Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

chatki

"Chata Wuja Toma" - Karkoszczonka


Beskid Śląski - Pasmo Klimczoka


Karkoszczaonka "Chata Wuja Toma" położona jest w Beskidzie Śląskim tuż pod przełęczą Karkoszczonka na wysokości: 736 m n.p.m. Jest własnością prywatną i z czasem uzyskała charakter schroniska czy może nawet pensjonatu z pełnym bufetem i obsługą, co powoduje, iż nie mieści się ono już w kategorii "Chatek Studenckich". Należy to brać pod uwagę również przy ustalaniu budżetu wycieczki, ponieważ ceny jakie to obecnie obowiązują, nie są już raczej "studenckie".

Na przestrzeni ostatnich lat obiekt rozrósł się o kilka wolno stojących domków z przeznaczeniem do wynajęcia, rozmaite wiaty grillowe, wielki ogródek restauracyjny itp. Wygląda na to, że obecnie obiekt ten jest bardziej nastawiony na zorganizowane imprezy czy spotkania firmowe lub wyjazdy integracyjne. Jednak z powodzeniam nadal działa i na pewno istanieje tam możliwość noclegu.

      Schronisko położone jest na wys. 736 m n.p.m. na urokliwej polance, która sięga aż po samą przełęcz. W ciągu dnia służy licznym turystom i wczasowiczom ze Szczyrku i Brennej jako bufet i miejsce wypoczynku. W schronisku jest bufet, gdzie można zjeść ciepły posiłek i zamówić piwo ale też otrzymać wrzątek, zadaszone miejsce na ognisko, a zimą jest nawet niewielki wyciąg narciarski. Można te oczywiście zanocować w pokojach i chatkach o różnym standardzie.

     Obiekt to drewniana chata z 1918 roku zbudowano ją jako zwyczajne gospodarstwo góralskie, następnie służyła klubowi saneczkarskiemu jako zaplecze śniegowego toru saneczkowego, który dawniej funkcjonował nieopodal - jego pozostałości można odnaleźć do dziś w pobliskich zaroślach po drugiej stronie polany.

     Blisko stąd do Bernnej ale jeszcze bliżej do Szczyrku Biłej - zaledwie kilkanaście minut drogi żółtym szlakiem (stąd zapewne nieco wyższa cena noclegu). Niedaleko chatki przechodzi szlak czerwony z Przełęczy Salmopolskiej na Klimczok, na który z chatki wdrapiemy się w niecałą godzinę. W kierunku przeciwnym na przełęcz Samopolską dojdziemy w niecałe 3 godziny.

Otoczenie chaty      Karkoszczonka może stanowić dogodny punkt wypadowy na Kotarz czy w pasmo Starego Gronia, na Klimczok i Szyndzielnię oraz na Błatnią. Przecinając dolinę Żylicy z powodzeniem możemy urządzić sobie wycieczkę na Skrzyczne czy Malinowską Skałę. Wokoło 7 godzin dziarskiego marszu dojdziemy stad do Chatki AKT "Warta" na Pietraszonce, wędrując przez Klimczok lub Szyndzielnię a następnie schodząc, którymś ze szlaków do Bystrej możemy łatwo przedostać się stad w pasmo Magurki Wilkowickiej w Beskidzie Małym i do chatki na Rogaczu.

     Z atrakcji godnych polecenia turyście odwiedzającemu tą okolicę należy wymienić: pozostałości systemu partyzanckich bunkrów w rejonie Starego Gronia i Brannej - Leśnicy, niedaleki kościółek na Górce w Szczyrku Biłej. Dla innych być może większą atrakcją będzie kolej krzesełkowa na Skrzyczne czy skocznie narciarskie w Szczyrku.