Później wyremontowanej i zaadaptowanej przez gliwicki Almatur na potrzeby schroniska. Położona jest w Beskidzie Żywieckim na terenie gminy Ujsoły w Dolinie Danielki, mniej więcej w połowie jej długości na polanie Świniarka. Pomiędzy grzbietami Muńcuła i Urówki w Żywieckim Parku Krajobrazowym. Obecnie jest własnością Stowarzyszenia "Chałupa Chemików", założonego przez sympatyków chatki w 1992 roku. To dawniejsze Studenckie Schronisko Turystyczne Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Chałupa może pomieścić około 40 osób na piętrowych łóżkach w wieloosobowych salach. Łóżka zaopatrzone są w materace i koce. Turysta swobodnie może korzystać z dobrze wyposażonej w wszelkie sprzęty kuchni, łazienki z bieżącą i (w niektórych godzinach) ciepłą wodą, toalety również znajdują się w samej chacie. Obok chatki miejsce na ognisko, spory potok i kawał łąki służący za boisko. Zimą zaś w niedalekich Ujsołach i w Rycerce czynne są wyciągi narciarskie a sama droga w dolinie Danielki stanowi naturalną trasę do uprawiania narciarstwa biegowego.

     Danielka czynna jest w weekendy od godziny 20:00 w piątek - do 12:00 w niedzielę, oraz bez przerwy w czasie wakacji i ferii szkolnych oraz w niektóre weekendy. Wyjątek stanowią terminy: trzeci weekend września oraz Sylwester, kiedy to odbywają się tam wewnętrzne imprezy stowarzyszenia i chałupa jest zamknięta dla turystów z zewnątrz.

     Najlepsza i najprostsza zarazem droga prowadzi do Danielki z Ujsoł, drogą jezdną, wzdłuż doliny potoku Danielka. Nie ma tam oznakowania ale trasa jest aż nazbyt oczywista. Inny wariant to zejście w dół tą samą doliną z przysiółka Młada Hora, jeśli chcemy dostać się do Chałupy Chemików z Rycerzowj czy Przegibka. Od linii kolejowej najprościej jest dojść z przystanku kolejowego w Rycerka czerwonym szlakiem przez Hutyrów pod Urówkę (824 m. n.p.m.) i tam zejść ze szlaku, na drogę wiodącą w dól, do przysiółka Stawiska a następnie do doliny Danielki. Turyści wędrujący grzbietem granicznym od wschodu mogą również dotrzeć tu z Soblówki niebieskim szlakiem przez przełęcz Kotarz a następnie bądź dalej szlakiem do doliny, bądź przez Muńcuł zielonym a następnie w dół do doliny bez znaków.

     Chatka w Dolinie Danielki stanowi dobry punkt wypadowy w tzw. Worek Raczański czyli na Rycerzową, Wielką Raczę, Przegibek czy choćby Muńcuł. W drugą stronę możemy wybrać się stąd na Halę Boraczą, Lipowską i Rysiankę lub Krawców Wierch. Ponadto za sprawą turystycznych przejść granicznych na Pilsku i Przełęczy Przysłop pod Wielką Rycerzową oraz drogowemu na przełęczy Glinka Ujsolska, dotrzeć stąd można również w niektóre rejony Górnej Orawy, Orawskiej Magury i Kysuckich Beskidów a nawet Małej Fatry na Słowacji.

     Startując z Danielki w dalszą wędrówkę mamy do wyboru jako następny nocleg na zachodzie Schronisko na Wielkiej Raczy lub chatkę na Skalance. W kierunku przeciwnym w jeden dzień dojdziemy spokojnie na Krawców Wierch, Halę Lipowską czy Rysiankę. Ambitniejsi i wprawniejśi turyści mogą spróbować przejścia z Danielki na Halę Miziową czy na Bazę Namiotową Polana Górowa pod Pilskiem.

Namiary:

Chałupa CheminkówChałupa Chemików
34-371 Ujsoły
ul. Danielki 122

Rezerwacje:
gsm: +48 604 389 579
e-mail: rezerwacje.danielka@gmail.com
URL: www.danielka.com.pl
Twitter: @MChemik