Studencka Baza Noclegowa
Studencka Baza Noclegowa

chatki

Wawrzka


Beskid Niski - rejon Grybowa


Warszawska Chatka w Wawrzce jest obecnie własnością prywatną. Istniała od początku lat dziewięćdziesiątych do mniej więcej 2003 roku.

Chatka w Wawrzce (koło Grybowa) położona w zachodniej cześci Beskidu Niskiego, w pobliżu Chełma, na niebieskim szlaku z Grybowa w stronę Wysowej. Prowadzona była przez Klub Turystyczny Ekonomistów TRAMP koło PTTK nr 26 SGH przy Oddziale Międzyuczelnianym w Warszawie. Posiadała około 20-30 miejsc. Noclegów udzielała w zamian za prace na rzecz chatki, a późniejszym okresie zaczęto pobierać opłaty w wysokości od 2,5 do 5 zł. za noc. Otwarta była w miesiacach lipiec, sierpień a w pozostałych terminach po uprzedniej rezerwacji. Istniała również możliwosć rozbicia przy chacie namiotów. W chacie znajdował się klasyczny piec do gotowania i wszystkie potrzebne akcesoria, chatka była też podłączona do sieci elektrycznej.

Wieś Wawrzka leży w połowie drogi między miejscowościami Ropa - Florynka. To dawna łemkowska wioska w północno-zachodniej części Beskidu Niskiego. Chatka ta była o tyle nietypowym obiektem, że znajdowała się wśród innych zabudowań wioski. Niezwykłe - jak na Beskid Niski - były też wspaniałe widoki jaki się z niej roztaczały m.in. na Góry Hańczowskie. Z płaskiego, odsłoniętego grzbietu, rozciągają się rozległe widoki na szerokie doliny i szczyty Beskidu Niskiego i Sądeckiego. Na południu dominuje Lackowa (997 m), na północy imponujący Chełm (780 m), wokół łąki pełne żółtych mleczów. Dawna Chatka Trampa jest już lekko zaniedbaną własnością prywatną. A i sama wioska rozbudowała się i unowocześniła. Do dawnej chatki doprowadzony jest już nawet asfalt.